Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Z pomocą mogą przyjść pediatrzy

W miarę zbliżania się sezonu szkolnego rodzice są podzieleni, jeśli chodzi o szczepienie swoich dzieci przeciwko Covid-19.
Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Z pomocą mogą przyjść pediatrzy
fot. istock.com
29.07.2021
Dominika Stanisławska

Jak donosi CNN, spośród rodziców nieszczepionych dzieci, 3 na 4 twierdzi, że zalecenie  pediatry będzie ważną częścią w podjęciu decyzji o szczepieniu. Jednak według nowego raportu 70% rodziców dzieci w wieku od 3 do 11 lat i 50% w wieku od 12 do 18 lat nie rozmawiało o szczepionce przeciwko COVID-19 ze swoim pediatrą.

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci

W Wielkiej Brytanii aby zaszczepić więcej dzieci, pediatrzy muszą być bardziej proaktywni w rozmowie na temat szczepień przeciwko COVID-19 z rodzicami i rozwiązywaniu ich uzasadnionych obaw. W opublikowanym w poniedziałek raporcie wykorzystano dane z ankiety przeprowadzonej na próbie 2019 dorosłych z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 3 do 18 lat.
Zobacz więcej: Nie taki COVID oczywisty, czyli co przekonałoby Polaków do szczepień?

W przypadku rodziców z dziećmi w wieku od 12 do 18 lat 39% stwierdziło, że ich dziecko otrzymało już szczepionkę przeciw COVID-19, a 21% stwierdziło, że prawdopodobnie zaszczepi swoje dziecko. Kolejne 40% stwierdziło, że jest mało prawdopodobne, by zaszczepiło swoje dziecko. W przypadku rodziców dzieci w młodszej grupie wiekowej, 49% stwierdziło, że prawdopodobnie zaszczepią swoje dziecko przeciwko COVID-19 po zatwierdzeniu jej dla dzieci w wieku poniżej 12 lat, a 51% stwierdziło, że prawdopodobnie nie.

szczepienia COVID-19
fot. istock.com

Potrzeba więcej rozmów na linii rodzic-pediatra

Rodzice, których dzieci nie zostały jeszcze zaszczepione, podali, że inne czynniki ich decyzji to skutki uboczne szczepionki, testy w grupie wiekowej dziecka, skuteczność szczepionki i własne przemyślenia, wynika z raportu.
Zobacz więcej: TYLE osób pomimo zaszczepienia przeciwko COVID-19 zachorowało! Dane niepokoją

Rodzice o niższych dochodach wydają się bardziej niechętni szczepieniu swoich dzieci niż rodzice zamożniejsi - wynika z badania. W obu grupach wiekowych mniej rodziców z dochodem gospodarstwa domowego poniżej 50 000 USD, czyli niecałe 20 000 PLN zgłosiło, że ich dziecko już otrzymało lub prawdopodobnie otrzyma szczepionkę przeciwko COVID-19 niż rodzice z dochodem gospodarstwa domowego powyżej 100 000 USD, czyli 40 000 PLN.

Gospodarstwa domowe o niższych dochodach często korelują z niższym poziomem wykształcenia, a osoby z niższym wykształceniem mogą być bardziej podatne na dezinformację na temat szczepionek. Aby rozwiązać ten problem, pracownicy służby zdrowia muszą sprawić, by rodzice czuli się swobodnie, mówiąc o swoich obawach.

źródło: CNN

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie