Maluch przy wigilijnym stole, czyli jakie posiłki serwować najmłodszym podczas Świąt Bożego Narodzenia?

Okres świąteczny jest niezwykły pod wieloma względami.
Maluch przy wigilijnym stole, czyli jakie posiłki serwować najmłodszym podczas Świąt Bożego Narodzenia?
19.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Magiczna atmosfera, pierwsza gwiazdka, prezenty i stół suto zastawiony smakowitymi potrawami. Przygotowując wigilijne dania, warto jednak pamiętać o najmłodszych członkach rodziny. Ich potrzeby żywieniowe zdecydowanie różnią się od potrzeb rodziców czy starszego rodzeństwa. Czy zatem smażony karp, kapusta z grzybami lub makowiec to odpowiednie posiłki dla niemowlęcia? Na co zwrócić uwagę podczas świątecznego ucztowania z maluchem? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, ekspert współpracujący z BoboVita. 

Świąteczne potrawy a potrzeby niemowlęcia

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym często pozwalamy sobie na wiele przyjemności – zwłaszcza jeśli chodzi o tradycyjne potrawy, spożywane zazwyczaj tylko raz w roku. Warto jednak podkreślić, że posiłki ze świątecznego stołu, którymi zajadają się dorośli, mogą nie być odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny. Często są one tłustedosalanez dużą ilością cukruciężkostrawne i mogą zawierać składniki szkodliwe dla niemowlęcia czy małego dziecka. Warto mieć tego świadomość, ponieważ sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia – gdy organizm dziecka wciąż się rozwija i dojrzewają jego narządy – jest bardzo istotny i ma wpływ na zdrowie w życiu dorosłym. Dlatego bez względu na wydarzenie czy okazje, tj. święta, nie warto robić odstępstw w codziennej diecie malucha.
 
Pamiętaj: Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres wyłącznego karmienia piersią powinien trwać przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po tym etapie przychodzi czas stopniowego rozszerzania jadłospisu o różnorodne posiłki stałe i jeśli karmienie piersią nie jest możliwe, włączenie mleka następnego. Wprowadzanie do diety nowych smaków powinno następować zgodnie ze schematem żywienia niemowląt oraz uwzględniać etap rozwoju i aktualne kompetencje dziecka. Ważne miejsce w codziennym menu odgrywa wtedy żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.

Posiłki na miarę potrzeb malucha

Produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci zostały stworzone, by odpowiadać na szczególne potrzeby młodego organizmu w okresie intensywnego rozwoju. Taka żywność ma ustalone dopuszczalne normy poszczególnych zanieczyszczeń. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne [1] niż dla żywności ogólnego przeznaczenia. Na polskim rynku dostępne są propozycje, w których znajduje się 100% mięsa bez pozostałości antybiotyków, pochodzącego wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a także 100% dziko żyjących ryb z certyfikowanych połowów. Oprócz tego gwarancją bezpieczeństwa takich posiłków jest m.in. wieloletnia współpraca z dostawcami czy setki testów jakości i bezpieczeństwa, którym poddawane są surowce jeszcze zanim powstanie z nich produkt. Aby łatwiej znaleźć taką żywność na sklepowej półce, na opakowaniu produktów dla najmłodszych widnieje wskazanie wieku, np. po 6., 7. czy 9. miesiącu życia.
To ważne: Niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak kapusta z grzybami, smażona ryba, makowiec czy korzenny kompot. Natomiast produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych zostały skomponowane tak, aby zarówno ich skład, jak i konsystencja dopasowane były do wieku i etapu rozwoju dziecka

Posiłki dla najmłodszych na świątecznym stole

Warto wiedzieć, że asortyment produktów dla maluchów jest bardzo szeroki i można w nim znaleźć także takie propozycje, które idealnie wkomponują się w klimat Świąt. To na przykład posiłki w słoiczkach, tj. warzywne puree z rybą, makaron z tuńczykiem i warzywami, barszcz ukraiński lub deserki w słoiczkach – tutaj wigilijnego smaku i aromatu z pewnością nada przecier z suszonej śliwki lub z jabłka, moreli i brzoskwini z biszkoptem. Możliwości dobrania posiłku, który będzie dla malucha zarówno bezpieczny, jak i smaczny, jest naprawdę dużo. Podając dziecku takie produkty, rodzice mogą mieć pewność, że uwzględniają one potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu dziecka.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


[1] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.12.2022 09:04
Tytuł: Maluch przy wigilijnym stole, czyli jakie posiłki serwować najmłodszym podczas Świąt Bożego Narodzenia? Wniosek: KARMIENIE PIERSIĄ JEST NAJWAŻNIEJSZE.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie