93% dzieci na świecie bawi się, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Co to oznacza dla zdrowia dzieci?

Zanieczyszczenie powietrza zostało określone przez WHO jako największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.
93% dzieci na świecie bawi się, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Co to oznacza dla zdrowia dzieci?
fot. istock.com
21.05.2021
Dominika Stanisławska

Zanieczyszczenie powietrza zostało określone przez WHO jako największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, które przyczynia się do 7 milionów zgonów rocznie. Dzieci w najmniejszym stopniu przyczyniają się do jego powstawania, ale to właśnie one są bardziej narażonej na jego szkodliwy wpływ niż dorośli. Czy rodzice wiedzą, gdzie szukać rozwiązań?
Zobacz więcej: Czy inteligencja dziecka zależy od wagi matki?

93% dzieci na świecie bawi się, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Co to oznacza dla zdrowia dzieci?

Otrivin Oddychaj Czysto rozpoczyna kampanię „Pomóżmy dzieciom lepiej oddychać”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci i edukowanie o tym, w jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do zmniejszania tego wpływu.
Dlaczego kampania została zainicjowana w Polsce? Ponieważ to tutaj sytuacja zasługuje na szczególną uwagę. Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Jest ona najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. Szczególnie duże zanieczyszczenia wybranymi pyłami występują w takich miastach, jak Warszawa i Łódź oraz ich okolice. Gdyby zanieczyszczenie uległo poprawie i osiągnęło poziomy zgodne z wytycznymi WHO, mieszkańcy Warszawy żyliby średnio o 1,2 dłużej.

Co sprawia, że dzieci są bardziej podatne na wpływ zanieczyszczeń powietrza?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii, 76% rodziców w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem, że zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych. 65% natomiast uważa, że to właśnie dzieci są najbardziej narażone na jego skutki. Natomiast mniej wiemy o tym, dlaczego toksyczne pyły są dla dzieci wyjątkowo niebezpieczne.
Szczególną wrażliwość dzieci na wpływ zanieczyszczeń powietrza determinuje kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim dzieci oddychają szybciej niż dorośli. Jak wynika z badania, jedynie 46 procent rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że szybkość oddechu zwiększa szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Otrivin_Breathe-Clean_KIDS.png
fot. materiał prasowy
Dodatkowo ze względu na wzrost dzieci fizycznie przebywają znacznie bliżej ziemi, a to właśnie tam niektóre zanieczyszczenia osiągają swoje maksymalne stężenie. Wdychają więc więcej zanieczyszczeń powietrza niż osoby dorosłe w przeliczeniu na masę ciała, czyli otrzymują stosunkowo większą dawkę substancji szkodliwych i toksycznych w porównaniu na przykład ze swoimi rodzicami. To samo badanie pokazało, że tylko 52% rodziców wie, że bliżej ziemi stężenia szkodliwych pyłów są większe. – Silniejsza ekspozycja dzieci na zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niepokojąca. Należy pamiętać, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze pełni rozwinięty, co potęguje potencjalne problemy zdrowotne. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko zwiększenie częstości występowania chorób w wieku dziecięcym, ale obniża również potencjał zdrowotny w ich życiu dorosłym – podkreśla dr Gary Wong, profesor pediatrii na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu, jeden z założycieli The Clean Breathing Institute.
Zobacz więcej: Jak odchudzić otyłe dziecko?

Zmiana zaczyna się od nas

Kampania „Pomóżmy dzieciom lepiej oddychać” zainicjowana przez Otrivin Oddychaj Czysto, która startuje w maju tego roku, ma na celu edukowanie ludzi o zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływie na zdrowie dzieci w skali mikro, w naszym najbliższym otoczeniu, a także uświadomienie, że zmiana zaczyna się od nas i wszyscy mamy wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Nawet drobne, codzienne działania mogą pomóc nam złagodzić skutki zanieczyszczenia powietrza.
– Pomysł na kampanię narodził się z pytania, co by było, gdybyśmy mogli w środku miasta zbudować plac zabaw, w którym powietrze byłoby czyste. Aby udowodnić, że jest to możliwe, postanowiliśmy stworzyć pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi. Już wkrótce dzieci będą mogły cieszyć się zabawą w czystym powietrzu placu zabaw, który powstanie w pobliżu największego w Polsce centrum nauki. Jednocześnie w ramach kampanii będziemy edukować o tym, jakie działania może podejmować każdy z nas na co dzień – zapowiada Katarzyna Bartczak, CEE Marketing Manager w GSK, producenta Otrivin Oddychaj Czysto do codziennej higieny nosa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie