Jak wychować zdrowe dziecko?

Zainwestuj w edukację żywieniową i odpowiednią ilość ruchu!
Jak wychować zdrowe dziecko?
fot. istock.com
24.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Choroby cywilizacyjne takie jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze są coraz poważniejszym i popularniejszym problemem w naszym społeczeństwie. Ich początków można dopatrywać się już w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy to kształtowane są wszystkie późniejsze przyzwyczajenia i schematy.

Jak wychować zdrowe dziecko?

Dużymi zagrożeniami dla najmłodszych są niewystarczająca ilość ruchu oraz niekorzystne zachowania żywieniowe, które w łatwy sposób mogą prowadzić do osiągania nieprawidłowej masy ciała.
Przeprowadzone badania wskazują, że na nadwagę już w przedszkolach cierpi 9,1% dziewcząt i 9,9% chłopców. Otyłość dotyka natomiast 7,2% dziewcząt i 8,4% chłopców.[1]

W starszych grupach wiekowych problemy te nasilają się, a liczba dzieci o zbyt wysokiej masie ciała wzrasta.[2]

Pojawia się więc pytanie – co możemy zrobić, aby zadbać o przyszłość dzieci i zwiększyć ich szanse na zostanie zdrowymi dorosłymi?

Nie ulega wątpliwości, że aby zapewnić maluchom zdrowy rozwój, musimy zadbać zarówno o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, jak i zdrowe posiłki oraz edukację w zakresie żywienia.

Ważną rolę w wypełnianiu tych zadań pełnią placówki szkolne i przedszkolne, które powinny wspomagać rozwój dzieci poprzez organizowanie atrakcyjnych zajęć sportowo-ruchowych, zachęcających do podejmowania dodatkowych aktywności, a tym samym wspomagających rozwój koordynacji i zdolności motorycznych.

fot. istock.com
Niezmiernie ważne jest również przekazywanie najmłodszym wiedzy na temat zdrowego żywienia.
Dzieci znające podstawowe zasady żywienia, chętniej będą sięgać po świeże i nieprzetworzone produkty oraz z większą łatwością zbudują zdrowe nawyki żywieniowe.

Aby ułatwić najmłodszym przyswajanie wiedzy oraz wspomóc ich rozwój fizyczny, warto korzystać z nowoczesnych technologii, takich jak Magiczny Dywan onEVO. Pakietami, którym warto przyjrzeć się bliżej są "Edukacja żywieniowa" oraz "Fitness dla najmłodszych".

Pierwszy z nich składa się z sześciu gier, dedykowanych dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bohater, Brokuł Bruno, przeprowadza maluchy przez historyczne epoki, pomagając im poznać zasady zdrowego odżywiania oraz wyrobić korzystne dla zdrowia nawyki żywieniowe. Jak napisali autorzy pakietu: "Pozycja doskonale wpisuje się w aktualne trendy nawiązujące do kształcenia dzieci i młodzieży pod kątem świadomości żywieniowej i stanowi znakomite uzupełnienie zajęć poświęconych tej tematyce. Forma rozgrywki sprawia, że dzieci chętnie angażują się w zadania, a jednocześnie uczą się fundamentalnych założeń zdrowego żywienia".

Drugi z pakietów, "Fitness dla najmłodszych" zawiera aż 36 interaktywnych gier i przeznaczony jest dla dzieci od szóstego miesiąca do szóstego roku życia. „Szczególnie ten przedział wiekowy jest bardzo istotny dla psychofizycznego rozwoju każdego dziecka. Charakteryzuje się intensywnym tworzeniem nowych połączeń w korze mózgowej. Ma również duże znaczenie w kontekście przygotowania solidnego gruntu dla przyszłej gotowości szkolnej i podejmowania zadań z nią związanych”, napisała mgr Anna Biernacka.
Gry są zróżnicowanea pod względem poziomu trudności, tematyki i scenerii, tak aby prowadzący zajęcia mógł dopasować je do możliwości psycho-fizycznych swoich podopiecznych.

 

[1] Mazur A, Rogozińska E, Mróz K et al.: Występowanie nadwagi i otyłości u dzieci przedszkolnych z regionu rzeszowskiego. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2008; 4, 4: 159-162.

[2] Zimna-Walendzik E, Kolmaga A, Tafalska E: Styl życia – aktywność fizyczna, preferencje żywieniowe dzieci kończących szkołę podstawową. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2009; 4, 65: 195-203.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie