5 sposobów na kolkę u niemowlaka

Kolka niemowlęca dotyka maluszków pomiędzy 3 tygodniem a 5 miesiącem życia i dotyczy niemal wszystkich dzieci.
5 sposobów na kolkę u niemowlaka
fot. istock.com
16.11.2021
Katarzyna Lemanowicz
Ból brzuszka poznajemy po nagłym niepokoju i niedającym się ukoić płaczu, który może trwać nawet kilka godzin! To bardzo trudna sytuacja również dla rodziców, ponieważ czują się oni bezradni i nie wiedzą, jak pomóc swojemu maleństwu.

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę oraz czy istnieje jakiś sposób, aby jej przeciwdziałać?

Odpowiednie ułożenie w czasie karmienia: Przyczyną powstania kolki może być nieodpowiednia technika karmienia. Jeśli dziecko je łapczywie, może połykać powietrze razem z pokarmem. W efekcie w jelitach dziecka powstają cząsteczki gazu, które powodują bolesne skurcze. Na co zatem zwrócić uwagę w czasie karmienia maluszka? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby dziecko było prawidłowo przystawione do piersi. Im szerzej maluszek otworzy usta, tym łatwiej będzie mu prawidłowo chwycić brodawkę i otoczkę. Drugą sprawą jest komfortowa pozycja. W czasie karmienia mama powinna być zrelaksowana i spokojna, tak aby malec czuł się bezpiecznie.
butelka-Bonjour-s (1166).jpg
Leżenie na brzuszku: Kolejnym sposobem na ukojenie maluszka w czasie wystąpienia kolki niemowlęcej jest ułożenie go w pozycji pronacyjnej, czyli na brzuszku. Pomaga ona w przesuwaniu się pokarmu w jeszcze nie do końca rozwiniętym układzie pokarmowym. Kładąc maluszka w ten sposób, pomagamy mu pozbyć się gazów z organizmu, co skutkuje mniejszą częstotliwością bolesnych kolek. Zdrowego niemowlaka można kłaść w tej pozycji już od dnia narodzin. Pamiętajmy jednak o tym, aby zadbać o odpowiednią twardość podłoża – zbyt miękkie sprawi, że maluszek będzie się zapadać, a na zbyt twardym kręgosłup nie będzie prawidłowo ułożony.
butelka-royal-baby-s-(1058).jpg
Masowanie brzuszka: Masaż brzuszka przynosi ukojenie, daje poczucie bezpieczeństwa i ulgę w czasie wystąpienia zaparć lub kolki. Aby przygotować się do masażu, powinniśmy ściągnąć biżuterię z dłoni i posmarować je oliwką. Ważne, aby dłonie były rozgrzane przed przystąpieniem do masażu. Najlepiej wykonać masaż brzuszka maluszka tuż po kąpieli. Dziecko jest wtedy rozgrzane i zrelaksowane. Warto wspomnieć, że masaż wpływa także na rozwój zmysłu dotyku, przyczynia się do prawidłowego rozwoju sensorycznego i psychicznego, a bliskość i czuły dotyk pogłębia więzi między pociechą a rodzicem.
Biały szum na uspokojenie: Dobrze znane sposoby naszych babć czy mam na uspokojenie maluszka to włączanie suszarki, odkurzacza czy wentylatora. Urządzenia te emitują tzw. biały szum, który działa uspokajająco. Specjaliści twierdzą, że dziecko jest w stanie się uspokoić przy tego typu dźwiękach, ponieważ przypominają mu one środowisko prenatalne. Białe szumy łagodzą kolkę i sprawiają, że maluszek szybciej się uspokaja w czasie napadu bólu. Dlaczego tak się dzieję? Ze względu na to, że dziecko już w łonie matki było przyzwyczajone do różnych dźwięków, np. przepływu krwi tętniczej czy bicia serca. W dzisiejszych czasach można znaleźć bardzo wiele zabawek czy specjalnych playlist w Internecie, które są skomponowane z dźwięków imitujących białe szumy – to ułatwienie, z którego nie mogły korzystać nasze mamy. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, które powinno być stosowane doraźnie i w momentach, gdy inne metody nie są w stanie uspokoić maluszka.

Jak przeciwdziałać wystąpieniu kolki?

Wiemy już, jak radzić sobie w czasie wystąpienia kolek oraz jak łagodzić ich przebieg. Jak natomiast zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki u dziecka? Przede wszystkim, wybierając butelkę dla maluszka, powinniśmy zwrócić uwagę czy ma ona specjalną technologię antykolkową. Smoczek w butelkach EasyStart marki Canpol babies jest wyposażony w specjalny zaworek antykolkowy, który zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza w pokarmie, a w efekcie redukuje ryzyko powstania gazów, które są odpowiedzialne za kolki. Dodatkowo smoczek ten przypomina kształtem pierś mamy, dzięki czemu umożliwia karmienie naprzemienne piersią i butelką, nie zaburzając przy tym odruchu ssania dziecka. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest on miękki i wykonany z bezpiecznego bezwonnego i bezbarwnego silikonu. Te cechy sprawiają, że dzieci łatwiej je akceptują. Smoczki do butelki EasyStart są polecane przez 90% położnych*.
butelka-Bonjour-s (188).jpg

Szczęśliwy brzuszek to podstawa!

Kolki u niemowląt to częsta dolegliwość. Dlatego warto wiedzieć, przede wszystkim, jak jej przeciwdziałać oraz co zrobić, aby dziecko poczuło ulgę w momencie jej wystąpienia. Warto więc zaopatrzyć się w najlepszą butelkę, która stworzona została z myślą o minimalizowaniu ryzyka gromadzenia się gazów w brzuszku maluszka. Możemy dzięki niej oszczędzić maleństwu bólu, a sobie nerwów. W końcu szczęśliwy brzuszek dziecka to podstawa!
 
*Badanie ankietowe przeprowadzone wśród 54 położnych w 2021r.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
wisienka (Ocena: 5) 19.11.2021 23:29
Pamiętam, że przy pierwszym dziecku mocno męczyliśmy się przez te kolki. Przy drugim zmieniliśmy mleko modyfikowane (stanęło na hipp combiotik) i kolek nie było. Może przypadek, ale też probiotyki w składzie mogły tu korzystnie zadziałać jak się nad tym zastanowić.
odpowiedz
Lena (Ocena: 5) 16.11.2021 14:29
W naszym przypadku dużo pomagało owijanie córki kocykiem z sensillo. Czasem robiliśmy ciepłą kąpiel jeśli już nic nie pomagało. Dobrze, ze to trwało tylko 3 tygodnie, a nie 3 miesiące.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie