Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu?

Zobacz, co możesz zrobić w tej sprawie.
Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu?
fot. istock.com
30.12.2020
Dominika Stanisławska

Od czasu prowadzenia nauki zdalnej i ograniczonej działalności obiektów sportowych, dzieci coraz mniej wychodzą na zewnątrz. Nie tylko cierpią ich kręgosłupy, ale także sylwetki. Wiele z nich nie przepadało za sportem już wcześniej, mimo zachęt ze strony rodziców i lekarzy. Co robić, gdy dziecko nie chce uprawiać sportu? Zmuszać, czy odpuścić?
Zobacz więcej: Sportowy lockdown, czyli jak dbać o zdrowie i kondycję w nowej normalności?

Co robić, gdy dziecko nie chce uprawiać sportu?

Sport to zdrowie i wie o tym każdy. Chociaż W-F w szkole, to głównie granie w siatkówkę i jakieś podstawowe ćwiczenia sprawnościowe, to często nawet fani aktywnego spędzania czasu, wolą przesiedzieć te 45 minut na ławce. Nic dziwnego, skoro niektórzy nauczyciele W-F nie dają dobrego przykładu w kwestiach odżywiania czy zgrabnej sylwetki. To samo tyczy się rodziców. Przykład idzie z góry i jeśli sami rodzice nie mają wiele wspólnego z jakimkolwiek sportem, to trudno oczekiwać, że dziecko będzie miało inne podejście.
To samo tyczy się rodziców. Przykład idzie z góry i jeśli sami rodzice nie mają wiele wspólnego z jakimkolwiek sportem, to trudno oczekiwać, że dziecko będzie miało inne podejście.
fot. istock.com

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Zanim zaczniemy zmuszać albo odpuścimy postawmy sobie za cel zmianę nawyków i dajmy przykład. Zamiast po każde zakupy podjeżdżać autem, zróbmy sobie spacer do pobliskiego sklepu wraz z dzieckiem. Metoda małych kroków dobrze się w tym wypadku sprawdzi. Potem spróbuj wyciągnąć ze swojego dziecka, jaki sport lub sportowiec go inspiruje i zachęcaj do podjęcia podobnej aktywności. Możesz też zachęć do uprawiania nietuzinkowego sportu, jak np.: Quidditch (tak, ten z Harrego Pottera). Niektórzy nie przepadają za sporami drużynowymi, więc na początku niech zaczną od zwykłych spacerów zanim znajdą aktywność dla siebie.
Zobacz więcej: W jaki sposób rok 2020 zmienił nasze dzieci?

Udało się! Co dalej?

Pierwsze koty za płoty, twoja pociecha odeszła od komputera i postanowiła się trochę poruszać. Aby jak najdłużej podtrzymać zapał dziecka i sprawić, żeby nie porzuciło sportu po dwóch dniach bądź obok, tłumacz i rozmawiaj. Połączenie nauki zdalnej, brzydkiej pogody i sportu wymaga wiele samozaparcia, ale jeśli tylko twoje dziecko zacznie dziś, to za trzy miesiące samo sobie podziękuje. Jeśli przypadek twojego dziecka jest wyjątkowo oporny, zawsze możesz stworzyć listę klubów sportowych z poszczególnymi zajęcia i pokazać dziecku. Gdy tylko samo wybierze sobie sport, będzie mu łatwiej wytrwać w postanowieniu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie