Mamy są szczęśliwsze, gdy dzieci kładą się wcześniej spać

Badania nie pozostawiają wątpliwości.
Mamy są szczęśliwsze, gdy dzieci kładą się wcześniej spać
fot. istock.com
30.09.2020
Dominika Stanisławska

Okazuje się, że wcześniejsza pora snu jest dobra nie tylko dla zdrowia i samopoczucia dzieci, ale także dla ich mam. Faktem jest, że dzieci potrzebują dużo snu, aby być zdrowymi, więc jeszcze przed 20 powinny znaleźć się w łóżkach. Ponadto dorośli mogą spędzić trochę czasu w samotności i ciszy.
Zobacz więcej: 5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

Dzieci powinny wcześnie chodzić spać

Badanie przeprowadzone przez Growing Up Australia dotyczyły tysięcy dzieci. Całość eksperymentu zaczęła się ponad 10 lat temu. Badacze korzystali z wywiadów prowadzonych co dwa lata, aby ocenić zdrowie psychiczne rodzin i nawyki dotyczące snu. Nie tylko ustalili, że dzieci, którą po 20 już śpią wykazywały lepszą jakość życia związaną ze zdrowiem, ale także ich mamy czuły się lepiej. Kobiety miały czas na własne zajęcia i rozmowy z partnerami.
Kobiety miały czas na własne zajęcia i rozmowy z partnerami.
fot. istock.com

Długi sen a kondycja dziecka

Wczesne chodzenie spać, to nie tylko zapewnienie zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Dzieci, które kładą się o regularnych, wczesnych porach mają lepsze wyniki w nauce, są mniej zestresowane, a ich mózgi lepiej funkcjonują. Sen jest także ważnym czynnikiem w procesie rozwoju dziecka. Hormon wzrostu produkowany jest w czwartej fazie snu, oznacza to, że im szybciej dziecko położy się spać, tym szybciej hormon będzie produkowany. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spać minimum 11 godzin na dobę.

Harmonogram snu

Co ciekawe nasze mózgi są zaprogramowane tak, aby dostosowywać się do pór roku. W lato, kiedy dzień jest długi trudno wymagać od dziecka, by kładło się spać o 19, kiedy słońce zachodzi o 21. Człowiek czuje się senny ok. 2 godzin przed pójściem spać, więc w porze letniej dziecko dopiero o 19 zacznie odczuwać zmęczenie.
Zobacz więcej: Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o higienie intymnej?

Wieczorny rytuał przed snem

Zanim nasze dziecko pójdzie spać musi być do tego odpowiednio przygotowane. Tak jak w przypadku dorosłych – nikt z nas nie kładzie się spać od razu po intensywnych zajęciach lub wysiłku umysłowym, a dopiero, kiedy się wyciszymy. Dokładnie to samo dotyczy dzieci. Przygotowanie do snu zaczyna się od wyciszenia. Później dziecko można wykąpać, a na koniec utulić do snu. Wyciszenie zaczyna się od ograniczenia bodźców, czyli np.: ściszenia telewizora i pogaszenia światłe w pomieszczeniach, w których aktualnie nikt nie przebywa. Innym sposobem jest przytulanie dziecka. Możecie razem siedzieć na kanapie i się przytulać przed snem, aby dziecku zrobiło się ciepło i miło.

SONDA
Czy twoje dziecko chodzi spać o regularnej porze?
Czy twoje dziecko chodzi spać o regularnej porze?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie