Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Jak rozpoznać depresję u dziecka?
fot. istock.com
29.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Depresję stwierdza się u 2% małych dzieci oraz nawet u 8% nastolatków, jednak zaburzenia depresyjne mogą występować nawet u 20% nastolatków. Manifestacja objawów zależy od etapu rozwoju dziecka. I niestety im dziecko młodsze, tym trudniej jest mu określić i opisać swój stan emocjonalny.

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Objawy depresji obserwowane u dzieci i nastolatków ogólnie przypominają objawy występujące u dorosłych, choć jest też wiele odmiennych cech. Dlatego w tej grupie wiekowej duże tym większe znaczenie ma obserwacja zachowań i funkcjonowania dziecka. Kilkulatki zgłaszają zwykle niecharakterystyczne objawy, co może być mylące. Maluchy często mówią, że źle się czują i nie potrafią określić, czy takie samopoczucie wynika z dolegliwości cielesnych, czy cierpienia psychicznego. 

Znajdź różnicę między depresją a lękiem

To, że dzieci odczuwają lęk, nie jest niczym nadzwyczajnym. Maluch może być przestraszony, zmartwiony, ale kluczowe jest to jak szybko i jak często dziecko "wpada" w taki stan oraz jak bardzo przesadza. Takie zachowanie powinno zwrócić twoją uwagę. Zazwyczaj objawem depresji u dzieci i młodzieży jest smutek, pesymizm, niska samoocena, wyczerpanie fizyczne lub psychiczne, może się pojawić apatia i barak zainteresowania, jakąkolwiek aktywnością. Takie dzieci często się izolują, ale nie jest "normalna" samodzielna zabawa w pokoju. Często także pojawia się płacz, dużo płaczu. W skrajnych przypadkach dochodzi do samookaleczenia, a nawet samobójstw.

Depresja wygląda inaczej u małych dzieci

Aż do okresu dojrzewania, gdy do głosu dochodzą hormony, często depresja objawia się w formie rozdrażnienia. Czasem nie jest to smutek, który nam się kojarzy z depresją, a wybuchy gniewu.


fot. istock.com

Depresja a nagłe zmiany w zachowaniu

Niezależnie od wieku należy zwrócić uwagę na nagłe zmiany w zachowaniu dziecka. Objawy depresji mogą występować z innymi objawami, np. nagła utrata zainteresowania ukochanym bohaterem czy wokalistą, niekoniecznie musi oznaczać zmianę gustu. Nagła bezsenność także powinna zwróć twoją uwagę. Jeśli to cała kaskada zmian to wyraźny sygnał, że coś się dzieje.

Depresja u dzieci może mieć także charakter psychosomatyczny i objawiać się w postaci  bólów brzucha, zawrotów głowy, duszności, nudności, zaparć, biegunek, kołatania serca itp. Maluch może przestać przybierać na wadze albo nagle zacząć tyć.  

Nie zwalaj winy na nieśmiałość

Jeśli dziecko zaczyna unikać rozmowy czy zabawy, nie tłumacz tego nieśmiałością. Przyjrzyj się dziecku w różnych sytuacjach nie tylko w domu, patrz czy to samo zachowanie powiela się na placu zabaw, w przedszkolu lub szkole. Pytaj osób, z którymi przebywa twoje dziecko, czy stroni od zabawy.

Rozmawiaj z dzieckiem o problemie

Nie bój się zapytać, nawet małego dziecka co się dzieje, np. Zauważyłam, że się smucisz ostatnio. Jak się czujesz? albo Nie chcesz się bawić z Anią, czy coś się stało? Niech dziecko czuje, że nie jest samo i się nim interesujesz i jesteś blisko.

Użyj właściwego tonu

Jeśli czujesz, że coś jest nie tak nie zaczynaj się "obchodzić z dzieckiem jak z jajkiem". Jeśli dziecko wyczuje, że się boisz lub jesteś zła, może chcieć uciekać od mówienia prawdy. Niech maluch czuje, że niezależnie co się dzieje, może ci o wszystkim powiedzieć. Są też przypadki, że rodzic nie jest tą osobą, która będzie w stanie dotrzeć do dziecka, czasem jest potrzebny "obcy" np. nauczyciel lub psycholog. Można także próbować dotrzeć do dziecka przez muzykę lub sztukę, które pomaga w interpretacji samopoczucia dziecka.

Kiedy należy szukać pomocy specjalisty?

Smutek, lęk, rozdrażnienie są naturalnymi emocjami, które pojawiają się w trudnych dla nas sytuacjach i po ustąpieniu niekorzystnych okoliczności nastrój powinien wrócić do wyjściowego stanu.

Jeśli jednak objawy nasilają się i utrzymują ponad 2 tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc. Warto udać się do pediatry, który pokieruje dziecko na konsultację psychiatryczną lub poszukać lekarza wyspecjalizowanego w psychiatrii dzieci i młodzieży.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie