Miałam mleko o wysokiej zawartości lipazy — czy to źle?

Dziecko tej mamy odmówiło jedzenia, a ona dowiedziała się, że jej mleko zawiera nadmiar lipazy. Eksperci wyjaśniają co to oznacza!
Miałam mleko o wysokiej zawartości lipazy — czy to źle?
17.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Po kilku miesiącach urlopu macierzyńskiego postanowiłam wrócić do pracy. Moim dzieckiem miała zajmować się opiekunka. Codziennie, sumiennie odciągałam pokarm na kilka miesięcy przed powrotem do pracy, po to, żeby mieć konkretny zapas mleka.

Moje dziecko nie chce jeść mleka!

Pewnego dnia, opiekunka zadzwoniła do mnie i powiedziała, że moja córka odmawia picia mleka. Wiedziałam, że nie jest to kwestia braku umiejętności picia z butelki, bo wracając do pracy przygotowywałam moją córkę na tę konieczność. Wpadłam w panikę i zastanawiałam się co teraz będzie.

Prawdą jest, że odrzucenie butelki przez dziecko może być niezwykle frustrującym doświadczeniem. Każda z nas chce mieć pewność, że dziecko pod naszą nieobecność jest pod odpowiednią opieką, a kiedy dziecko odmawia jedzenia pojawia się stres, frustracja i myśl czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Dawałam mojej córce różne partie z zamrożonego mleka, ale każda próba kończyła się niepowodzeniem, łyk mleka i moja córka natychmiast wypluwała to czego się napiła. Przeszukałam internet wzdłuż i wszerz, skonsultowałam się z lekarzem i okazało się, że moje mleko cechuje zawyżony skład lipazy. No dobrze, tylko co dalej?

Mleko o wysokiej zawartości lipazy – o co chodzi?

Lipaza jest enzymem, który występuje w ludzkim mleku. Jej zadaniem jest utrzymanie tłuszczu wymieszanego z porcją serwatki mleka i sprawia, że kuleczki tłuszczu są małe i bardziej strawne. Co za tym idzie, dzięki rozkładowi tłuszczu mlecznego za pomocą lipazy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są bardziej dostępne dla niemowlęcia.

Kiedy ktoś ma nadmiar lipazy, tłuszcz mleczny zaczyna rozkładać się szybciej po odciągnięciu mleka. Wysoki poziom lipazy może powodować metaliczny lub mydlany posmak i sprawić, że mleko będzie po prostu niesmaczne. Ważne! Nadmiar lipazy zmienia smak mleka, ale nie czyni go szkodliwym.

Wysoka zawartość lipazy w mleku – co robić?

Jeśli dziecko odmawia przyjmowania mleka ze względu na wysoką zawartość lipazy dobrym rozwiązaniem jest pasteryzowanie mleka odciągniętego. Innym wyjściem jest zmieszanie mleka rozmrożonego ze świeżo odciągniętym lub ogrzać mleko do temperatury nie wyższej niż 800C. Pamiętaj, mleka kobiecego nie można gotować, jedynie podgrzewać!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie