Czy dzieci powinny pić napoje energetyczne?

Ekspert tłumaczy!
Czy dzieci powinny pić napoje energetyczne?
29.12.2023
Katarzyna Lemanowicz
Już za kilka dni, od 1 stycznia, wejdą w życie przepisy uniemożliwiające sprzedaż napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Stanowisko ekspertów jest jednoznaczne: dzieci i młodzież nie powinny spożywać "energetyków". Dlaczego? Odpowiada Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED.

Napoje energetyczne - czy powinny pić je dzieci?

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i/lub guaranę, które wykazują właściwości uzależniające, co w przypadku dzieci i nastolatków jest bardzo niebezpieczne. Zauważamy także, że dzieci i młodzież po spożyciu napojów energetycznych są nadmierne pobudzenie, nie mogą zasnąć, mają kłopoty z koncentracją. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, którzy trafiają na oddziały toksykologiczne na odtruwanie z powodu przedawkowania napojów energetycznych.
Skutki spożywania napojów energetycznych są też długofalowe: to produkty, które z reguły mają w sobie także cukier, a więc codzienne picie „energetyków” może prowadzić do nadwagi i otyłości. Co więcej, napoje te mogą powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby jak i trzustki, problemy neurologiczne oraz sercowo-naczyniowe. I coś, szczególnie istotnego z mojego, dietetycznego punktu widzenia – zmieniają nawyki żywieniowe na negatywne. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego specyficznego smaku, trudno mu z niego zrezygnować.
Anna Janiszewska-Janowicz
 
Materiał prasowy

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Edzia (Ocena: 5) 29.12.2023 16:58
Planowanie dziecka dobrze jest wspomóc pomiarami płodności, do wyznaczania dni płodnych polecam tester owulacyjny Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie