Fakty i mity: czy wiesz wszystko o kaszkach w diecie niemowlęcia?

Wybór właściwych produktów dla malucha spośród szerokiego asortymentu w sklepie może być wyzwaniem.
Fakty i mity: czy wiesz wszystko o kaszkach w diecie niemowlęcia?
05.07.2024
Katarzyna Lemanowicz

Rodzice często stają przed dylematem, na co zwrócić uwagę podczas komponowania codziennego menu dziecka. A przecież jednym z pierwszych produktów, które pojawiają się w jadłospisie niemowlęcia, są kaszki. Na ich temat krąży jednak wiele mitów. Łatwy dostęp do różnych, często sprzecznych informacji w internecie nie ułatwia zadania. Sprawdź, czy masz uporządkowaną wiedzę w tym zakresie.

Produkty zbożowe, to ważny element diety niemowlęcia 

FAKT. Dostarczanie różnorodnych produktów zbożowych, w tym kaszek, zapoznanie niemowlęcia z ich smakiem oraz konsystencją to ważny element kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Produkty zbożowe, w tym kaszki mogą być dobrym pomysłem na śniadanie, na kolację. Należy pamiętać, że regularne spożywanie posiłków jest jednym z istotnych nawyków żywieniowych. Warto również wiedzieć, że konsystencja kaszek ułatwia przechodzenie z diety opartej o mleko na produkty o bardziej stałej konsystencji. Ponadto kaszki pszenne, takie jak kaszka manna, wspaniale sprawdzają się w momencie wprowadzania do diety niemowlęcia glutenu (przy czym trzeba pamiętać, że na początku tego procesu należy podawać maluchowi tylko niewielkie ilości produktów glutenowych).

Kaszki dla niemowląt i małych dzieci są mało wartościowe

MIT. Kaszka ze wskazaniem wieku na opakowaniu to przykład żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci i jest wartościowym elementem diety malucha. Na polskim rynku są dostępne kaszki bezmleczne oraz mleczne, które skomponowane są ze zbóż, owoców, mleka, olejów roślinnych oraz kluczowych witamin i składników mineralnych. To wszystko! Obecność kaszek mlecznych w jadłospisie – zaraz po warzywach i owocach – pozwala uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie niemowlęcia na energię, witaminy, np. te z grupy B, czy składniki mineralne, takie jak jod i żelazo. 

Kaszki dla niemowląt i małych dzieci zawierają konserwanty i inne „sztuczne” dodatki

MIT. Zgodnie z przepisami prawa w żywności dla niemowląt i małych dzieci, w tym także w kaszkach niedozwolone jest stosowanie konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku. Produkty ze wskazaniem wieku na opakowaniu (np. po 6. czy po. 8. miesiącu życia), w tym również kaszki, spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie jakości określone przepisami prawa krajowego i Unii Europejskiej. Właśnie dlatego tego typu produkty warto uwzględniać w codziennym menu malucha.

Kaszki dla niemowląt i małych dzieci to gorszy wybór niż kasza dla dorosłych

MIT. Wybierając kaszki i kleiki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, rodzice mają pewność, że podają dziecku produkty, których receptury opracowywane są przez ekspertów w zakresie żywienia niemowląt oraz małych dzieci, a ich skład jest zgodny z wymaganiami prawa. W odróżnieniu do tradycyjnie spożywanych kasz taka żywność podlega bardzo restrykcyjnym przepisom prawa Unii Europejskiej i prawa polskiego w zakresie składu, jakości oraz bezpieczeństwa.
Poszukując produktów zbożowych dla najmłodszych, warto sięgać po kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ. Dlaczego?

To delikatne zbożowe propozycje o łagodnym i pysznym smaku, które mają gładką konsystencję i są bez zbędnych dodatków[1]. Zawierają nawet 7 rodzajów zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso – to 100% zbóż i owoców naturalnego pochodzenia. Każda porcja kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ stanowi pełnowartościowy posiłek[2], odpowiedni dla maluszka na śniadanie, na kolację. Ponadto, eksperci wymieniają kaszki jako przykład produktów zbożowych w diecie[3].

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

 

[1] Zgodnie z przepisami prawa, żywność dla niemowląt i małych dzieci, w tym produkty BoboVita nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

[2] Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.07.2024 22:51
Bardzo niekomfortowe są dolegliwości związane ze skurczeniem pochwy... Można jednak ćwiczyć z rozszerzaczami pochwy - ja polecam Vagiwell
odpowiedz
Polecane dla Ciebie