Jak prawidłowo przechowywać komórki macierzyste?

Zdrowie i życie dziecka jest bardzo ważne dla każdej mamy.
Jak prawidłowo przechowywać komórki macierzyste?
03.02.2022

Współczesna medycyna oferuje coraz więcej rozwiązań, które pomagają w wydłużeniu życia chorej osoby. Banki komórek macierzystych mogą przechowywać materiał biologiczny przez wiele lat, zwiększając możliwości terapeutyczne. Prawidłowe przechowywanie komórek macierzystych pozwala na zachowanie ich właściwości dożywotnio.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pomagają w leczeniu wielu schorzeń, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Jest to cenny i wrażliwy materiał biologiczny, który musi być przechowywany zgodnie z procedurami. Warto pamiętać, że cena komórek macierzystych może być wysoka, jednak pomimo to wiele osób się na to decyduje. Ich zaletą jest możliwość namnażania się i przekształcania w inne komórki. Dzięki temu mogą zastąpić komórki, które obumarły lub zostały zniszczone. Komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej podczas porodu. Przecinając pępowinę, łączącą noworodka z mamą, zbiera się krew, która znajduje się w tej części. Przechowywanie komórek macierzystych pozwala na zabezpieczenie zdrowia dziecka, ponieważ zwiększają się możliwości terapeutyczne. 

Do czego można wykorzystać komórki macierzyste?

Komórki macierzyste powstają w ludzkim organizmie przez całe życie, następnie specjalizują się, aby na końcu obumrzeć. W ich miejsce powstają nowe, które powstają z komórek macierzystych. Wyróżnia się:

  • komórki totipotencjalne,
  • komórki pluripotencjalne,
  • komórki multipotencjalne,
  • komórki unipotencjalne.

Komórki macierzyste można wykorzystać w leczeniu białaczki, aplazji szpiku, zespołu mielodysplastycznego, chorób nowotworowych układu chłonnego czy wrodzonych zaburzeń układu odpornościowego. Mają one również możliwość regenerowania chrząstek, ścięgien, kości czy nerwów. Mogą działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Jak przechowuje się komórki macierzyste?

Każdy może podjąć decyzję o przechowywaniu komórek macierzystych. Pobrane podczas porodu, są transportowane do banku komórek, gdzie są przechowywane w odpowiedni sposób. Wykorzystuje się specjalne worki mrożeniowe, które są umieszczane w kasetach i chłodzone ciekłym azotem do temperatury nawet -150 stopni C. Dzięki tak niskiej temperaturze materiał biologiczny może być przechowywany przez kilkadziesiąt lat, a nawet bezterminowo. Regularne sprawdzanie właściwości rozmrożonych próbek testowych pozwala na weryfikowanie ich przydatności. 

Liczba kaset zależy od preferencji. Zazwyczaj wykorzystuje się od 1 do 4 kaset, gdzie komórki są dzielone na kilka porcji. Kasety są opisane i specjalnie oznaczone, aby ułatwić ich identyfikację i odnalezienie w razie potrzeby. W całą procedurę są zaangażowani specjaliści, osoby z wykształceniem medycznym. Procedura jest bezpieczna i coraz więcej rodziców decyduje się na zamrożenie krwi pępowinowej wraz z komórkami macierzystymi.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie