Czyste i zadbane zabawki - nie bagatelizuj higieny tych przedmiotów!

Sprawdź, jak zadbać o czystość zabawek dziecka.
Czyste i zadbane zabawki - nie bagatelizuj higieny tych przedmiotów!
fot. istock.com
24.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Niektóre gatunki bakterii jak Streptococcus pneumoniae i Streptococcus pyogenes (czyli pneumokoki i paciorkowce grupy A), które mogą wywołać na przykład przeziębienie, zapalenie ucha czy gardła są w stanie przeżyć przez dłuższy czas poza ludzkim organizmem. Zdolne do zakażania bakterie mogą się utrzymywać na przedmiotach godzinami, a nawet miesiącami. Ustalenie, na ile stanowi to poważne zagrożenie dla dzieci i osób starszych, będzie wymagało jeszcze dalszych badań. Jednak zważywszy na obecność mikro-towarzyszy zabaw dziecka koniecznie zwróć uwagę na czystość zabawek.

Jak czyścić zabawki?

Wielu rodziców dba tylko o czystość zabawek, które dziecko wynosi z domu do przedszkola czy na plac zabaw. Obowiązkowo należy dbać o czystość wszystkich zabawek, bidonów, plecaków i innych rzeczy z którymi dziecko ma styczność, bo to te mogą być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. 

#1 Gryzaki i grzechotki: Zabawki dla niemowląt, które zaraz trafią do dziecięcej buzi trzeba zdezynfekować od razu po zakupie np. gorącą wodą. 

#2 Maty edukacyjne: Dla najmłodszych to główne miejsce zabaw  jednak na takich matach zostają resztki naskórka stanowiące idealną pożywkę dla roztoczy. Jeśli mata jest dostosowana możesz ją prać w pralce. Maty zasilane elektrycznie można wyczyścić za pomocą parownicy. Gorąca para usunie nie tylko szkodliwe bakterie ale również roztocza kurzu domowego.

#3 Pluszaki, szmaciane lalki: Przede wszystkim trzeba je odkurzyć. Użyć należy najmniejszej mocy ssania i miękkiej szczoteczki. Podczas odkurzania trzeba uważać na drobne elementy przyszyte do zabawek!  Jeśli mimo odkurzania zabawka jest nadal brudna, należy ją wyczyścić na mokro ściereczką lub uprać. Większość pluszaków nadaje się do prania w niskiej temperaturze 30 stopni. Do prania użyj płynu do prania dla dzieci. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się roztoczy i innych `lokatorów` z maskotek jest wsadzenie pluszaka w torebce foliowej do zamrażarki na noc lub wystawienie na balkon czy taras w  mroźny suchy dzień. Do czyszczenia można również użyć sody  oczyszczonej. Zabawkę należy dokładnie posypać i zostawić na godzinę, a potem dokładnie wytrzepać lub odkurzyć.

#4 Książeczki: Tekturowe książeczki możesz przetrzeć wilgotną ściereczką. Pamiętaj by wycierać od razu do sucha bo strony mogą się skleić. Książeczki w foliowej torebce możesz też wsadzać do zamrażarki.

fot. istock.com

#5 Zabawki do kąpieli: To, że towarzysze kąpieli pływają w wodzie nie oznacza, że się umyli. Po każdej zabawie należy pozbyć się wody z gumowych przyjaciół i pozostawić do całkowitego wyschnięcia! Zabawki te też należy co jakiś czas wymieniać. Wilgotny środek gumowych zabawkę, czy gąbczasta struktura to idealne środowisko dla pleśni i drobnoustrojów.

#6 Zabawki gumowe i plastikowe: Zabawki można myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła dziecięcego. Mniejsze zabawki tego typu można również umyć i odkazić w zmywarce. Wystarczy ułożyć zabawki na górnej półce zmywaki i nastawić na krótki program zmywający. Nie zapominaj też o klockach!

#7 Zabawki drewniane: Wyczyść wilgotną ściereczką z mydłem. Poczekaj by dokładnie wyschły.

#8 Karuzele i inne zabawki grające: Najczęściej zasilane na baterie, mogą zawierać elementy plastikowe i części pluszowe. Użyj parownicy.

Jak często myć zabawki?

Zabawki należy myć regularnie, np. co 2-3 tygodnie. Jednak gdy zauważysz, że zabawki są zabrudzone, nie zwlekaj. Dodatkowo warto wyczyścić zabawki, gdy dziecko jest w trakcie wychodzenia z choroby, takiej jak biegunka czy przeziębienie lub po wspólnej zabawie z rówieśnikami, gdy zauważysz, że inne dzieci brały do buzi zabawki twojego dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie