Jak ulżyć niemowlęciu przy bolesnym ząbkowaniu?

Na jakie metody postawić?
Jak ulżyć niemowlęciu przy bolesnym ząbkowaniu?
fot. istock.com
21.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Gdy maluch cierpi, rodzice szukają skutecznych metod w ulżeniu bólu. Nie wszystkie metody jednak są skuteczne. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu ząbkującemu dziecku.

Bolesne ząbkowanie - jak ulżyć dziecku?

Coś do pogryzienia: Ucisk na dziąsła przynosi ulgę, szczególnie gdy jest to coś zimnego. Może to być coś chłodnego i twardego do jedzenia np. marchewka. W tym przypadku nie zostawiaj dziecka samego i dopilnuj, by maleństwo siedziało. Możesz też podać zimny gryzaczek. Wybór gryzaka dostosuj do potrzeb malucha, jeśli idą już dalsze zęby, niech będzie to coś, co maluch będzie mógł głębiej włożyć do buzi. Gryzaki na ząbkowanie myj kilka razy dziennie ciepłą wodą, by w buzi niemowlaka nie pojawiły się pleśniawki. Z babcinych metod możesz wykorzystać kostkę lodu zawiniętą w jałową gazę.

Coś do pocierania: Wielu dzieciom ulgę przynosi masowanie dziąseł. Niektóre maluchy początkowo mogą protestować. Kiedy odkryją, że to daje ulgę, z pewnością się uspokoją. W tym celu możesz użyć specjalnej szczoteczki nakładanej na palec lub palec owinąć gazą nasączoną naparem z rumianku, lub szałwii.

Coś zimnego do picia: Podaj dziecku zimną wodę w butelce lub kubeczku. Jednocześnie uzupełnisz ilość płynów, które dziecko traci, śliniąc się lub przez luźne stolce.

fot. istock.com

Coś zimnego do jedzenia: Podaj schłodzone owoce np. jabłuszko lub jogurt z lodówki. Jeśli maluch jednocześnie ma problemy z apetytem to może być jedyna skuteczna metoda podkarmienia malca.

Coś do ssania: Zazwyczaj przy ząbkowaniu ssanie jest częstsze i bardziej intensywne, niezależnie od tego, czy karmi się dziecko butelką, czy piersią. W tych dniach staraj się jak najczęściej dawać mu coś do ssania. Podanie smoczka przez ten krótki czas na pewno uspokoi dziecko.

Coś na złagodzenie bólu: W aptekach dostępne są środki do miejscowego stosowania na dziąsła. Nie stosuj jednak częściej niż trzy razy dziennie. Żeby uniknąć próchnicy, warto wybierać te bez cukru. Pamiętaj, by posmarować maluchowi żelem dziąsła przed karmieniem. Jeśli wszystko zawiedzie, a maluch bardzo cierpi lub pojawiła się gorączka, możesz podać paracetamol, który ściganie stan zapalny i uśmierzy ból.

Ząbkowanie: kiedy do lekarza?

Poproś pediatrę o pomoc, kiedy ząbkujące niemowlę ma wysoką gorączkę lub dostało biegunki. Udaj się do dentysty, jeśli mleczne zęby zachodzą na siebie, zauważysz na nich szarą albo czarną plamkę oraz jeśli półtoraroczne dziecko nie ma żadnego zęba. Na pierwszą kontrolną wizytę zapoznawczą z dentystą możesz się udać jeszcze przed drugimi urodzinami.

Tych metod nie stosuj! Zamiast pomóc, możesz zaszkodzić dziecku:

  • nie mocz smoczka w cukrze lub miodzie, takie zabiegi zwiększają ryzyko próchnicy;
  • nie podawaj skórki chleba – to stara metoda na obolałe dziąsła, jednak ze względu na zawartość glutenu może być źle tolerowana przez maluszka; ponadto, pieczywo podane poza posiłkiem, w formie gryzaczka to „puste kalorie”;
  • nigdy nie masuj dziąseł dziecka gazikiem nasączonym alkoholem – dla dziec­ka to trucizna!
  • nie podawaj gorących posiłków – posiłki powinny być półpłynne i nieco chłodniejsze;
  • nie rób okładów z lodu bezpośrednio na dziąsła – najlepiej owiń je w jałowy gazik.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie