Żucie gumy – czy jest się czego obawiać? Obalamy popularne mity!

Czasami mamy opory przed daniem dziecku gumy do żucia, bo sądzimy, że nie jest to wartościowy produkt. Czy słusznie?
Żucie gumy – czy jest się czego obawiać? Obalamy popularne mity!
01.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

A może ta obawa wynika z niewiedzy, że są różne rodzaje gumy? Bo okazuje się, że żucie bezcukrowej gumy przynosi tak naprawdę wiele korzyści.  Jakich? Tego dowiesz się poniżej! Z okazji Światowego Dnia Gumy do Żucia, przedstawiamy ciekawostki o niej!

Guma do żucia – obalamy popularne mity

Prawdą jest, że guma do żucia ma bardzo długą historię – na przestrzeni tysiącleci przeszła wielką transformację. Czy wiesz, że nasi przodkowie żuli naturalne żywice?

Zastanawiałaś lub zastanawiałeś się kiedyś, jak w starożytności ludzie dbali o świeży oddech? Tych sposobów szukano już tysiące lat temu. Majowie i Aztekowie korzystali z właściwości drzewa występującego w Ameryce Środkowej, czyli sączyńca właściwego. Z kolei mieszkańcy Ameryki Północnej wybierali do żucia żywicę z brzozy. Natomiast Starożytni Grecy stosowali mastyks, czyli żywicę z pistacji kleistej, której właściwością było oczyszczanie i odświeżenie jamy ustnej.

W 1850 roku Amerykanin John B. Curtis zajął się jako pierwszy przemysłową produkcją gumy do żucia, która na początku była mieszanką żywicy i wosku pszczelego. Guma zyskała jednak prawdziwą popularność dopiero 20 lat później za sprawą Thomasa Adamsa, który również pochodził ze Stanów Zjednoczonych

Dzisiejsze gumy do żucia to pełen przekrój nie tylko smaków, ale i rodzajów, a my – rodzice często zastanawiamy się, czy to na pewno dobry wybór dla naszych dzieci. W końcu każdemu z nas zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszych pociech. Pierwszym mitem dotyczącym gumy do żucia jest to, że niezależnie od jej rodzaju traktujemy ją jako „niezbyt zdrową” przekąskę. Zupełnie niesłusznie, bo żucie tej bez cukru może przynieść wiele korzyści. Oczywiście należy pamiętać, że bezcukrową gumę do żucia podajemy dzieciom w zależności od etapu ich indywidualnego rozwoju (m.in. umiejętność żucia i przełykania). Przy podejmowaniu decyzji na temat czy dziecko może bezpiecznie spożywać cukierki lub gumy, warto uwzględnić następujące kwestie:

  • Dziecko powinno mieć pełne uzębienie, umieć już mówić oraz rozumieć zależności między przyczyną i skutkiem. 
  • Powinno rozumieć, że należy żuć gumę bez jej połykania oraz wiedzieć, że nie może mieć żuć gumy podczas aktywności fizycznej.
  • Rodzice lub opiekunowie nie powinni pozwalać mu żuć zbyt dużej ilości gumy naraz. W konkretnych przypadkach bardziej odpowiednie dla dziecka może okazać się zmniejszenie podawania porcji gumy. 

W zależności od wieku dziecka rodzice lub opiekunowie powinni zastanowić się, czy należy go pilnować, gdy żuje gumę lub je cukierki.  Powyższe elementy są wyłącznie sugestiami. Decyzja o tym, czy dziecko w danym wieku może bezpiecznie żuć gumę czy, zależy od rodziców, którzy znają je najlepiej i mogą wziąć pod uwagę całe spektrum informacji

Mity i fakty na temat gumy do żucia

#1 Połknięta guma do żucia przykleja się do żołądka nawet na siedem lat

To mit, który czasem słyszą dzieci, kiedy dorośli chcą je zniechęcić do żucia lub „przekonać” do niepołykania bezcukrowej gumy. Prawda jest inna. Bezcukrowe słodziki i aromaty ulegają rozkładowi już podczas żucia. Z kolei nierozpuszczalna baza gumowa zostaje wydalona z organizmu jako niestrawione resztki pokarmu. Niezależnie od tego gumę do żucia warto wypluwać, a zawiniętą w papierek umieszczać w odpowiednim koszu na śmieci.

#2 Bezcukrowa guma do żucia wspomaga higienę jamy ustnej

To również prawda. Pozytywny wpływ żucia bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu na higienę jamy ustnej został wielokrotnie potwierdzony przez wiele światowych towarzystw stomatologicznych. Jak to działa? Żując bezcukrową gumę przez około10 minut po posiłku, wspomagamy wydzielanie śliny. Dzięki temu szkodliwe kwasy osadu nazębnego są neutralizowane, a poziom demineralizacji zębów skutecznie obniżony. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko próchnicy. Dodatkowo podczas żucia gumy tuż po posiłku, wypłukiwane są z jamy ustnej resztki pokarmu. Oczywiście należy podkreślić, że bezcukrowa guma nie zastąpi szczotkowania – jest jednak dobrą alternatywą, kiedy nie ma możliwości umycia zębów po jedzeniu i piciu (np. w szkole czy na wycieczce). Dla prawidłowej higieny jamy ustnej należy myć zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie oraz pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz żuciu gumy bezcukrowej po jedzeniu i piciu, a także regularnych kontrolach u dentysty. Te 4 proste kroki (szczotkuj – czyść – żuj – kontroluj) od blisko 10 lat popularyzuje program edukacyjny Orbit „Dziel się Uśmiechem” realizowany przez Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

#3 W niektórych miejscach na świecie bezcukrową gumę kupuje się tylko w aptece

To akurat prawda. Chodzi o Singapur, gdzie dopuszczona jest sprzedaż tylko takich gum do żucia, które przynoszą korzyści zdrowotne.

1 lutego – Światowy Dzień Gumy do Żucia

 Bez wątpienia guma do żucia jest znana i lubiana na całym świecie. Produkt ten zyskał niesamowitą popularność, stając się nie tylko elementem codziennej rutyny milionów ludzi na całym świecie, ale też inspiracją dla twórców i nieodłącznym elementem popkulturowym. W Poznaniu fabryka Mars Wrigley codziennie produkuje blisko 65 milionów drażetek gumy dziennie - między innymi Orbit - które trafiają do konsumentów z aż 37 krajów na całym świecie. Żują ją mieszkańcy min. Polinezji Francuskiej, Dubaju, Ekwadoru czy Sierra Leone. W Poznaniu w ciągu jednego roku powstają prawie 24 miliardy sztuk gumy do żucia, głównie miętowej, która stanowi aż 80% produkcji. 

Eksperci na całym świecie podkreślają, że żucie bezcukrowej gumy, pomaga dbać o zdrowie zębów i zapobiegać próchnicy.  

W jaki sposób bezcukrowa guma dba o zdrowy i piękny uśmiech?

Najważniejszym zadaniem bezcukrowej gumy do żucia jest stymulowanie produkcji śliny. Wszystko po to, by wypłukać resztki jedzenia, neutralizować kwasy produkowane przez bakterie osadu nazębnego i zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy zębów. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje Orbit® Spearmint, Peppermint oraz Orbit® for Kids w profilaktyce zdrowych i czystych zębów. To, co istotne, bezcukrową gumę warto żuć przez 10 minut po jedzeniu i piciu, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Może warto już dziś pomyśleć o tym, żeby wdrożyć gumę bezcukrową do codziennej diety twojego dziecka?

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 25.10.2023 12:10
Guma bez cukru to tylko nazwa handlowa bowiem pierwsze trzy składniki to sam sztuczny cukier w tym aspartam…
odpowiedz
Polecane dla Ciebie