Przerażający film na TikToku pokazuje jak dziecko wstrzymuje oddech i przestaje oddychać!

Pediatra mówi, dlaczego tak się dzieje!
Przerażający film na TikToku pokazuje jak dziecko wstrzymuje oddech i przestaje oddychać!
26.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

To wideo mrozi krew w żyłach i jest pewnie koszmarem niejednej z nas. Na całe szczęście istnieje dość logiczne wytłumaczenie tej sytuacji.

Dziecko przestaje oddychać – przerażające wideo na TikToku

Lekarz, dr Fayez Adjib - @lifedoctor na TikTok, wyjaśnia, czym jest czar wstrzymujący oddech. Dr Fayez jest lekarzem ratunkowym w Los Angeles i z taką sytuacją spotkał się już nie raz. Tłumaczy, że to dość powszechne dla dzieci w wieku od 6 do 18 miesiąca życia. Podkreśla jednak, że każda sytuacja budząca niepokój rodzica, odbiegająca od standardowej powinna być skonsultowana z lekarzem.

Co to jest „czar wstrzymujący oddech”?

To coś w rodzaju odruchu – wyjaśnia dr Fayez Adjib. Tłumaczy, że zwykle jest to reakcja na jakieś zdarzenie, zdenerwowanie lub zaskoczenie. Lekarz potwierdził, że takie wstrzymywanie oddechu trwa zwykle krócej niż minutę, i że czasami może nawet dojść do utraty przytomności. Dodatkowo usta dziecka mogą zrobić się sine z powodu chwilowego braku tlenu.

@lifeofadoctor Breath holding spell explained#greenscreenvideo ♬ original sound - 🤷🏾‍♂️

Trzeba przyznać, że pomimo szczęśliwego zakończenia filmik jest dość przerażający! Żaden z rodziców nie chciałby doświadczać takich sytuacji. Natomiast warto wiedzieć, że wstrzymywanie oddechu na kilkanaście sekund – maksymalnie minutę nie powoduje uszkodzeń, ani nie wpływa szkodliwie na funkcjonowanie mózgu.

Oczywiście podkreślamy, że TikTok nie jest najszczęśliwszym miejscem na porady medyczne, dlatego jeszcze raz – każde odmienne zachowanie dziecka, które niepokoi rodzica należy skonsultować z pediatrą.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie