Nie przykrywaj wózka pieluszką w upalne dni! To niebezpieczne!

Ten błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie dziecka.
Nie przykrywaj wózka pieluszką w upalne dni! To niebezpieczne!
19.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Rodzice bardzo często, by chronić maluszka przed promieniami słonecznymi, stawiają budkę wózka i zarzucają pieluszkę tetrową. Tymczasem zabieg ten może być śmiertelnie niebezpieczny dla niemowlęcia. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne, dodatkowa izolacja w postaci pieluszki tworzy puszkę, w której maluszek się przegrzewa.

Upał z dzieckiem - jak przetrwać?

Dochodzi wtedy do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. Przez to maluch staje się podatniejszy na infekcje, ale także może dojść do groźnego dla życia dziecka przegrzania organizmu.

Badania przeprowadzone w Szwecji dowiodły, że nakładanie jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka, nawet bardzo cienkiego, ogranicza dopływ powietrza, a temperatura niebezpiecznie się podnosi. 

- W wózku w takiej sytuacji jest ekstremalnie gorąco - można to przyrównać do warunków panujących w termosie - tłumaczy Svante Norgen, pediatra ze szpitala im Astrid Lindgren. 

Badania wykazały, że we wnętrzu przykrytego wózka jest o ok. 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie nakrywał. Norgen zaznacza też, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Choć do dzisiaj nie odkryto mechanizmu SIDS. Wielu naukowców wykazuje, że wśród kilku przyczyn, które w pewnym stopniu mogą przyczynić się do nagłego zgonu niemowlęcia, jest własnie przegrzewanie dziecka.

fot. istock.com

Badania szwedzkiego naukowca zainspirowały dziennikarzy z "Svenska Dagbladet" do własnego eksperymentu. Dziennikarze gazety pozostawili w upalny dzień pusty głęboki wózek i mierzyli temperaturę co jakiś czas. Temperatura rosła wynosiła ok. 22 stopni i systematycznie rosła, jednak gdy nakryli wózek materiałem w środku temperatura w pół godziny wzrosła do niemal 34 stopni, a po godzinie osiągnęła aż 38 stopni Celsjisza!

Jak chronić maluszka przed słońcem?

Pediatra Christian Nechyba, lekarz ze szpitala dziecięcego w Północnej Karolinie radzi, aby bardzo rozważnie dokonywać zakupu wózka. Jeśli maluszek będzie wożony w głębokim wózku latem, warto wybrać jasny kolor obicia. Warto także zwrócić uwagę na budkę - ważne by była duża i miała wentylacje. Oto kilka podstawowych zasad:

  • W upalne dni należy wychodzić z dzieckiem wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
  • Spacery powinny być krótkie, a także warto robić przerwy i wyjmować maluszka z wózka.
  • Zanim wyjdziesz na spacer, starannie zaplanuj trasę spaceru, by iść w cieniu, wybierz raczej park lub las.
  • Do osłonięcia dziecka używaj parasolki, która nie ogranicza dopływu powietrza. Jeśli budka posiada “okienko”, koniecznie je otwórz.
  • Obserwuj też maluszka - sprawdzaj kark, czy maluch nie jest spocony.
  • W gondoli w upalne dni kocyk, skarpetki czy czapeczka są zupełnie niepotrzebne, nawet malutkim dzieciom.
  • Pamiętaj o częstym pojeniu maluszka lub podawaniu piersi.
  • Niepokój lub nadmierna senność, czy przyśpieszony oddech, powinny Cię zaniepokoić, mogą to być pierwsze objawy przegrzania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie