Według ekspertów, dzieci powinny otrzymać szczepionkę przeciw HPV w wieku 9 lat

To jest jedyna szczepionka, która zapobiega rakowi!
Według ekspertów, dzieci powinny otrzymać szczepionkę przeciw HPV w wieku 9 lat
fot. istock.com
13.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Z wyniku najnowszych badań można jasno stwierdzić, że dzieci, które otrzymały szczepionkę przeciwko HPV w wieku 9-10 lat, mają zapewnioną lepsza ochronę.

Szczepionka przeciwko HPV

I nie chodzi tylko o kwestię ukończenia w odpowiednim czasie całej procedury szczepienia, ale także o kwestię produkcji przeciwciał. Im młodsze dzieci, tym więcej tych przeciwciał zostanie wyprodukowanych.

Wirus HPV – co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV to wszechobecna infekcja przenoszona drogą płciową. To tak powszechny wirus, gdzie niemal 80% kobiet zarazi się co najmniej jednym typem tego wirusa w pewnym momencie swojego życia. Jak potwierdzają badania trzech na czterech dorosłych będzie miało co najmniej jedną infekcję HPV przed 30. rokiem życia. Oczywiście, większość infekcji HPV ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat, i ten wirus nie zawsze jest szkodliwy, tak czasami zdarza się, że pewne mutacje HPV powodują nowotwory dróg rodnych. I właśnie dlatego, tak ważne jest, aby nasze dzieci otrzymały tę szczepionkę w odpowiednim czasie. Nie ma na rynku żadnej innej szczepionki, która chroni przed nowotworem.

Szczepionka przeciwko HPV – kiedy zalecana?

Aktualnie, według wytycznych, najlepiej podać szczepionkę w wieku 11 i 12 lat, ale można też podać ją już w wieku 9 i 10 lat. Drugą dawkę podaje się od 6 do 12 miesięcy po podaniu pierwszej dawki.

fot. istock.com

Badanie opublikowane na łamach magazynu „Pediatrics” sprawdza, czy dzieci, które rozpoczynają szczepienia w wieku 9 i 10 lat mają lepszą ochronę przeciwko wirusowi HPV. Naukowcy dowiedli, że wcześniejsze zaszczepienie daje większą szansę na ukończenie serii szczepień. Po drugie, im dłużej układ odpornościowy musi walczyć i produkować przeciwciała tym lepiej i tym szczepionka jest skuteczniejsza.

Jeśli wahasz się i zastanawiasz, czy warto zaszczepić swoje dziecko przeciwko HPV poradź się lekarza pediatry i dowiedz się o wszystkim na temat wirusa HPV a także szczepieniu przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Warto przytoczyć, że w Stanach Zjednoczonych, odkąd po raz pierwszy wprowadzono szczepionki przeciwko HPV, zakażenia typem HPV, które powoduje nowotwory i brodawki narządów płciowych, spadły o 88%.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie