Co robić, gdy niemowlę ma kolkę? Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej?

Kolka u niemowlaka jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno się jej utożsamiać z chorobą.
Co robić, gdy niemowlę ma kolkę? Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej?
28.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Nie zmienia to faktu, że nie należy do przyjemnych doświadczeń dla dziecka. Powoduje ból brzucha i dyskomfort, a można ją rozpoznać po sposobie zachowywania się niemowlęcia. Jak łagodzić objawy kolki?

Czym jest i jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Kolka niemowlęca jest częstą przypadłością i pojawia się u dziecka już w okolicach 3. tygodnia życia. Jej objawy mogą występować nawet do 6. czy 12. miesiąca, jednak po tym okresie problemy z kolką powinny zaniknąć. Dotyczy to zarówno dzieci, które przyjmują mleko matki, jak i tych, które piją mleko modyfikowane. Jej głównym objawem jest nieuzasadniony płacz i rozdrażnienie dziecka (po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb, takich jak nakarmienie, czysta pieluszka, wyspanie się). Pojawia się nagle i może trwać nawet do kilku godzin.

Kolka u niemowlaków związana jest z bólem brzucha i problemami z trawieniem, któremu często towarzyszą wzdęcia. Konkretne przyczyny powstawania kolki nie są potwierdzone, jednak uważa się, że powodem może być m.in. zbyt łapczywe jedzenie i nieodpowiednia technika karmienia. W wyniku tego do przewodu pokarmowego dziecka dostają się pęcherzyki powietrza.

Powodem może być także nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, który ma trudności z trawieniem. Inną przyczynę upatruje się w nietolerancji mleka krowiego i laktozy. Na dziecko bezpośrednio wpływa także styl życia matki. Palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, a także nadmierny stres zdecydowanie negatywnie wpływają na niemowlaka.

Po czym rozpoznać, że dziecko męczy się z kolką? Pierwszym objawem jest jego głośny płacz, wywoływany nagle i trudny do opanowania. Niemowlak często podkurcza nóżki lub pręży całe ciało. Przeważnie ma także napięty brzuch oraz czerwoną twarz. Kolce nie towarzyszą takie objawy jak biegunka, wzrost temperatury czy zmiany na tle neurologicznym. W takich wypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza. Powstawanie kolek również można skonsultować z pediatrą, który wykluczy poważniejsze choroby.

Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej?

Kolka najczęściej pojawia się u dziecka po południu lub pod wieczór. Jeśli już wystąpi, można spróbować załagodzić objawy. Jednym ze sposobów jest masaż brzuszka. Można go delikatnie wykonywać palcami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż warto robić również w drugą stronę, kładąc dziecko na brzuchu i masując delikatnie plecy.

W łagodzeniu kolki pomaga także podginanie kolan do brzuszka lub położenie termoforu na brzuszek (za termofor może służyć także ciepła pieluszka). Alternatywą jest także ciepła kąpiel. Poza tymi metodami warto zadbać także o komfort psychiczny dziecka – wziąć je na ręce, delikatnie kołysać i przytulać. Niezwykle ważne jest także ograniczenie bodźców zewnętrznych, czyli wyłączenie światła, wyciszenie pomieszczenia lub nawet przewietrzenie pokoju. Kolka może trwać kilkanaście minut, a nawet i godzinę.

Leczenie kolki u niemowlaka

Kolka niemowlęca nie jest chorobą, dlatego nie ma na nią żadnego leku. Można jedynie stosować pewne preparaty (takie jak np. krople na kolkę), które złagodzą jej działanie. Tak naprawdę jedyną formą leczenia jest próba zapobiegania. Ze względu na to, że w tym okresie dziecko przyjmuje jeszcze mleko matki, powinna ona stosować odpowiednią technikę karmienia, czyli prawidłowo układać dziecko. Można o to zapytać lekarza lub położną.

Przy układaniu niemowlaka do karmienia należy pamiętać o tym, by było zwrócone brzuszkiem do klatki piersiowej. Podczas przyjmowania pokarmu nie powinno odchylać główki do tyłu. Warto również zawsze po karmieniu potrzymać dziecko w pozycji półpionowej lub pionowej. Ma to przyczynić się do odbijania po jedzeniu, co niweluje kumulowanie się gazów w jelitach. Podobnie sprawa wygląda z karmieniem butelką. Przydadzą się takie ze smoczkiem antykolkowym i o ergonomicznym kształcie.

Ważna jest również dieta matki, która będzie wykluczać jakiekolwiek uczulające produkty. Na tym etapie jest to czasami trudne do zidentyfikowania, dlatego może pomóc regularne picie herbaty z rumianku lub kopru włoskiego. Warto również przypilnować, by po każdym karmieniu dziecku się odbiło.

W zapobieganiu powstawania kolki ważne jest również ograniczenie bodźców u dziecka. Można to zrobić poprzez wyciszanie, niestosowanie ostrego światła w pomieszczeniu i zminimalizowanie kontaktu z innymi (np. na zatłoczonych przyjęciach rodzinnych). Pomocne będzie także stosowanie odpowiednich smoczków antykolkowych lub pilnowanie, by w tradycyjnym smoczku nie znalazły się pęcherzyki powietrza w postaci pustej przestrzeni.

Kolka pojawia się u wielu niemowlaków i towarzyszy jej często nieprzerwany i nagły płacz dziecka. Związana jest z problemami układu pokarmowego. Można ją złagodzić poprzez delikatne masowanie i niwelowanie bodźców z zewnątrz.

 

Artykuł partnera

 

Bibliografia:

  1. Rusin, Kolka niemowlęca – czym jest, jak leczyć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a469-Kolka_niemowleca__czym_jest_jak_leczyc, [dostęp: 21.10.2022]
  2. Kolary, Co na kolki u niemowlaka?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a501-Co_na_kolki_u_niemowlaka, [dostęp: 26.10.2022]
  3. Stadnicka, T. Grzelewski (rec.), Naturalne sposoby na kolkę niemowlaka, https://zdrowie.parenting.pl/naturalne-sposoby-na-kolke-niemowlaka, [dostęp: 21.10.2022]
  4. Migalska-Łyczko, Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?, https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/kolka-u-noworodka-jak-rozpoznac-i-lagodzic-objawy, [dostęp: 21.10.2022]
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie