Lato to nie tylko beztroska zabawa

Maluchy na dworze biegają, skaczą, jeżdżą na rowerze i... miewają przykre przygody. Sprawdź, co wtedy robić.
Lato to nie tylko beztroska zabawa
fot. istock.com
19.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Zabawy na dworze to "obowiązkowo" zdarte kolana. Czy to na placu zabaw, czy podczas jazdy na rowerze, wspinaczki na drzewo, aktywny maluch w zasadzie wszędzie może zedrzeć skórę. Mniejsze otarcia po prostu umyj ciepłą wodą z mydłem dla dzieci. Na większe rany zastosuj Octenisept lub wodę utlenioną. Na zranioną dumę często wystarczą wesołe plastry, wybierz takie, które oddychają. Jeśli dopiero maluch uczy się jeździć na rowerze warto od razu uczyć jazdy w kasku. Jeśli maluch często zalicza upadki, poszukaj w okolicy placu zabaw na podłożu trawiastym, piaszczystym lub specjalnym miękkim podłożu co ograniczy urazy.

Drobne skaleczenia i urazy - jak pomóc dziecku?

Jeśli po upadku dziecko długo płacze i pokazuje część ciała, która je boli, dokładnie ją obejrzyj. Jeśli podejrzewasz, że może to być złamanie, zdejmij z uszkodzonej kończyny malucha zegarek, bransoletki czy inne ozdoby, a następnie ją spróbuj unieruchomić i niezwłocznie udaj się do lekarza.

Drzazgi: Spróbuj usunąć ciało obce za pomocą pincety. Jeśli dziecko nie daje sobie usunąć, zrób papkę z sody oczyszczonej i wody i nałóż na miejsce z drzazgą i owiń bandażem. Po godzinie będzie ci łatwiej usunąć drzazgę.

Słońce: Przede wszystkim zapobiegaj, używaj kremów z filtrem i pilnuj, by maluch miał czapkę. Pamiętaj też o ochronie oczu i nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Na plac zabaw lub spacer wybierajcie się raczej rano lub późnym popołudniem. Jeśli nie udało wam się uchronić przed oparzeniem, użyj żelu aloesowego, by złagodzić podrażnienia, jest także dostępny Pantenol dla dzieci. Natomiast jeśli twoje dziecko jest zmęczone, ma nudności, gorączkę, do tego wysypkę – to może być udar słoneczny. Podawaj dziecku dużo płynów i schłodź okładami lub prysznicem (pamiętaj, by nie była to zbyt duża różnica temperatur, ciało dziecka w takiej sytuacji jest bardzo rozgrzane). Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

fot. istock.com

Ukąszenia: Ukąszenia nie dość, że nie przyjemne to najczęściej swędzą. W miejsce ukąszenia przyłóż kostkę lodu, a następnie posmaruj skórę maścią na ukraszenia dla dzieci. W okresie letnim używaj także produktów przeciw ukąszeniom dla dzieci. Oprócz latających owadów maluchy narażone są na kleszcze i to nie tylko podczas spaceru w lesie. Po każdym spacerze dokładnie oglądaj dziecko, jeśli zauważysz kleszcza, jak najszybciej go wyjmij przy pomocy pęsety z cienkimi końcami. Nie wykręcaj kleszcza, szybko go usuń.

Zapalenie ucha zewnętrznego: W upalne dni dzieci często spędzają dużo czasu w wodzie, a to sprzyja zapaleniu ucha zewnętrznego. Woda wymywa woskowinę, naturalną barierę ochronną ucha. Po każdej kąpieli dokładnie osusz uszy dziecka. Jeśli zauważysz u malucha objawy zapalenia (obrzęk, swędzenie ucha czy gorączkę), skonsultuj się z lekarzem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.06.2024 11:34
Lubimy wypoczywać nad wodą ale tam wiadomo jest robastwo więc stosujemy rózne spraye, córka lubi jeździć rowerkiem biegowym toyz żeby było bezpiecznie kupiliśmy jej dodatkowo kas i ochraniacze na kolana. staramy się być krok do przodu by dzieciaki sobie krzywdy nie zrobiły ale nie zawsze wszystko da się przewidzieć.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie