Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowlęcia

Włosy niemowlęcia, tak jak włosy dorosłego, wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowlęcia
fot. istock.com
09.05.2022
Katarzyna Lemanowicz

Jest ona zdecydowanie prostsza u małych dzieci, gdyż nie wymaga złożonych zabiegów i używania wielu preparatów, lecz kierowania się w tym obszarze przede wszystkim zasadą „mniej znaczy lepiej”. Pomimo że rodzaj włosów u dziecka kształtuje się nawet do 6. roku życia, to warto o nie prawidłowo zadbać już na samym początku podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Oto kilka kluczowych wskazówek, który mogą nam w tym skutecznie pomóc.

Wybieraj produkty o przeznaczeniu dla dzieci

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, więc nie należy do jej pielęgnacji stosować produktów przeznaczony dla osób dorosłych. Jest to jedna z ważniejszych zasad, którą powinni uwzględnić rodzice wybierając na przykład szampon dla dziecka, gdyż głowę dziecka powinno się myć szamponem odpowiednim dla skóry dziecięcej, czyli w okolicy pH = 7. Dla porównania szampony przeznaczone dla osób dorosłych mają pH = 5,5 lub są jeszcze bardziej kwaśne, dlatego nie powinny być używane dla dzieci, gdyż mogą podrażniać lub wysuszać skórę naszego malucha.

Ważny jest skład szamponów dedykowanych dla dzieci. Preparaty te nie powinny zawierać agresywnych składników oraz składników mocno czyszczących, drażniących i wysuszających, a składniki pielęgnujące barierę ochronną skóry, jak na przykład alantoina czy pantenol. Bardzo istotne jest również dokładne spłukanie szamponu czy innego produktu myjącego skórę, ponieważ resztki piany pozostawione na delikatnej skórze dziecka mogą ją podrażniać lub wywołać świąd czy alergie. Warto zwrócić także uwagę na samą technikę mycia głowy i włosów. Powinna być ona delikatna z użyciem tylko opuszków palców. Same łodygi włosów myjemy poprzez delikatne rozprowadzenie spienionego produktu po włosach od nasady po końce. Nie powinniśmy trzeć i mocno pocierać ani włosów ani skóry głowy. – podpowiada trycholog Anna Mackojć.

Myj głowę dziecka tak często jak jest potrzeba

Małe dzieci nie mają wykształconych dobrze gruczołów łojowych, które zapewniałyby im odpowiedni płaszcz hydrolipidowy, dlatego częste mycie powoduje jeszcze większe wysuszenie i nawet może zwiększać możliwość podrażnień lub alergii w sezonie pyłkowym. W związku z tym zalecane jest mycie głowy maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Zwiększenie częstotliwości mycia głowy u dziecka można także rozważyć, gdy panuje duży upał i głowa mocno się poci lub jeśli jest sezon alergiczny i pyłki z powietrza podrażniają delikatną skórę dziecka. Jeśli występuje potrzeba zwiększenia częstotliwości mycia, można wówczas głowę dziecka umyć po prostu samą wodą, gdyż nie jest wymagane mycie za każdym razem szamponem.

Dobierz odpowiednią szczotkę dedykowaną do dziecięcej pielęgnacji

Wybór szczotki jest ważnym punktem w pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, na który warto zwrócić uwagę. Dla noworodka polecane są szczególnie delikatne szczotki z naturalnego włosia. Dla starszych dzieci, a zwłaszcza dziewczynek warto wybierać te, które łączą w sobie dwa rodzaje włosia naturalne pielęgnujące delikatne łodygi włosów dziecięcych oraz syntetyczne bardzo delikatne, ułatwiające rozczesywanie i zapobiegające plątaniu się delikatnych włosów. Należy pamiętać, że czesanie włosów nie powinno być dla dziecka nieprzyjemne, dlatego warto je wykonywać delikatnie zaczynając od końcówek włosów i przechodząc coraz bliżej nasady włosa. Aby ułatwić proces czesania włosów, można też podzielić je na partie i rozczesywać pasmo po pasmie.

Nie susz, nie spinaj ciasno włosów dziecka i regularnie podcinaj końcówki

Dziecięce włoski wystarczy po umyciu odcisnąć delikatnie ręcznikiem, nie ma potrzeby ich suszyć przy użyciu suszarki. Nie powinno się także zapinać na nich ciasno spinek i gumek, które mogą odkształcać łodygę włosa lub wręcz nawet ją trwale uszkadzać. Włosy dziecka warto regularnie podcinać zarówno te z tyłu, jak i z przodu, aby nie wchodziły w oczy malucha.

Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację skóry dziecka, szczególnie jeśli pojawi się ciemieniucha

Ciemieniucha to dość często pojawiająca się dolegliwość u niemowląt, która nie zagraża bezpośrednio ich zdrowiu, ale nie powinna być ignorowana przez rodziców. Jest to forma łojotokowego zapalenia skóry głowy u niemowląt, która wymaga większej uwagi i prawidłowej pielęgnacji. Ciemieniucha charakteryzuje się formą zaschniętego łoju wraz ze zrogowaciałym naskórkiem. Można ją rozpoznać, gdy na skórze głowy malucha w okolice ciemiączka widzimy żółte, łuszczące się płatki. Aby pozbyć się ciemieniuchy należy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno - lecznicze i przede wszystkim nie wolno jej zrywać czy zdrapywać paznokciami.

W przypadku pielęgnacji skóry głowy niemowlęcia z ciemieniuchą  powinniśmy się skupić na natłuszczaniu jej oliwką i delikatnym myciu. Podstawą jest nawilżanie łusek, mycie i usuwanie tych, które samoistnie chcą odejść po zabiegach pielęgnacyjnych. Nie wolno zrywać łusek na siłę, zdrapywać ich, gdyż nie jest to wskazane dla delikatnej skóry dziecka. Do walki z ciemieniuchą możemy zastosować specjalne szampony dla dzieci, jak również preparaty lecznice dostępne w aptekach. Jeśli jednak po stosowanych przez kilka tygodniach zabiegach domowych nie widzimy poprawy, ciemieniucha nie ustępuje, warto skonsultować dalsze postępowanie ze specjalistą. – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Pielęgnacja skóry głowy i włosów jest ważna już od pierwszych dni po narodzeniu dziecka, gdyż nieprawidłowe nawyki czy zaniedbania, jak w przypadku ciemieniuchy, mogą prowadzić do stanu zapalnego, a nawet wypadania delikatnych włosków niemowlaka.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że proces wzrostu włosów zaczyna się już w życiu płodowym. Mieszek włosowy kształtuje się od około trzeciego miesiąca życia płodowego. Przychodzimy na świat z zaprogramowaną genetycznie ilością, gęstością i jakością włosów, czyli wyposażeni w mieszki włosowe, którymi zostaliśmy obdarzeni przez naturę. W mieszku włosowym powstają komórki, które są budulcem włosa. Około dwudziestu razy w ciągu ludzkiego życia z mieszka włosowego wyrasta nowy włos. Duża znaczenie dla jakości włosów mają nasze uwarunkowania genetyczne, ale właściwa pielęgnacja również ma wpływ na ich kondycję. – podsumowuje trycholog Anna Mackojć.

Anna Mackojć

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Inga (Ocena: 5) 19.05.2022 12:13
Cztery razy walczyłam z ciemieniuchą u dzieci i jednak najlepsze okazało się masło. Wystarczy wetrzeć w skórę dziecka, potem zakładam czapeczkę albo zawijam delikatnie pieluszką sensillo w mały "turban" tak żeby rozpuścić tą ciemieniuchę. Wyczesuję i myję główkę podczas kąpieli. Nie jest to jakaś filozofia ale pielęgnacja niemowlęcia nie należy do najłatwiejszych
odpowiedz
Polecane dla Ciebie