>

Co robić, kiedy mama chce, a nie może karmić wyłącznie piersią?

Sprawdź, na czym polega karmienie mieszane i kiedy może okazać się pomocnym rozwiązaniem.
Co robić, kiedy mama chce, a nie może karmić wyłącznie piersią?
fot. istock.com
12.07.2021
Dominika Stanisławska

Przyszłe mamy zazwyczaj planują jeden sposób żywienia swojego maleństwa – karmienie piersią lub, jeśli nie będzie to możliwe, mlekiem modyfikowanym. Istnieje jednak jeszcze trzecia alternatywa – karmienie mieszane.
Zobacz więcej: Przeczytaj, gdzie trzeba wyjątkowo uważać na dziecko, bo może się łatwo zgubić!

Życie pisze dla mam różne scenariusze

Prawie wszystkie przyszłe mamy (ponad 90%) deklarują, że chcą karmić piersią i chcą to robić jak najdłużej . Wyniki badań pokazują jednak, że około 40% mam karmi swoje potomstwo sposobem mieszanym lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym na wczesnym etapie życia niemowlęcia, a w późniejszym czasie liczba ta wzrasta nawet do 70% . Powodem są przede wszystkim trudności związane z prawidłowym przystawieniem maleństwa do piersi i laktacją. Warto zaznaczyć, że te problemy można zazwyczaj pokonać przy pomocy ekspertów, tj. pediatry, położnej lub doradcy laktacyjnego. Wówczas należy także uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niekiedy potrzeba wielu prób, aby nakarmienie niemowlęcia piersią zakończyło się sukcesem. Warto mieć przy tym na uwadze, że w wielu przypadkach karmienie mieszane nie jest po prostu wyborem, ale jedyną możliwością, dzięki której rodzice mogą odpowiednio zadbać o prawidłowe odżywienie niemowlęcia.

karmienie piersią
fot. istock.com

Karmienie mieszane – alternatywa dla mam chcących utrzymać laktację

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci. Mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki kobieta może dać swojemu maleństwu w pierwszych miesiącach jego życia. Kobiecy pokarm zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, które wspierają harmonijny rozwój maluszka. Właściwości kobiecego pokarmu sprawiają, że eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy jego życia oraz zachęcają do kontynuowania tego sposobu żywienia do ukończenia przez dziecko 2. roku lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
W sytuacji, gdy kobieta nie może karmić wyłącznie własnym pokarmem, alternatywą jest dokarmianie dziecka odciągniętym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Najczęstszym powodem wprowadzenia karmienia mieszanego (czyli równoczesnego żywienia niemowlęcia piersią i butelką) są kwestie zdrowotne, np. niewystarczający przyrost masy ciała niemowlęcia lub choroba mamy. Należy podkreślić, że karmienia mieszanego nie należy rozpoczynać zbyt wcześnie (chyba że pediatra zaleci inaczej), do pierwszego półrocza dziecko powinno pozostać wyłącznie na piersi.
Zobacz więcej: Co obejrzeć wieczorem z dzieckiem?

Jak wprowadzić do diety dziecka mleko następne?

Przed rozpoczęciem karmienia mieszanego rodzice powinni – najlepiej w porozumieniu z lekarzem pediatrą – wybrać odpowiednie mleko następne, jak na przykład Bebilon Profutura 2. To najbardziej zaawansowana formuła wśród mlek Nutricia , gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym na rynku poziomem HMO , czyli naturalnie występujących w mleku matki oligosacharydów: 2’FL, a także 3’GL, który powstaje w wyniku unikalnego procesu. Zawiera również niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.
Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego momentu, by dziecko po raz pierwszy zasmakowało mleka modyfikowanego. Sprzyjającą temu chwilą będzie ta, w której maleństwo nie będzie głodne. Warto przy tym pamiętać, że wprowadzenie karmienia mieszanego należy odłożyć, jeśli dziecko jest po szczepieniu, mocno ząbkuje lub ma infekcję. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, warto zadbać, aby podanie mleka modyfikowanego odbyło w takiej samej pozycji, w jakiej niemowlę jest zazwyczaj przystawiane do piersi oraz w tym samym pokoju, w którym zazwyczaj odbywa się karmienie. Możliwe, że niemowlęciu mleko następne posmakuje bardziej niż to od mamy lub może być zupełnie odwrotnie – smak mleka modyfikowanego będzie dla niego trudny do zaakceptowania i maleństwo zdecydowanie będzie wołało pokarm z piersi. W takiej sytuacji najlepiej mieszać oba rodzaje mleka, na początku podając więcej tego, które dziecko lepiej akceptuje, by później zmieniać te proporcje.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.07.2021 09:57
Miałam dość mało pokarmu i brzdąc się nie najadał. Wtedy kupowałam mu z zakupymam mm humane i nią ją dokarmiałam.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie