Jak prawidłowo karmić piersią? Poznaj techniki i pozycje do karmienia

Karmienie noworodka nie zawsze jest łatwe i bezproblemowe. Nieprawidłowa technika karmienia piersią, źle dobrana pozycja lub brak wiedzy, jak przystawić dziecko do piersi sprawiają, że niektóre mamy mogą zniechęcać się i rezygnować z karmienia naturalnego. Na szczęście nie musi tak być – w wielu przypadkach wystarczy zmiana sposobu lub pozycji do karmienia piersią, by raz na zawsze pożegnać wszystkie te problemy. Poznaj podstawowe zasady karmienia piersią i dowiedz się, jak wybrać pozycję najlepszą dla Ciebie i dla maluszka.
fot. pexels.com
Mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla noworodków i niemowląt – w pełni pokrywa ich zapotrzebowanie na energię i większość składników pokarmowych (poza witaminami D i K), a także dostarcza cennych substancji, które działają m.in. przeciwinfekcyjnie, wzmacniają odporność maluszka i wspomagają rozwój korzystnej mikroflory jelitowej [1].
Karmienie piersią ma liczne korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Udowodniono, że maluszki otrzymujące mleko mamy rzadziej cierpią na zakażenia układu pokarmowego, dróg oddechowych i układu moczowego. Mają też mniejsze ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego, bakteryjne zapalenie opon mózgowych, sepsę i martwicze zapalenie jelit. U mam karmiących piersią obserwuje się natomiast szybsze tempo cofania się ciążowych zmian: obkurczania macicy, powrotu do poprzedniej masy ciała, remineralizacji kości do stanu sprzed ciąży oraz mniejsze ryzyko krwawienia poporodowego. Ponadto ta grupa kobiet, już po menopauzie, rzadziej zapada na raka jajnika i raka piersi [2].
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz UNICEF zalecają, by po raz pierwszy przystawić maluszka do piersi już w pierwszej godzinie po porodzie, a następnie kontynuować wyłączne karmienie piersią przez początkowe 6 miesięcy życia dziecka. Noworodki i małe niemowlęta należy karmić tak często, jak tego chcą (tzw. karmienie na żądanie), zarówno w nocy, jak i w dzień. Po 6. miesiącu, w okresie rozszerzania diety, eksperci rekomendują dalsze karmienie piersią aż do 2. urodzin lub nawet dłużej [3], zgodnie z potrzebami dziecka i mamy.
Choć mogłoby się wydawać, że karmienie piersią jest naturalną, intuicyjną, a przede wszystkim prostą czynnością, to często zdarza się, że świeżo upieczone mamy mają problem z przystawieniem do piersi i skutecznym nakarmieniem maluszka. Podobnie jest w przypadku dzieci – choć już w trakcie życia płodowego wykształca się u nich odruch ssania, to nie każdy maluszek potrafi od razu prawidłowo chwycić pierś i dobrze pobierać z niej pokarm.
Wbrew pozorem, karmienie piersią jest trudną sztuką, która niekiedy może wymagać wielu prób, zmian pozycji, skorygowania techniki, a także sięgnięcia po pomoc specjalisty. Największe trudności z karmieniem noworodka miewają mamy, które karmią swoje pierwsze dziecko, ale też te mające bardzo małe lub bardzo duże piersi, wklęsłe bądź poranione brodawki, zmagające się z nawałem pokarmu lub z częstymi zastojami i zapaleniami piersi. Każdy z tych problemów można rozwiązać, jednak wymaga to indywidualnego podejścia i wprowadzenia zmian w technice karmienia maluszka.
Sekret bezbolesnego, efektywnego karmienia piersią tkwi w prawidłowym przystawieniu maluszka. Sprawdź, jak przystawiać dziecko do piersi krok po kroku:
Pamiętaj, żeby przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Wtedy będzie Ci łatwiej zachować wygodną pozycję, która nie obciąży nadmiernie Twoich rąk i pleców. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy spędza ono przy piersi sporą część doby.
fot. pexels.com
Kiedy niemowlę się naje i wypuści pierś z buzi, warto je odbić, by usunąć z brzuszka powietrze połknięte wraz z mlekiem mamy. Sposób i pozycja do odbijania nie mają tu większego znaczenia – najważniejsze jest to, by było ono skuteczne. Sprawdź, jak odbijać dziecko po karmieniu i dowiedz się, dlaczego należy to robić.
Nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza podczas pierwszych prób karmienia. Jak je rozpoznać? Możemy wymienić przynajmniej kilka objawów:
Kiedy zauważysz, że maluch źle złapał pierś, delikatnie wsuń palec w kącik jego ust, by przerwać karmienie. Następnie spróbuj ponownie przystawić dziecko obserwując, czy tym razem udało się zrobić to prawidłowo.
Nieprawidłowe przystawienie do piersi, a co za tym idzie, nieefektywne karmienie, może mieć też długofalowe skutki i objawiać się:
Ulewanie występuje u wielu niemowląt po 3. tygodniu życia – jest normalną, fizjologiczną czynnością, która wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka. Niekiedy jednak ulewaniu towarzyszą dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu u dziecka choroby refluksowej, wymagającej stałej opieki lekarza. Sprawdź, czym jest refluksowa choroba przełyku i dowiedz się, jak karmić dziecko z refluksem.
Na pewno słyszałaś o różnych pozycjach do karmienia piersią. Jedną z najpopularniejszych zarówno wśród mam, jak i w popkulturze (w filmach, serialach i na fotografiach) jest pozycja klasyczna. Na niej jednak wybór się nie kończy – istnieje też wiele innych, wygodnych pozycji, w których możesz komfortowo nakarmić maluszka.
fot. pexels.com
Wybór pozycji do karmienia dziecka zależy m.in. od Twojej budowy anatomicznej (wielkości piersi i ich kształtu), jak i od temperamentu dziecka, miejsca, w którym karmisz, wieku malucha i wielu innych okoliczności. Jedna pozycja dobrze sprawdzi się przy karmieniu noworodka, inna – po cesarskim cięciu, a jeszcze inna będzie dobra dla mam bliźniąt lub starszaków. Nie istnieje jedyne słuszne ułożenie, dlatego śmiało możesz eksperymentować z różnymi pozycjami i modyfikować je wedle swoich preferencji.
W pozycji klasycznej, zwanej też naturalną, mama siada np. w fotelu i wygodnie opiera plecy. Dziecko ułożone jest na boczku i brzuszkiem styka się z brzuchem mamy. Główka malucha znajduje się na wysokości piersi mamy i opiera się w zgięciu jej łokcia. Resztę ciała dziecka – szyję i plecki – mama podtrzymuje przedramieniem, a bioderka i pupę malucha układa na swojej dłoni. Druga ręka mamy pozostaje wolna i służy do podania dziecku piersi, przytrzymywania jej w trakcie karmienia (jeśli to potrzebne) lub… do trzymania książki bądź czytnika e-booków, kiedy sesja karmienia znacznie się przedłuża.
Pozycja naturalna do karmienia sprawdza się u mam dzieci niemal w każdym wieku. Jest bardzo wygodna podczas karmienia malucha poza domem, np. u lekarza, na ławce w parku lub w centrum handlowym. Ze względu na świeżą, bolesną ranę brzucha, nie polecamy jej jednak kobietom w pierwszych dniach po porodzie przez cesarskie cięcie oraz tuż po porodzie naturalnym, kiedy krocze jest obolałe i tkliwe powodując problemy z siedzeniem.
Pozycja krzyżowa jest bardzo podobna do klasycznej – ułożenie ciała mamy i dziecka jest niemal identyczne. Różnica tkwi w tym, że mama podtrzymuje maluszka ręką przeciwną do piersi, z której karmi. Głowa dziecka pewnie spoczywa na dłoni mamy, a plecki – na jej przedramieniu. Zarówno w pozycji klasycznej, jak i w krzyżowej, mama może korzystać z poduszki do karmienia, która pozwoli odciążyć ramiona i wygodnie ułożyć dziecko.
Z pozycji krzyżowej warto korzystać:
Pozycja spod pachy również jest pozycją siedzącą. Mama siada na fotelu, kanapie lub łóżku z wygodnie podpartymi plecami. Dziecko leży obok niej na boczku w taki sposób, by jego brzuszek dotykał boku mamy, a stópki znajdowały się za jej plecami. Powinno ono znajdować się na wysokiej poduszce lub np. kołdrze złożonej w kostkę. Mama podtrzymuje główkę malucha dłonią, a plecy przedramieniem, analogicznie jak w pozycji krzyżowej.
Karmienie spod pachy sprawdza się u:
W pozycji leżącej Ty i dziecko leżycie na boku w taki sposób, by buzia malucha była zwrócona w stronę Twojej piersi, a jego nosek znajdował się na wysokości brodawki. Karmienie odbywa się z piersi znajdującej się od strony łóżka. Zanim przystawisz dziecko, ułóż się wygodnie, np. podłóż pod głowę poduszki i rękę. Jeśli chcesz, możesz też podtrzymywać ręką dziecko, umieszczając jego główkę w zgięciu swojego łokcia.
Pozycja leżąca do karmienia piersią będzie wygodna dla mam, które:
Wiele mam, podczas całego okresu karmienia dziecka, wykorzystuje kilka różnych pozycji. Kiedy już wypróbujesz te opisane powyżej, możesz sprawdzić też inne nasze propozycje. Należą do nich:
Pamiętaj, że każda, nawet najbardziej nietypowa pozycja do karmienia jest dobra, o ile jest wygodna dla Ciebie i dziecka oraz sprawia, że maluch najada się i prawidłowo przybiera na wadze.
Źródła:
[1] H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/karmienie_piersia.pdf (dostęp 22.10.2022)
[2] H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/karmienie_piersia.pdf (dostęp 22.10.2022)
[3] https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_2 (dostęp 22.10.2022)