Sport ma wpływ na przyswajanie wiedzy przez dzieci

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.
Sport ma wpływ na przyswajanie wiedzy przez dzieci
fot. istock.com
27.11.2020
Dominika Stanisławska

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga utrzymać ciało w dobrej formie, ale u najmłodszych poprawia pamięć i zdolność uczenia się. Przy ciągłym siedzeniu przed komputerami warto zachęcać swoje dziecko do podejmowania aktywności fizycznej.
Zobacz więcej: 24 października Światowy Dzień Walki z Otyłością - a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

Sport to zdrowie, wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Uprawianie sportu to doskonała metodą do wspierania rozwoju intelektualnego dziecka. Aktywne dzieci różnią się od tych, które siedzą cały czas nie tylko sylwetką, ale też wynikami w nauce.

Badanie opublikowane w internetowym magazynie Plos One zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Urbanie. Naukowcy wykazali, jak sport pomaga poprawić umiejętności uczenia się i zapamiętywania u dzieci. Badania przeprowadzono na próbie 48 dzieci w wieku od 9 do 10 lat, które poproszono o zapamiętanie nazw niektórych miast i ich umiejscowienia na mapie.
Zobacz więcej: 6 prostych pomysłów jak poprawić swoją kondycję razem z dzieckiem

Wyniki nie pozostawiały wątpliwości.
fot. istock.com
Wyniki nie pozostawiały wątpliwości. Dzieci przyzwyczajone do uprawiania sportu wykazywały większą zdolność kontroli poznawczej i wydajniejszego wykorzystywania pamięci niż dzieci, które sportu nie uprawiają. To dowód na korzyści, jakie aktywność sportowa niesie nie tylko dla organizmu, ale także dla zdrowia psychicznego, a tym samym dla rozwoju czynności poznawczych.

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są jednym z kluczowych czynników poprawiających wydajność pamięci przez całe życie człowieka. Obniżają poziom insuliny we krwi, sprzyjają procesowi angiogenezy, stymulują rozwój synaps i neurogenezy. Uprawianie sportu jest sposobem na odniesienie sukcesu w nauce, a jednocześnie zachowanie zdrowia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Beata (Ocena: 5) 27.11.2020 16:22
Myślę, że od najmłodszych lata powinno się też dbać o sposób odżywiania dzieci. U mnie to zaniedbano i nawet teraz borykam się z nadwagą. Chociaż trochę udało mi się schudnąć, jak zamówiłam sobie catering dietetyczny warszawski dzień od Pana Gesslera.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie