Jak odchudzić otyłe dziecko?

Otyłość u dziecka to złożony problem. Jak najlepiej go rozwiązać?
Jak odchudzić otyłe dziecko?
fot. istock.com
17.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Kardiolodzy alarmują, Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością, dyslipidemią, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w czołówce najbardziej otyłej młodzieży na świecie. Aż 18,3% 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4% jest otyłych. Co gorsza, aż 80% tych dzieci, będzie otyłych także w życiu dorosłym, a to może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Osoby otyłe są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe.

Jak odchudzić otyłe dziecko?

Specjaliści dopatrują się przyczyny takiego stanu rzeczy przede wszystkim w niewłaściwym sposobie odżywiania i braku ruchu u najmłodszych. Tyczy się to aż 95% przypadków. Odchudzanie dziecka otyłego lub z nadwagą to długotrwały proces, który dotyczy całej rodziny. Przede wszystkim w proces powinien być zaangażowany lekarz, który kontroluje stan zdrowia dziecka i zleca odpowiednie badania, a także dietetyk, który komponuje odpowiednią dietę.

Nie ma jednej metody na otyłość dziecka. Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i indywidualnej terapii. Najważniejsze jest jednak znalezienie przyczyny otyłości. Mogą to być złe nawyki żywieniowe całej rodziny, ale bardzo często przyczyną jest stres, który dziecko zajada. Nierzadko w procesie jest także psycholog, który może być niezbędny w odnalezieniu przyczyny.

Jeśli rozpoczniecie proces odchudzania, ważne jest byście znaleźli odpowiednią motywację, dziecko swoją a rodzice swoją. Porozmawiaj z dzieckiem, by maluch chciał tego sam i miał konkretny cel. W przypadku rodziców nie powinno to być tylko "odchudzanie grubego dziecka, by wyglądało lepiej". Jeśli rodzicowi zależy na zdrowiu dziecka, w proces powinno być włączeni wszyscy np. jeśli dziecko ma ograniczać słodycze, pozostali domownicy także mają to zrobić i pilnować się wzajemnie. Często to właśnie rodzice się łamią i kupują dziecku coś słodkiego, nawet gdy ono o to nie prosi.

Odchudzanie dziecka - od czego zacząć?

Poszukajcie zdrowej pasji, która pomoże dziecku w procesie. Nowe zajęcie odwróci uwagę od podjadania i może nakłonić np. do większej ilości ruchu. Poszukajcie razem, co dziecku sprawi frajdę, a nie zniechęci np. rodzinne piesze wycieczki lub rowerowe. Warto także dziecko, które jest zainteresowane gotowaniem ukierunkować na szykowanie zdrowych potraw.


fot. istock.com

Chcesz odchudzić dziecko? Warto to wiedzieć:

 • Nigdy nie podawaj dziecku suplementów diety sprzyjających utracie masy ciała, a także nie wprowadzaj diet odchudzających.
 • Przedszkolakom nie wolno zmniejszać kaloryczności posiłków! U dzieci należy poprawić jakość posiłków (mniej cukru i tłuszczu), a także wprowadzić więcej aktywności fizycznej.
 • Dziecko powinno jeść regularne posiłki, w sumie 4–5 razy dziennie. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu i drugim śniadaniu.
 • Błonnik podawaj w postaci warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, np. razowego pieczywa, powinien być w diecie dziecka codziennie.
 • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia tego, czego nie lubi.
 • Nie stosuj odmiennej diety dla malucha - niech wszyscy domownicy jedzą to samo.
 • Wyklucz w waszej diecie zbędne kalorie np. zaprawianie śmietaną, polewanie tłuszczem ziemniaków czy majone w sałatkach.
 • Zachęcaj dziecko do wolnego jedzenia posiłków, jeśli maluch prosi o dokładkę, poczekaj chwilę (potrzeba ok. 20 minut, by do mózgu dotarł sygnał, że organizm jest nasycony).
 • Zachęcaj do picia wody między posiłkami.
 • Unikaj sztucznych słodzików, cukier zastąp stewią, ksylitolem lub syropem z agawy.
 • Nie wytykaj dziecku nadwagi, nie obrażaj, nie przezywaj, nie obniżaj samooceny dziecka.
 • Nie zmuszaj do odchudzania i ruchu. Pokaż, dlaczego warto to robić. Zamiast straszyć nadwagą, pokaż korzyści z bycia szczupłym np. lepsza sprawność fizyczna.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie