Jakie mleko dla roczniaka?

Rola mleka po 1. roku życia dziecka
Jakie mleko dla roczniaka?
30.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Roczne dziecko coraz śmielej eksploruje świat, doskonali umiejętność chodzenia, mowy oraz nabywa wiele innych umiejętności. Do prawidłowego rozwoju maluch potrzebuje różnych składników odżywczych, dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta – odpowiednio zbilansowana i dostosowana do wieku dziecka. Źródłami wielu ważnych składników odżywczych są mleko i produkty mleczne – należy więc o nich pamiętać, komponując codzienne menu roczniaka. Jakie mleko wybrać po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia? Postawić na mleko krowie, czy może na mleko typu „junior”? Podpowiadamy!

Karmienie piersią po ukończeniu 1. roku życia dziecka

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, a następnie kontynuować ten sposób karmienia przy jednoczesnym rozszerzaniu diety malucha. Mleko kobiece jest najbardziej wartościowym mlekiem dla dziecka. Jeśli jednak z jakichś przyczyn karmienie piersią niemowlęcia jest niemożliwe, należy sięgnąć po mleko modyfikowane, w porozumieniu z lekarzem, którzy pomoże w wyborze odpowiedniego preparatu. Warto, aby skład takiego mleka inspirowany był składem pokarmu kobiecego 

W drugim półroczu życia dziecka mleko mamy jest nadal bardzo ważne w codziennym menu, jednak nie może stanowić już jedynego pokarmu. Wzrasta wówczas zapotrzebowanie małego organizmu na składniki odżywcze m.in. wapń, witaminę D, jod, żelazo[1]. Należy więc zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia, powoli wprowadzając do jego jadłospisu warzywa, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty zbożowe, owoce, a także orzechy, produkty będące korzystnym źródłem kwasów tłuszczowych oraz zioła.

WHO zaleca, aby dążyć do kontynuowania karmienia piersią do ukończenia 2. roku życia lub dłużej. Nie istnieje górna granica, po której należy przerwać karmienie piersią – powinno ono być kontynuowane tak długo, jak potrzebują tego dziecko i mama. Karmienie piersią po 1. roku życia nie wyklucza jednak podawania mleka i produktów mlecznych, gdyż są one doskonałymi źródłami wapnia – podstawowego budulca kości oraz innych składników odżywczych.

Ile mleka i produktów mlecznych powinno spożywać roczne dziecko?

Roczne dziecko powinno spożywać 3 porcje mleka lub produktów mlecznych każdego dnia. Może otrzymać codziennie np. 2 szklanki mleka: mamy, mleka typu junior lub krowiego oraz jedną porcję innych produktów mlecznych[1]. Do diety roczniaka warto włączyć np.: jogurty naturalne, maślankę, kefir, twarożek, ser żółty. Produkty te świetnie sprawdzą się jako składowe śniadań roczniaka, np. twarożek można połączyć ze startym świeżym ogórkiem lub rzodkiewką, a jogurt naturalny z pysznymi owocami sezonowymi.

„Mleko” typu junior czy mleko krowie?

W jadłospisie rocznego dziecka może pojawiać się mleko krowie, najlepiej pełne – 2% lub 3,2%. Zarówno mleko świeże, jak i UHT będą bezpieczne dla malucha. Nie powinno się natomiast podawać mleka prosto od krowy, gdyż może ono zawierać niebezpieczne dla zdrowia młodego organizmu bakterie.

Zamiast mleka krowiego warto postawić na mleko typu „junior”, które jest tworzone na bazie mleka krowiego i dodatkowo wzbogacone o cenne składniki. Zgodnie z opiniami ekspertów mleka typu junior mogą być dobrą alternatywą dla mleka krowiego, ponieważ zapobiegają niedoborom ważnych składników odżywczych i pozwalają na lepsze zbilansowanie diety dziecka[1].

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia warto sięgać po odżywczą formułę na bazie mleka (dawniej nazywaną mlekiem modyfikowanym lub mlekiem typu junior) z cyfrą „3”. Przykładem produktu stanowiącego kompozycję dopasowaną do potrzeb żywieniowych roczniaków jest Bebilon 3 Advance Pronutra. Ta formuła, tak jak inne podobne produkty przeznaczone dla małych dzieci, zawiera: witaminy A, C, D, cynk, jod, żelazo, wapń i magnez, ALA (Omega-3) kompozycję oligosacharydów GOS/FOS oraz oligosacharyd mleka matki HMO 3’GL.

Odżywcza formuła na bazie mleka może być spożywana jako odrębny posiłek, ale może być również bazą do przygotowania np. płatków owsianych czy kaszek.

Czy „mleko” roślinne to dobry wybór dla roczniaka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy zamiast mleka matki, mleka krowiego bądź „mleka” typu junior można podawać dziecku „mleka” roślinne. Trzeba mieć świadomość, że „mleko” roślinne to tak naprawdę napój roślinny. Wartości odżywcze w tego typu produktach

różnią się od tych w mleku krowim, dlatego nie powinny zastępować produktów mlecznych w diecie roczniaka. Nie oznacza to, że napoje roślinne są zakazane w menu małego dziecka. Mogą one być wykorzystywane jako dodatek do potraw (np. naleśników czy koktajli) lub podawane jako urozmaicenie diety maluszka. Nie powinny być jednak wliczane do trzech porcji mleka i produktów mlecznych, rekomendowanych do spożycia przez roczniaka każdego dnia.

Należy pamiętać, że nie każdy napój roślinny można podawać roczniakowi. Przykładowo, dziecku do ukończenia 5. roku życia nie zaleca się spożywania napoju ryżowego, ponieważ jest on bogatym źródłem arsenu, który w nadmiarze może być szkodliwy dla malucha[2].

W czym podawać mleko do picia rocznemu dziecku?

Odżywczą formułę na bazie mleka lub mleko krowie najlepiej podawać roczniakowi w otwartym kubeczku. Roczniak może pić mleko również z bidonu z rurką, ale na tym etapie życia niewskazane jest już picie z butelki ze smoczkiem.

Należy pamiętać, aby dziecko nie piło, będąc w pozycji leżącej, bo może się zachłysnąć. Nie zaleca się również pozostawiania małego dziecka samego w trakcie picia.

 

Źródła:

  1. https://1000dni.pl/1-rok-zycia/rola-mleka-w-diecie-dziecka-po-1-roku-zycia
  2. https://1000dni.pl/1-rok-zycia/mleko-roslinne-w-diecie-roczniaka

 

Artykuł partnera

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie