Pasożyty u dzieci - objawy i leczenie

Zakażenia pasożytami, pomimo iż zdarzają się coraz rzadziej wśród społeczeństwa, są nadal popularnym problemem wśród dzieci.
Pasożyty u dzieci - objawy i leczenie
11.02.2022
Katarzyna Lemanowicz

Do zwiększonego zarażania się nimi dochodzi w szkołach, przedszkolach i żłobkach, gdzie dochodzi do bezpośredniego kontaktu między dziećmi. Jakie są objawy pasożytów i jak wygląda leczenie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jakie są objawy zarażenia pasożytami?

Pasożyty w zależności od lokalizacji, a także nasilenia problemu i rodzaju zakażenia mogą dawać wiele objawów. Co istotne, schorzenie może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dlatego bardzo często trudno jest zdiagnozować problem, który w wielu przypadkach może ciągnąć się latami. Pocieszające jest to, że wielu przypadkach organizm wysyła różnorodne sygnały. Wśród objawów wyróżnić można zmianę zachowania dziecka. Staje się nadpobudliwe i rozdrażnione, a dodatkowo uskarża się na świąd odbytu. Co istotne, problem ten może znaczenie nasilać się wieczorem i w nocy, utrudniając zasypianie i powodując problemy ze snem. Dzieci mogą niespokojnie spać, a dodatkowo być marudne. Bardzo często występowanie pasożytów objawia się zgrzytaniem zębami, problemami z apetytem i utratą wagi, a także silnym łaknieniem na słodkie. Wiele dzieci cierpi na bóle brzucha, ma nudności, a także śluz w stolcu czy luźny stolec. Zakażenie pasożytami objawia się także podkrążonymi oczami u dziecka i bladą skórą, co może być wynikiem anemii związanej z zakażeniem pasożytami. Czasami może się zdarzyć, że zakażenie pasożytami będzie objawiało się tak jak zwykłe przeziębienie, katarem i kaszlem oraz podwyższoną temperaturą. Może pojawić się także wysypka i pokrzywka. 

Jak przebiega leczenie pasożytów?

Po wykryciu obecności pasożytów w organizmie dziecka konieczne jest przeprowadzenie leczenia. Oczywiście istnieją domowe sposoby na owsiki u dzieci i inne pasożyty, jednak nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Warto stosować je zapobiegawczo u dzieci, aby nie dochodziło do powtórnego zarażenia. Pamiętajmy, że leczenie powinno się odbywać pod opieką lekarza rodzinnego. Odrobaczanie za pomocą leków przeprowadza się nie tylko u nosiciela, ale również całej rodziny, która mogła zarazić się pasożytami. Brak leczenia u wszystkich domowników, może przyczyniać się do ciągłego zarażania się dziecka i bezcelowości leczenia. Leki na pasożyty są dość skuteczne, a po odrobaczeniu należy zmienić pościel i wyprać ją w wysokiej temperaturze, a także uprasować. Wszystko po to, aby zniszczyć jaja pasożytów, które giną w wysokiej temperaturze. Warto pamiętać również o profilaktyce i częstej zmianie bielizny, dzięki temu możliwe jest uchronienie się przed powtórnymi zakażeniami. 

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytami?

Pamiętajmy, że po przeprowadzeniu koniecznego leczenia, warto jest zapobiegać zakażeniom pasożytami poprzez stosowanie profilaktyki i domowych sposobów na owsiki u dzieci, które są jednymi z najczęściej występujących pasożytów. Do zwiększonego występowania zakażeń najczęściej dochodzi poprzez kontakt między dziećmi w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Jak wiadomo, dzieci nie mają nawyku częstego mycia rąk, przez które najczęściej przenoszone są jaja pasożytów. Należy dbać o częstą higienę rąk po każdorazowym korzystaniu z toalety, a także po zabawach w piaskownicy i przed każdym posiłkiem. Warto również dokładnie myć owoce i warzywa, a także unikać spożywania nieprzegotowanej wody. Warto także unikać korzystania z piaskownicy. 

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na wsparcie zdrowia swojego dziecka to zachęcamy do zajrzenia na blog parentingowy swiat-rodzicow.pl. Dostępnych jest wiele porad wychowawczych, dotyczących okresu ciąży i porodu, a także mnóstwo ciekawych pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem. Cała potrzebna wiedza jak postępować z dzieckiem zawsze pod ręką!

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie