Bezsenność u niemowląt. Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić?

Rozwiewamy wątpliwości.
Bezsenność u niemowląt. Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić?
fot. istock.com
23.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wielu rodziców liczy, że po narodzinach dziecko będzie przesypiało sporą część dnia. Często rzeczywistość boleśnie weryfikuje oczekiwania – niektóre maluchy śpią bardzo krótko, szczególnie w nocy. Czy fakt, że niemowlę mało śpi, jest niepokojący? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak bezsenność u dzieci?

To, ile powinno spać niemowlę, jest pytaniem, które często zadaje sobie bardzo wielu rodziców. Nie istnieje tutaj żadna reguła, ponieważ każde dziecko jest inne i może mieć różne potrzeby związane ze snem. Warto bowiem pamiętać, że mniej więcej do 6. miesiąca życia maluch nie ma uregulowanego zegara dobowego snu i czuwania. Z czasem dochodzi do wypracowania pewnego rytmu, jednak niekiedy zdarza się, że niemowlę mało śpi, co przez rodziców traktowane jest niemal jak bezsenność.

Jak wygląda sen niemowlęcia?

Chociaż każde dziecko może spać nieco inaczej, przyjęło się, że:

 • 4-tygodniowy maluch przesypia średnio 16-20 godzin na dobę,
 • 3-miesięczne niemowlę przesypia ok. 10 godzin w nocy i ok. 5 godzin w dzień,
 • 6-miesięczne niemowlę przesypia w sumie ok. 14 godzin na dobę (średnio 2 godziny w ciągu dnia),
 • 9-miesięczny maluch przesypia mniej więcej tyle samo, ile 6-miesięczniak,
 • roczne dziecko zwykle śpi ok. 14 godzin – z czego 12 godzin potrzebuje na sen nocny.

Oczywiście są to tylko uśrednione wartości, ponieważ wiele zależy od samego malucha. Niektóre dzieci są prawdziwymi śpiochami, inne potrzebują dużo więcej aktywności.

Czy to już bezsenność u niemowlaka?

Gdy niemowlę mało śpi, wielu rodziców się niepokoi – podejrzewają bezsenność. Jak ją rozpoznać?

Niepokojące są między innymi takie symptomy jak:

 • nadmierna senność w ciągu dnia,
 • zmniejszenie aktywności w ciągu dnia,
 • pogorszenie zachowania dziecka,
 • drażliwość wieczorową porą,
 • częste przebudzania się w trakcie drzemki oraz nocnego snu.

Bezsenność

fot. istock.com

Dlaczego niemowlę mało śpi?

Bezsenność u niemowlęcia może mieć wiele przyczyn. Wśród najczęściej powtarzających się powodów wymienić można:

 • brak potrzeby snu – maluchy mające długie drzemki w ciągu dnia często nie śpią w nocy,
 • zbyt wczesną porę spania – jeśli położysz dziecko spać wcześnie na noc, wówczas maluch może obudzić się w środku nocy i będzie miał problem z zaśnięciem,
 • głód – niemowlęta mało śpią w nocy, ponieważ są głodne,
 • zaburzenia rytmu okołodobowego – czasami zdarza się, że maluch pomyli dzień z nocą, dlatego ważne jest stosowanie rytuałów pomagających w odróżnieniu rytmu okołodobowego,
 • nieregularny tryb życia – to częsty powód, dla którego niemowlę ma problem z zasypianiem, dlatego warto zadbać o usystematyzowanie godzin pobudek, drzemek, kąpieli itp.,
 • przebodźcowanie – nadmiar wrażeń i emocji może powodować trudności w zasypianiu, co skutkuje częstymi pobudkami w nocy.

Trudności ze snem mogą świadczyć o infekcji

Niekiedy to, że niemowlę mało śpi, może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Typowy jest wówczas niespokojny sen, częste wybudzanie się, drażliwość. Łatwo to rozpoznać – dziecko może mieć katar, kaszel, podwyższoną temperaturę ciała itp.

Kiedy bezsenność jest powodem do niepokoju?

Zwykle bezsenność u niemowlęcia nie jest powodem do niepokoju – nie zdarza się bowiem tak, że maluch wcale nie śpi. Czasami wystarczy tylko wprowadzić pewne modyfikacje w codziennych czynnościach, aby dziecku lepiej się zasypiało.

Jak walczyć z bezsennością u niemowlęcia?

Warto pamiętać, że częste pobudki niemowlęcia w nocy są całkowicie normalnym zjawiskiem. Każdy człowiek budzi się, jednak dorośli potrafią samodzielnie zasnąć. Maluchy natomiast potrzebują dodatkowego wsparcia.

Jeśli chcesz, aby niemowlę więcej spało, musisz mu pomóc. W jaki sposób?

Nie dawaj maluchowi więcej bodźców niż to koniecznie – przy nocnym karmieniu czy przewijaniu nie mów do niego, nie zapalaj ostrego światła itp. Wprowadź rytuały – wykonywanie powtarzalnych czynności o tej samej porze pomoże ustalić harmonogram aktywności i zasypiania. Ogranicz picie kawy, jeśli karmisz piersią – zbyt duża ilość kofeiny działa na malucha nie tylko pobudzająco; może powodować nadmierną płaczliwość i kłopoty z zasypianiem. Zapewnij odpowiednie warunki snu – niech temperatura w pomieszczeniu nie będzie zbyt wysoka, wycisz wszystkie sprzęty, przygaś światło.

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia długość snu wpływa korzystnie na rozwój malucha. Pomaga w poprawie zachowania, zwiększeniu skupienia, kontrolowaniu emocji. Dlatego staraj się nie dopuszczać do przedłużającej bezsenności.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie