Czy zmiany pogody mogą wpływać na stan skóry dziecka?

Dzieci mają o wiele bardziej delikatną skórę niż dorośli, a zmiany temperatury mogą mieć ogromny wpływ na kondycję ich skóry.
Czy zmiany pogody mogą wpływać na stan skóry dziecka?
fot. istock.com
16.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Podrażnienia, wysypki, a także suchość skóry to jedne z najczęściej występujących problemów. Z artykułu dowiesz się jak chronić skórę malucha przed zimnem, wilgocią, suchym powietrzem i gorącymi temperaturami, a także jak przygotować się do podróży z niemowlakiem.

Jak czynniki atmosferyczne wpływają na skórę dziecka?

Skóra pełni wiele ważnych funkcji – tworzy barierę przed wirusami, bakteriami czy utratą wilgoci oraz pomaga organizmowi regulować temperaturę. Wrażliwa skóra dzieci nie toleruje nagłych zmian temperatury, a niekorzystane warunki (ciepło, zimno, wilgoć, klimatyzacja) mogą prowadzić do problemów skórnych takich jak przesuszenie i wysypka. Wrażliwej skórze dziecka nie sprzyja powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, zaś długotrwała ekspozycja na słońce może łatwo spowodować podrażnienia lub poparzenia słoneczne. Z kolei, w zimę skóra zatrzymuje mniej wilgoci, przez co staje się bardziej przesuszona. Niektóre z najpoważniejszych schorzeń mogących się pojawić to egzema, wysypka, pokrzywka i zapalenie skóry. Jeśli nie zauważysz tych oznak na czas, mogą one doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia i nieprzyjemnego uczucia. Kiedy zauważysz pierwsze znaki w postaci czerwonych śladów ważne jest, aby od razu reagować.

fot. istock.com

Jak dbać o skórę dziecka i zapewnić jej ochronę?

Stosuj ochronę przeciwsłoneczną: Ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może łatwo doprowadzić do podrażnienia skóry i poparzenia słonecznego. Przed wyjściem na zewnątrz smaruj skórę dziecka kremem o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej minimum 30 SPF. Warto również zastosować odzież odporną na promieniowanie UV.

Skóra może być wystawiona na działanie promieni słonecznych nawet w cieniu, dlatego pamiętaj o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego na odsłoniętą skórę nawet w miesiącach zimowych. Krem z filtrem nie powinno się nakładać niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia. W przypadku tej grupy wiekowej ogranicz czas spędzany na słońcu, gdy poziom promieniowania UV jest najwyższy lub użyj osłony UV.

Zbadaj rynek i poszukaj produktów opracowanych specjalnie dla skóry wrażliwej: Wybieraj sprawdzone produkty, które będą odbudowywać naturalną barierę ochronną skóry i zapewnią jej skuteczną ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiednio dobrany skład ma ogromne znaczenie, dlatego produkty powinny mieć właściwości nawilżające, natłuszczające i nie powinny zawierać substancji zapachowych. Jednym z elementów pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka mogą być chusteczki WaterWipes™. Mają bardzo krótki skład - 99,9% czystej wody oraz nie posiadają zbędnych dodatków. W efekcie, wspierają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, chronią ją przed szkodliwymi czynnikami, a także wzmacniają utrzymywanie równowagi mikrobiomu skóry. Są także odpowiednie dla skóry skłonnej do egzemy. Chusteczki zostały zatwierdzone dermatologicznie i akredytowane przez Skin Health Alliance. Z kolei, National Eczema Association of America przyznało WaterWipes™ znak jakości - Seal of Acceptance™. Chusteczki nawilżane są idealne do oczyszczania skóry najmłodszych przez cały rok.

Zapewnij dziecku komfort: Klimatyzowane pomieszczenia nie są najlepszym miejscem dla dziecka, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych z wyżej wymienionych problemów. Aby zadbać o wrażliwą skórę maluszka, utrzymuj odpowiednią wilgotność w pokoju. Przydatny może okazać się nawilżacz powietrza. Z kolei, jeśli dużo przebywasz na zewnątrz, rozważ zakup plastikowego pokrowca na wózek, który zapewni schronienie twojemu dziecku w wietrzne dni.

Planując podroż z dzieckiem odpowiednio się przygotuj: Dowiedz się jakie problemy może napotkać twoje dziecko podczas podróży. Jest to szczególnie ważne, jeśli maluch po raz pierwszy zmienia otoczenie. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować problemy skórne, takie jak suche powietrze, inny klimat czy wysokie temperatury. Utrzymanie czystości może stanowić wyzwanie podczas dłuższych podróży, zwłaszcza samolotem. Jednak i z tym można sobie poradzić, zabierając ze sobą np. nawilżane chusteczki. Warto ubrać niemowlaka warstwami i zabrać ze sobą odpowiednie ubranka i dodatkowe rzeczy, które stworzą odpowiednie warunki, w których maluszkowi nie będzie ani gorąco, ani zimno. Ubranie maluszka na ‘cebulkę’ może okazać się bardzo pomocne. Warto również zarezerwować czas na więcej przerw i częstszą zmianę pieluszki. W połączeniu z oczyszczeniem wilgotnymi chusteczkami i innymi produktami to sposób na utrzymanie skóry dziecka w dobrym stanie.

Skontaktuj się ze specjalistą: W zakresie odpowiedniej pielęgnacji i dbania o skórę dziecka, może pojawiać się wiele pytań i wątpliwości. Z uwagi na fakt, że niektóre problemy skórne mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak choroby przewlekłe, alergie i infekcje, warto pytać o rady ekspertów w tej dziedzinie. Lekarz powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji oraz doradzić jak zapewnić odpowiednią ochronę skórze niemowlaka.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek i włączysz do codziennej rutyny pielęgnacyjnej dziecka produkty opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej twoje dziecko będzie mniej narażone na wysypki, przesuszenia, infekcje i stany zapalne. Najlepszym sposobem na właściwą opiekę jest bycie uważnym i nieignorowanie niepokojących sygnałów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie