Czemu mój maluch chrapie?

Znamy powody i sposoby na ten problem.
Czemu mój maluch chrapie?
fot. istock.com
21.10.2024

Dzieci w wieku 3 lat i starsze często chrapią, zazwyczaj w głębszych fazach snu. Z amerykańskich badań National Sleep Foundation wynika, że ok. 27% dzieci chrapie okazjonalnie, a około 10 do 12 % chrapie regularniej. Jeśli jednak zauważasz uporczywe chrapanie u swojego malucha koniecznie skonsultuj się z pediatrą, ponieważ zakłóca ono tak bardzo potrzebny sen twojego dziecka i może być oznaką ukrytego problemu.

Kiedy dziecko śpi, wszystkie mięśnie w jego ciele, w tym język i mięśnie tylnej części gardła, rozluźniają się, co powoduje, że jego drogi oddechowe są nieco węższe. Dźwięk, który słyszysz, gdy dziecko chrapie, to w rzeczywistości wibracje tkanek w tylnej części gardła.

Niektóre przyczyny chrapania u dzieci

Przyczyną chrapania mogą być np. infekcje górnych dróg oddechowych lub sezonowe alergie. Przeziębienia i grypa to częste przyczyny sporadycznego chrapania. 

Na chrapanie może wpływać też zła jakość powietrza. Narażenie na bierne palenie, wdychanie dymu z papierosów elektronicznych lub inne zanieczyszczenia w pomieszczeniach może utrudniać dzieciom normalne oddychanie.

Do znanych przyczyn chrapania u dzieci należą również powiększone migdałki. Te są bardziej narażone na zakażenie lub obrzęk, który może zablokować przepływ powietrza podczas snu. Czasami migdałki gardłowe i migdałki podniebienne u małych dzieci powiększają się bez wyraźnego powodu.

Na chrapanie może wpływać też astma, otyłość u dziecka lub obturacyjny bezdech senny.

irygacja nosa
fot. istock.com

Jak pomóc dziecku?

Podłożenie poduszki pod głowę dziecka może udrożnić drogi oddechowe, ale tylko wtedy, gdy ma co najmniej 18 miesięcy i może bezpiecznie spać z poduszką. 

W przypadku przeziębień i alergii aspiratory do nosa i roztwory soli fizjologicznej mogą pomóc usunąć zanieczyszczenia z dróg nosowych dziecka, dzięki czemu będzie mogło łatwiej oddychać.

Możesz również spróbować usunąć czynniki wywołujące alergie z pokoju malucha. Dokładnie odkurz, pozbądź się zakurzonych pluszowych zwierząt lub wymieć puchową pościel.

Jeśli problem nie zostanie wyeliminowany koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie