Jak mężczyzna może pomóc w karmieniu piersią?

Okazuje się, że jest na to wiele sposobów. Podsuńcie je swoim partnerom.
Jak mężczyzna może pomóc w karmieniu piersią?
fot. istock.com
23.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Tatusiowie są niesamowici, prawda? Noszą nasze maluchy na rękach, wygłupiają się z nimi jak szaleni, potrafią unieść dziecko o wiele wyżej niż my, mamy byśmy mogły, a nawet chcą nam pomóc w karmieniu. Mówi się, że gdy dziecko jest karmione butelką, to tata ma łatwiej, bo też może przejąć częściowo obowiązek karmienia, a przy karmieniu piersią nie jest już tak łatwo.

Jak mężczyzna może pomóc w karmieniu piersią?

Badania przeprowadzone przez Swansea University w Wielkiej Brytanii pokazują, że partnerzy kobiet karmiących często czują się bezradni, a chcą wiedzieć, jak mogą je wspierać i im pomagać w karmieniu piersią. Dr Amy Brown, jedna z autorek badania, powiedziała: "Wiemy, że kobiety, które czują, że ich partner wpiera je i zachęca do karmienia piersią są bardziej skłonne do kontynuowania karmienia naturalnego dłużej. Problemem natomiast pozostaje brak wiedzy wśród ojców na temat najlepszych sposobów wspierania karmiących matek.

Prawdziwi tatusiowie mogą pomóc mamom w tym odpowiedzialnym zadaniu co najmniej na 10 sposobów - od najprostszych po wymagające sporego zaangażowania. Przeczytajcie je i podsuńcie swoim mężczyznom.

10 zasad pomocy przy karmieniu piersią

#1 Wymiana tetrowej pieluchy: tata może wymieniać pieluchy do karmienia i nastawiać pranie. Dobrze, aby mama miała je zawsze w jednym miejscu pod ręką, gdy ich potrzebuje. Warto zaopatrzyć się od razu w kilka to ułatwia sprawę, a i rzadziej trzeba je będzie prać.

#2 Zadbaj o komfort: kiedy żona karmi dziecko, ty tatusiu zadbaj o jej komfort. Ułóż poduszki wokół niej, pod łokciem, gdy karmi na siedząco. Pomóż jest też np. karmiąc ją, podczas gdy ona karmi dziecko, a ma zajęte ręce.

#3 Kup laktator, pobiegnij po karmelowe piwo: jeśli pojawią się problemy z ilością mleka, zrób wszystko, o co poprosi twoja żona, aby zwiększyć jego produkcję. Nawet jeśli w środku nocy będziesz musiał pojechać do sklepu po coś, o czym wyczytała, że może pomóc, a jest tylko mitem. Zadbaj o witaminy, herbatkę laktacyjną. Musi czuć, że może na ciebie liczyć w każdej sytuacji.

#4 Dokształć się: przeczytaj kilka artykułów na temat karmienia piersią, byś lepiej rozumiał jego istotę. Kiedy żona urodzi, załatw konsultację u doradcy laktacyjnego. Chwal ją, mów jej jak wspaniale sobie radzi, jak jesteś z niej dumny i zachęcaj do karmienia, ale bez wywierania presji.

fot. istock.com

#5 Zajmij się pozostałymi dziećmi: bardzo ważne jest, aby odciążyć mamę w opiece nad pozostałymi dziećmi, aby mogła skupić się wyłącznie na karmieniu piersią.

#6 Postaw się swojej mamie: w sytuacji konfliktu lub różnicy zdań na temat sposobu karmienia pomiędzy twoją partnerką a twoją mamą, zawsze trzymaj stronę swojej kobiety, nawet jeśli twoja mama mówi, że wie lepiej jak karmić, "bo sama czworo dzieci wykarmiła". Postępuj tak, jak żona by chciała w tej sytuacji. Wysłuchaj jej argumentów i wesprzyj je.

#7 Porozmawiaj ze znajomymi: nigdy nie dopuść do sytuacji, w której twoja żona karmi przy znajomych, a oni mają coś przeciwko temu i wyrażają swoją dezaprobatę. Porozmawiaj z nimi wcześniej, przygotuj na to, jak karmicie swoje dziecko i że jest to sprawa naturalna i potrzebna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wcześniej się z tym oswoją, to podczas spotkania na pewno nie będą robić głupich min, nawet jeśli są zatwardziałymi singlami.

#8 Trudne noce: staraj się odciążać partnerkę w nocy, szczególnie podczas pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka. Zmieniaj dziecku pieluchy, masuj, jak ma kolkę, ponoś do odbicia. Rób wszystko tak, aby mama mogła skupić się tylko na karmieniu i nie była dodatkowo przemęczona innymi obowiązkami, a także by miała szansę choć troszkę się wyspać.

#9 Pomóż uporać się z dyskomfortem: kiedy karmienie piersią jest bardzo bolesne w wyniku podrażnienia brodawek, pomóż pielęgnować piersi. Pobiegnij do apteki po specjalne maści, obierz i umyj liście kapusty. Kiedy pojawi się obrzęk, pomóż z masażem i okładami. Umyj i wysterylizuj laktator po odciąganiu pokarmu.

#10 Mów, że się ją kochasz bez względu na to, czy karmi czy nie - zawsze wspieraj: kobieta powinna czuć wsparcie zarówno, kiedy decyduje się na karmienie piersią jak i postanawia, że już dłużej karmić nie będzie. Nie wywieraj na niej presji i nie powtarzaj już i tak dobrze jej znanych prawd: „karmienie piersią jest najlepsze”, „mleko mamy jest najważniejsze” itp. Kobieta wie o tym sama bardzo dobrze, a jak ma kryzys w karmieniu, to takie teksty tylko go pogłębiają. Wspieraj nawet wtedy, kiedy ostatecznie zdecyduje karmić mlekiem modyfikowanym. Jeśli ona podejmie decyzję, że przestaje przystawiać dziecko do piersi, nie wzbudzaj w niej poczucia winy. Upewniaj ją w tym, że przez rezygnację z karmienia naturalnego wcale nie przestanie być dobrą mamą. 

Drogie Mamy, czy wasi mężczyźni wspierają was w karmieniu piersią?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie