Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem?

Skóra małego dziecka jest szczególnie wrażliwa, gdyż jeszcze nie ma wykształconych mechanizmów obronnych na promieniowanie UV.
Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem?
fot. istock.com
08.07.2024
Katarzyna Lemanowicz

Coraz piękniejsza pogoda sprzyja częstszym i dłuższym spacerom czy wizytom na placach zabaw. Mimo że nie ma jeszcze upałów, należy zadbać o skórę maluszka. Nawet jeśli nie jesteś na plaży, promienie słoneczne odbijają się od nagrzanych miejskich ulic i murów. Promienie UV także z łatwością przenikają przez większość tkanin. Dlatego, zanim twoje dziecko wyjdzie z domu, zadbaj o odpowiednią ochronę.

Dlaczego dzieci powinny unikać słońca?

Naturalną reakcją organizmu na nadmierną ekspozycję na słońce jest pigmentacja skóry, czyli opalenizna. Warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, co także minimalizuje wpływ szkodliwych dla skóry promieni UV. Jednak niedojrzała, delikatna i cienka skóra dziecka nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Dlatego u dzieci tak łatwo o oparzenia słoneczne.

Badania wskazują, że nadmierna ekspozycja na słońce zwłaszcza w pierwszych 10 latach życia, grozi poważnymi chorobami skóry w życiu dorosłym. Skuteczna ochrona przed słońcem od najmłodszych lat pozwoli zabezpieczyć skórę i utrwalić dobre nawyki ochrony przeciwsłonecznej.

A co z witaminą D?

W naszym klimacie czerpanie z dobrodziejstwa witaminy D z promieni słonecznych jest możliwe jedynie w okresie od końca kwietnia do września i to tylko w dni wyjątkowo słoneczne. Wymaga wówczas ekspozycji na słońce przez minimum 15 minut dziennie. Jednocześnie wystawienie skóry na nadmierną ekspozycję słoneczną może mieć przykre skutki dla skóry w przyszłości.

fot. istock.com

Jaki krem z filtrem wybrać?

Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, najlepszy dla nich jest cień drzew, parasola lub dobrze osłonięty wózek. Wybierz także odpowiedni krem z filtrem. Krem powinien być dostosowany do wieku dziecka oraz nie może zawierać parabenów i substancji zapachowych. Dla dzieci przeznaczone są kosmetyki z filtrami, które nie wnikają w skórę, tylko tworzą na niej warstwę odbijającą promienie, tzw. filtry fizyczne (mineralne). Niemowlęta należy smarować kremem z filtrem SPF 50+, chroniącym przed UVA i UVB. Zadbaj o to, by produkt był wodoodporny i fotostabilny (czyli cząsteczki filtru są zdolne do utrzymania swych właściwości ochronnych przez określony czas ekspozycji na słońce). Dobrze, jeśli krem ma atest Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Matki i Dziecka.

Krem należy nakładać 20 minut przed każdą ekspozycją dziecka na słońce. Należy dokładnie posmarować całe ciało, nie tylko buzię i rączki, ale też kark, uszy, szyję i stopy, jeśli maluch chodzi w sandałkach. Filtry mają krótki żywot i po nałożeniu na skórę utleniają się po około 2 godzinach. Dodatkowo pot, woda czy piasek przyśpieszają ten proces. Dlatego, w ciepłe miesiące, warto krem mieć zawsze przy sobie i aplikować go co 2-3 godziny. Zazwyczaj na ulotce lub opakowaniu producent pisze, ile kremu powinniśmy nałożyć. Pamiętaj o smarowaniu malucha także, gdy bawi się na tarasie czy podczas spaceru, nawet w lekko zachmurzone i wietrzne dni. Należy też unikać przebywania na słońcu w godzinach 11 - 16.

Czapka i okulary ochronią oczy dziecka przed słońcem

Dziecko także powinno nosić nakrycie głowy. Czapkę z daszkiem albo kapelusz z rondem wybierzcie razem. Maluchowi na pewno będzie przyjemniej nosić coś, co jemu się spodoba i będzie wygodne. W sklepach dostępne są także nakrycia głowy z tkanin z filtrem UV.

Przed słońcem trzeba chronić również oczy dziecka. Okulary najlepiej kupić w salonie optycznym, bo tylko takie zakupy dają gwarancje, że szkła mają filtry. "Tańsze okularki", mogą mieć barwione na ciemno szkła bez filtrów, a patrzenie przez nie może skończyć się nawet poparzeniem siatkówki. Przez przyciemnione szkła dziecko nie mruży oczu, więc promienie bez przeszkód docierają do oka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie