Jak prać ubranka dziecka w stylu eko?

Małe dzieci mają bardzo delikatną skórę, na której szybko mogą pojawić się podrażnienia lub reakcja alergiczna.
Jak prać ubranka dziecka w stylu eko?
fot. istock.com
16.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Często przyczyną takich reakcji skórnych jest stosowanie nieodpowiednich środków piorących. Warto także zadbać o odpowiedni sposób prania ubranek maluszka. Polecamy w tej kwestii bycie eko! Dzięki temu unikniemy podrażnień, zadbamy o środowisko, a przy tym zaoszczędzimy pieniądze” — przekonuje Wiola Lis, specjalistka z ekologicznego centrum Arkana Smaku.

Ekologiczne detergenty do prania

 

Ubranka małego dziecka muszą być prane w naturalnych i delikatnych środkach piorących, które nie zawierają szkodliwych składników. Wybierając detergent, powinniśmy przede wszystkim dokładnie czytać skład produktu. Nie powinniśmy w nim znaleźć:

 • kwasu borowego,
 • fosforanów i zeolitów,
 • polikarboksylanów,
 • anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych,
 • enzymów,
 • barwników,
 • substancji zapachowych.

Wymienione składniki możemy znaleźć w wielu środkach do prania, również tych ekologicznych. Używanie ich do prania ubranek malucha może jednak zaszkodzić jego skórze — mogą pojawić się na niej podrażnienia i reakcja alergiczna.

Wiola Lis z Arkanów Smaku dodaje: „Istnieje wiele środków do prania, w których składniki chemiczne są zastępowane naturalnymi odpowiednikami. Możemy więc śmiało kupować środki piorące, które nie zawierają wyżej wymienionych składników, a zamiast nich mają w składzie:

 • wybielacze tlenowe,
 • boraks,
 • sodę kalcynowaną,
 • płatki mydlane,
 • naturalne substancje zapachowe”.

Warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas środek piorący posiada atest Państwowego Zakładu Higieny.

Arkana Smaku

Domowy środek do prania

Ekologicznym środkiem do prania będzie również detergent, który wykonamy samodzielnie w domu. Dzięki temu skóra naszego dziecka będzie bezpieczna, a przy tym zaoszczędzimy pieniądze.

Wykonanie domowego proszku do prania jest bardzo proste. Potrzebujemy do niego tylko boraksu oraz sody kalcynowanej w proporcjach 1:1. Możemy do proszku dodać także kilka kropel naturalnego olejku eterycznego. Tak wykonany proszek do prania powinniśmy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jak go stosować? Do pełnej pralki ubrań należy wsypywać 1 czubatą łyżkę stołową naszego domowego proszku. Przy praniu ręcznym można wsypać go odrobinę mniej. Ilość proszku jest zależna od liczby brudnych ubrań.

Jak ekologicznie prać ubranka dziecka? Przydatne wskazówki

Po wybraniu odpowiedniego środka do prania musimy dowiedzieć się, jak odpowiednio prać ubranka, aby było to bezpieczne dla dziecka i dla środowiska. Jest to bardzo proste. Musimy tylko przestrzegać kilku zasad.

 1. Przede wszystkim powinniśmy porzucić pranie w pralce na rzecz prania ręcznego. Bardzo trudno czasem uzbierać pełną pralkę brudnych ubranek małego dziecka, dlatego dużo bardziej eko jest pranie ręczne. Dzięki temu zużyjemy mniej wody, prądu i środka do prania.
 2. Jeśli decydujemy się na pranie w pralce, śmiało możemy obniżyć temperaturę wody. Oszczędzamy w ten sposób dużo energii. Pamiętajmy, że temperatura podana na metce to maksymalna temperatura dla danej tkaniny. Aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów i dodatkowo zmiękczyć materiał, prasujmy ubrania maluszka.
 3. W praniu ubranek dziecka bardzo ważna jest także ilość środka piorącego. Nie może być go zbyt dużo, ponieważ może on nie zostać dokładnie spłukany i powodować alergie i podrażnienia. Producenci z reguły zalecają użycie 75 g środka piorącego na całą załadowaną pralkę. Warto jednak każdorazowo sprawdzać zalecenia producenta, które powinny się znajdować na opakowaniu detergentu.

Jak widzimy, ekologiczne pranie nie musi wiązać się z wielkimi nakładami finansowymi. Wręcz przeciwnie — wystarczy odrobina zapału i cierpliwości, by wdrożyć w życie nowe nawyki. Dbajmy wspólnie o środowisko naturalne, nawet podczas wykonywania tak zwyczajnych czynności jak pranie!

 

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ula (Ocena: 5) 16.03.2022 12:36
Wszystko ok, ale dzieci tak bardzo plamią, że nie wszystko schodzi w niskiej temperaturze. Ulubiony synka kocyk sensillo wrzucam do pralki na tryb eko z delikatnymi środkami, a za dwa tygodnie kocyk znowu nadaje się do prania, bo syn się nie rozstaje z kocykiem.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie