Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Klimatyzacja stała się bardzo powszechnym i ogólnodostępnym wynalazkiem: w samochodzie, autobusie, samolocie, restauracji, centrum handlowym, a nawet w domach.
Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?
fot. istock.com
02.08.2024
Katarzyna Lemanowicz

W te dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni potrafi "ratować życie". Chłód, jaki daje klimatyzator, przynosi natychmiastową ulgę, ale czy taki spadek temperatury jest odpowiedni dla dzieci?

Klimatyzacja - jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Do niedawna uważano, że różnica temperatur może wynosić 10 stopni. Ale to się zmieniło. Teraz, optymalna bezpieczna różnica wynosi 5 - 6°C. Przy większej rozbieżności łatwo o przeziębienie. Zwróć na to uwagę w hotelu podczas urlopu - zazwyczaj klimatyzacja ustawiona jest na maksimum. 

W przypadku jazdy klimatyzowanym samochodem należy przewietrzyć nagrzany samochód, schłodzić chwile wnętrze i dopiero wsadzać maluchy do fotelików. Ważne także, by wyrównywać stopniowo temperaturę pomiędzy tą, jaka jest w samochodzie, a jaka jest na zewnątrz. Należy, kilkanaście minut przed dojazdem do celu lub przed postojem wyłączyć klimatyzację zupełnie. Zwracaj uwagę jak ustawione są nawiewy od klimatyzacji - by nie były skierowane bezpośrednio na dziecko. W aucie kieruj nawiew klimatyzacji na sufit lub na nogi. Ta sama zasada dotyczy klimatyzacji w domu, lub hotelu i wszędzie tam, gdzie możesz bezpośrednio sterować nawiewem. W miejscach, gdzie jest dość chłodno, a ty nie masz na to wpływu, np. w centrum handlowym czy na lotnisku, dla maluszka miej zawsze pod ręką bawełnianą czapeczkę i kocyk.

fot. istock.com

Koniecznie co jakiś czas sprawdzaj, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco

By ocenić, jak malec znosi temperaturę, trzeba przyłożyć mu dłoń do karku. Jeśli jest suchy i ciepły, to znak, że wszystko w porządku. Spocony, rozgrzany świadczy o tym, że temperatura jest za wysoka, chłodny – że malec marznie. Jeśli włączasz klimatyzację na noc w domu czy w hotelu pamiętaj, że po kilku godzinach pracy urządzenia w pomieszczeniu może być dość chłodno. Dziecko, nawet ubrane w piżamkę, może zmarznąć, jeśli się odkryje.

Pamiętajmy, że o klimatyzację trzeba dbać i regularnie czyścić i odgrzybiać. Dla malca szkodliwa może być np. bakteria legionelli – objawy zakażenia nią podobne są do objawów grypy i zapalenia płuc. Zanieczyszczona klimatyzacja bywa też przyczyną alergii, może wywoływać chrypkę i kaszel.

Jeśli z klimatyzacji korzystacie w hotelu, zwróć uwagę na zapach. Woń stęchlizny zaraz po uruchomieniu klimatyzatora to zły znak. W takiej sytuacji nie korzystaj z klimatyzacji lub poproś o zmianę pokoju.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie