Mleko modyfikowane – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Jakie mleko modyfikowane będzie najzdrowsze dla noworodka?
Mleko modyfikowane – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
21.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Czy można je podgrzewać? Jak prawidłowo karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym? Odpowiadamy.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane komponowane jest na bazie białek mleka krowiego, a najistotniejsze składniki takiej mieszanki to laktoza, serwatka, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy oraz probiotyki. Nie jest możliwe dokładne odtworzenie składu naturalnego pokarmu, ale mimo to należy dążyć do uzyskania jak największego podobieństwa.

  • Mleko początkowe przeznaczone jest dla noworodków i niemowląt do szóstego miesiąca życia i jest jedynym przyjmowanym przez malucha pokarmem; właśnie dlatego mleko początkowe musi w pełni pokryć zapotrzebowanie na wszystkie związki odżywcze.
  • Mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia, czyli w okresie, gdy dieta malucha rozszerzana jest o kolejne produkty.
  • Mleko junior przeznaczone jest dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia i ma na celu uzupełnienie coraz bogatszej diety malucha.

Modyfikacje, jakim podlega mleko krowie, aby mogło być podane niemowlętom, mają na celu pozbycie się mało pożądanych składników i wzbogacenie mleka w potrzebne związki. W mleku krowim zmieniane są proporcje białka i tłuszczu, obniżana jest zawartość sodu i potasu, zwiększana jest ilość żelaza, witaminy D, cynku i wapnia.

Istnieją mleka modyfikowane o specjalnym przeznaczeniu, których skład dostosowany jest do wyjątkowych sytuacji. Mowa m.in. o mleku dla wcześniaków, preparatach hipoalergicznych, mlekach antyrefluksowych zapobiegających częstemu ulewaniu pokarmu czy preparatach niskolaktozowych stosowanych przy kolkach.

Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne?

Dla wielu kobiet karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym lub karmienie mieszane jest jedynym wyjściem. Nie powinien to być jednak powód do zmartwień, niepokoju czy obwiniania siebie samej. Żywienie noworodka mlekiem modyfikowanym, o jak najlepszym składzie, również zapewni mu zdrowy i prawidłowy rozwój.

Producenci mlek modyfikowanych dokładają wszelkich starań, aby skład ich preparatów możliwie jak najdokładniej odwzorowywał zawartość składników odżywczych obecnych w mleku kobiecym. Mleka modyfikowane powstają na bazie mleka krowiego. Niektóre wzbogacane są w kwasy DHA oraz probiotyki i prebiotyki. Dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego powstają specjalne mieszanki – tzw. hydrolizaty białek mleka

Karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga jednak umiejętnego przygotowania mieszanki mlecznej, a także wiedzy na temat tego, jak przechowywać mleko modyfikowane dla noworodka i niemowlaka. Warto ponadto wiedzieć, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie butelką. Mieszankę mleczną należy przygotowywać w dokładnie umytej butelce. Istotny jest dobór odpowiedniego smoczka – pokarm powinien wypływać w odpowiednim tempie. Ważna jest także technika karmienia – smoczek powinien być cały wypełniony pokarmem, aby niemowlę nie połykało powietrza.

Czy mleko modyfikowane można podgrzewać?

Przechowywanie mleka sztucznego nie jest wskazane w sytuacji, gdy dziecko nie wypije wszystkiego i w butelce pozostaje trochę gotowej mieszanki. Czy mleko modyfikowane można podgrzewać w tym przypadku? Taką resztkę mleka należy wylać i nie podawać później dziecku.

Ile może stać mleko modyfikowane po przyrządzeniu mieszanki? To, ile może stać gotowe mleko modyfikowane, zależy od temperatury przechowywania mleka. Jeżeli mleko przechowywane jest w temperaturze pokojowej, czas przechowywania nie powinien przekraczać dwóch godzin. A ile można trzymać mleko modyfikowane w lodówce? Czas przechowywania w lodówce to maksymalnie 24 godziny. Należy jednak pamiętać, aby pokarm schłodzić do czterech stopni Celsjusza zaraz po przygotowaniu mieszanki. Mleko modyfikowane w lodówce przechowujemy w butelce zabezpieczonej nakrętką. Przed podaniem mleka modyfikowanego z lodówki należy je podgrzać w ciepłej wodzie.  

Karmienie mieszane – jak karmić dziecko w ten sposób?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić dziecko pokarmem naturalnym do min. 6. miesiąca życia. Kiedy wyłączne karmienie piersią nie będzie możliwe, pediatrzy proponują rozpoczęcie karmienia mieszanego. 

W przypadku dokarmiania maluszka mlekiem modyfikowanym warto pamiętać, że rzadsze przystawianie do piersi osłabia laktację i nie wpływa na nią korzystnie, dlatego jeśli zamierzamy walczyć o sukces laktacji, powinnyśmy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi i cierpliwie uczyć je ssania. Kiedy w grę wchodzi mleko modyfikowane, wiele mam zastanawia się, jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym. Jak zalecają lekarze, zarówno pierś, jak i butelkę podajemy maluszkowi wtedy, kiedy wysyła sygnały wskazujące na to, że jest głodny.

Ile razy powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym? W początkowym okresie życia powinno to być ok. 8 karmień w ciągu doby, także w nocy. Maluchy po ukończeniu 6. miesiąca życia powinny być karmione około 4-5 razy. 

Mieszanka jest mniej lekkostrawna w porównaniu do kobiecego pokarmu, dlatego też między karmieniami należy zachować 2-3-godzinne przerwy. W razie wątpliwości godziny karmienia niemowląt mlekiem modyfikowanym można skonsultować z pediatrą.  

Ponadto na opakowaniu każdego mleka modyfikowanego podana jest ilość mieszanki zalecana dla wieku.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Wybór mleka modyfikowanego dla noworodka jest kolejnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Na rynku dostępne są różnego rodzaju mleka modyfikowane, jednak każdy producent zobowiązany jest do spełnienia określonego kryterium. Jeśli maluch nie ma alergii, warto wybrać to, w którego składzie poza standardowymi składnikami znajdziemy coś jeszcze – przykładowo probiotyki. Decyzję o wyborze najlepiej skonsultować wcześniej z lekarzem pediatrą lub doradcą laktacyjnym.

Warto także pamiętać, by w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak uporczywe kolki czy śluz w kupce, zmienić mleko modyfikowane na inne.

Tak więc jakie mleko dla noworodka czy niemowlaka wybrać? Jakie mleko modyfikowane najzdrowsze? Takie, którego skład jest jak najbardziej zbliżony do składu mleka mamy, a tym samym dostarcza maluszkowi jak najwięcej składników odżywczych. Ponadto musi dziecku smakować i nie może powodować problemów żołądkowych – bólu brzuszka, kolki, wzdęć czy nieprawidłowego wypróżniania.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2021 10:06
Mleko modyfikowane jest bezpieczne, a najlepiej wybrać te, które odpowiada maluszkowi i ma dobry skład. Mały w szpitalu dostawał mleko Humana i w sumie na tym pozostaliśmy. Nie ma żadnych problemów z brzuszkiem i dobrze się rozwija. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.08.2021 10:21
Tak, u nas też Hipp się sprawdza, karmię nim od początku, córka super się rozwija i zdrowo rośnie.
odpowiedz
Mama Jacusia (Ocena: 5) 24.08.2021 21:47
My podajemy Jacusiowi - totalnemu niejadkowi HIPP i to staramy się sięgać jednak po tą wersję BIO, czyli coś takiego: https://hipp.pl/mleko/mleko-modyfikowane/mleko-hipp-bio-combiotik . Zauważyliśmy też, że odkąd Jacuś pije to mleko to nie ulewa mu się tak i szybciej się najada, a ja jesteśmy na spacerze to nie marudzi tak bardzo :)
odpowiedz
Jasta (Ocena: 5) 23.08.2021 07:55
widzę, ze nie tylko ja podaję dziecku Hipp - wg mnie jedno z najlepszych mlek dostęnych na rynku. Mimo, że nie jest tak reklamowane jak inne to ma naprawdę sporo bardzo dobrych opinii
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.08.2021 20:30
Faktycznie Hipp jest mocno zbliżone do mleka matki dlatego jest tak rekomendowane dla maluszków.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie