Jak żyć z alergią? Poznaj najnowszy sposób na katar sienny!

Alergia może ujawnić się w każdym wieku.
Jak żyć z alergią? Poznaj najnowszy sposób na katar sienny!
fot. istock.com
26.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Gdy zauważymy objawy nie wolno ich bagatelizować, tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie, a dodatkowo łagodzić uciążliwe objawy. Podpowiadamy, jak to zrobić wykorzystując innowacyjne i sprawdzone metody.

Szacuje się, że już nawet co trzeci Polak boryka się z objawami alergii. Wiosną intensywnie pylą rośliny, szczególnie drzewa jak brzozy, topole, jesiony i dęby. Latem pylą trawy, a jesienią chwasty. A to nie jedyni sprawcy alergii. Coraz bardziej kłopotliwy staje się również smog - uszkadza drogi oddechowe, może pogłębiać występujący już stan alergiczny lub sam być alergenem. Najgorsze, że przez zmiany klimatyczne, spowodowane zwiększoną emisją gazów cieplarnianych, wydłuża się sezon pylenia, a przez to sezon alergiczny trwa znacznie dłużej.

Jak rozpoznać alergię?

Alergia może przypominać infekcję. W obydwu przypadkach najczęściej pojawia się katar, kaszel, kichanie, drapanie w gardle. Jednak infekcji górnych dróg oddechowych zazwyczaj towarzyszy również gorączka, ból gardła, ból głowy i mięśni, objawy utrzymują się dłużej i nie znikają po zmianie otoczenia, a wydzielina z nosa po kilku dniach zmienia konsystencję. Natomiast objawy alergii znikają lub stają się łagodniejsze, gdy zmieniamy otoczenie, unikamy alergenów, czyli substancji lub pyłków, które wywołują reakcję uczuleniową. Alergicy często skarżą się również na swędzenie i łzawienie oczu, świąd skóry, pokrzywkę. W przypadku alergii krzyżowej (gdy jesteśmy uczuleni na konkretny alergen, ale objawy alergiczne pojawiają się po kontakcie z innymi alergenami) może pojawić się swędzenie, mrowienie lub obrzęk w okolicach jamy ustnej. Standardem w diagnostyce alergii jest wykonanie testów skórnych. Na przedramię lub w przypadku dzieci - na plecy, pod skórę nanoszone są krople alergenów. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna, np. swędzący bąbel pokrzywkowy, świadczy to o uczuleniu. Testy wykonuje się już u dzieci od trzeciego roku życia. Jeśli lekarz ma wątpliwości lub chce określić konkretny alergen, może zlecić wykonanie oznaczenia poziomu swoistych immunoglobulin (IgE) – przeciwciał, które powstają w organizmie alergika.

Alergia

Jakie metody leczenia stosuje się dziś?

Alergię trzeba leczyć! Bagatelizowanie objawów z układu oddechowego, nawet tych niedokuczliwych, mało nasilonych, z czasem może doprowadzić do rozwoju zapalenia zatok, polipów zatok lub nosa, a nawet astmy oskrzelowej, która może mieć bardzo ciężki przebieg.

W łagodzeniu objawów alergii pomagają leki przeciwhistaminowe. Do wyboru mamy leki bez recepty i na receptę. Leki przeciwalergiczne, które kupimy w aptece bez recepty można zażywać jedynie doraźnie do 5-7 dni (dorośli) lub 3-5 dni (dzieci). Należy po nie sięgać jedynie w sytuacjach, gdy objawy alergii się nasilają. Ostrożnie należy podchodzić do stosowania kropli z ksylometazoliną i oksymetazoliną. To preparaty, których zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej i złagodzenie stanu zapalnego. Alergicy chętnie po nie sięgają. Zawarte substancje czynne szybko udrażniają nos, hamują wodnisty katar i pozwalają swobodnie oddychać. Niestety długotrwałe stosowanie może powodować, że trudno bez nich normalnie funkcjonować. Dodatkowo mogą wysuszać i podrażniać śluzówkę nosa. Dlatego można je stosować krótko, a w międzyczasie warto sięgnąć po inne rozwiązania.

Pod ręką w okresie pylenia

Ciekawym nowoczesnym preparatem bez recepty dla alergików jest Sinulan Forte Allergy.  To nowy, nie uzależniający i nie powodujący senności wyrób medyczny w postaci aerozolu do nosa. Zapobiega i łagodzi objawy alergii na pyłki, roztocza i zwierzęta domowe, tworząc barierę dla wnikania alergenów. Chroni błonę śluzową nosa przed wysuszeniem, zmniejsza katar, swędzenie nosa i kichanie. Zapobiega uczuciu zatkanego nosa, bez poczucia zmęczenia czy senności. Jest szczególnie polecany maturzystom, którzy muszą zachować skupienie i wysoką sprawność umysłową, którą inne środki na alergię mogą przytłumić wywołując senność.

Co jeszcze możesz zrobić?

Wrażliwość na alergeny zmniejsza również odczulanie (immunoterapia alergenowa). Polega na podawaniu alergenu w coraz większych dawkach w postaci zastrzyku, tabletek lub kropli. Kuracja trwa kilka lat. Aby przynosiła dobre efekty, należy ją powtórzyć 2-3 razy w ciągu całego życia. Niestety, immunoterapia jest dość kosztowna. Można ją wykonać prawie w każdym wieku. Dolną granicą jest 5 lat. Immunoterapię należy rozpocząć w czasie, gdy nie pylą rośliny, na które jesteśmy uczuleni. Najlepiej ją zacząć późną jesienią. Ogromnym plusem immunoterapii jest fakt, że łagodzi objawy alergii i w przyszłości hamuje możliwość uczulenia na inne alergeny.

Cena Sinulan Forte Allergy Aerozol do nosa 15 ml/ 32,50 zł

Sinulan Forte Allergy: Zapobiega i łagodzi objawy alergii na pyłki, roztocza oraz zwierzęta domowe, tworząc barierę dla wnikania alergenów. Chroni błonę śluzową nosa i redukuje nadmierne wydzielanie płynów takich jak śluz, dzięki czemu łagodzi takie objawy jak katar, swędzenie nosa i kichanie. Wspomaga w łagodzeniu objawów nieżytu nosa oraz zapalenia błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych wywołanych przez różne czynniki, w szczególności pochodzenia alergicznego.

Preparat w postaci aerozolu do nosa. Sposób użycia: 1-2 aplikacje do każdego otworu nosowego 3-4 razy dziennie. Skład: Ksyloglukan, metylosulfonylometan, sorbinian potasu, wersenian disodowy, kwas borny, wodorotlenek sodu i roztwór soli fizjologicznej.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.05.2022 14:22
U mnie występuje alergia na kurz. Posiadanie irobota, często sprzątanie i na spokojnie można sobie z tym poradzić :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie