Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o higienie intymnej?

Tematy związane z intymnością nadal dla wielu rodziców nie są łatwe.
Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o higienie intymnej?
fot. istock.com
29.09.2020
Dominika Stanisławska

Dla wielu rodziców temat związany z intymnością, higieną intymną i nazewnictwem okolic intymnych jest bardzo trudny. Wiąże się to z tym, że sami nie mamy wiedzy i odwagi, aby nazywać penisa penisem. Chociaż język polski jest bardzo ubogi w nazewnictwo, to jeśli my, dorośli, przestaniemy się wstydzić „pochwy” i „penisa”, to na pewno nasze dziecko na tym skorzysta.
Zobacz więcej: Jak pielęgnować skórę noworodka? Kilka podpowiedzi

Początek edukacji seksualnej

W zasadzie okazja do poruszenia tematu higieny okolic intymnych jest co wieczór przy kąpieli. Niektórzy rodzice czekają, aż dziecko samo zacznie pytać. Inni przekazują wiedzę od razu. Rodzice często „czają się” z podjęciem rozmowy, bo sami się wstydzą. U nich w domu był to temat tabu, ale dziś świat wygląda zupełnie inaczej niż za czasów magazynu „Filipinka”, dostęp do wiedzy z zakresu edukacji seksualnej jest powszechny, więc warto z tego korzystać. Jeśli dziecko widzi, że mamy wiedzę i potrafimy rzeczowo odpowiadać na pytania teraz, kiedy jest małe, to możemy być pewni, że przyjdzie do nas, gdy będzie starsze.
Inni przekazują wiedzę od razu.
fot. istock.com

Jak opisywać części ciała?

Zanim zaczniemy opowiadać o dziecku o prawidłowej higienie, najpierw musimy wiedzieć, czy nasz maluch jest gotowy na medyczne słownictwo. Jeśli nie, lepiej obracać się w kręgu „ptaszków” i „brzoskwinek”. Ważne, aby za każdym razem konkretną część ciała nazywać tak samo. Jeśli raz powiemy „pochwa” to tak już musi zostać. Oczywiście wprowadzanie medycznego słownictwa jest ważne i powinno się odbyć jak najwcześniej, ale wszystko należy dopasować do dziecka.
Zobacz więcej: Jak pielęgnować zęby i dziąsła małego dziecka?

Jak myć okolice intymne?

Skoro dobraliśmy już odpowiednie słowa to teraz czas nauczyć dziecko prawidłowego mycia. Przede wszystkim kosmetyki powinny być hipoalergiczne lub dopasowane do higieny intymnej małych dzieci oraz, okolice intymne powinno się myć dwa razy dziennie pod bieżącą wodą, aby nie przenosić bakterii. Pielęgnacja powinna zaczynać się od warg sromowych lub penisa w kierunku odbytu. Nigdy odwrotnie, bo może to grozić infekcją intymną.

Jaki płyn do higieny intymnej dla dziecka wybrać?

Najlepiej taki, który nie podrażnia. Idealnym będzie bezzapachowy płyn do higieny intymnej dla dzieci powyżej 3. roku życia od Yope.

Ultradelikatny, bezpieczny, bezzapachowy i prawie w 100% naturalny płyn dpo higieny intymnej dla dzieci chroni przed nieprzyjemnym swędzeniem i szczypaniem. Receptura zawiera hydrolat z bergamotki, ekstrakt z nagietka i kwiatu lipy oraz alantoinę i pantenol, które odświeżają skórę oraz działają łagodząco. Zawarte w płynie prebiotyki i fermentowana woda ryżowa wzmacniają mikrobiom skóry, a kwas mlekowy nawilża i przywraca strefom intymnym fizjologiczną równowagę pH. Naturalne, delikatne substancje myjące zapewniają długotrwałe uczucie świeżości i komfortu.

Yope - naturalny płyn do higieny intymnej

fot. Materiały prasowe Yope - cena ok. 20zł - kupisz tutaj

Infekcje intymne u dzieci - jak sobie z nimi radzić?

Coraz częściej z problemami okolic intymnych zgłaszają się rodzice z dziećmi, a ten problem dotyczy ok. 20% z nich. Pierwszymi objawami są świąd i pieczenie, nieprzyjemna wydzielina z pochwy o nienaturalnym wyglądzie, ból przy oddawaniu moczu oraz zaczerwienienie skóry. Aby nie dopuścić do infekcji trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków, odpowiedniej bieliźnie (najlepiej jeśli będzie bawełniana), a u niemowlaków nie tylko o zmienianiu pieluchy co 3-4 godziny, ale też ubieraniu dziecka w pieluchy wielorazowe, które nie są sztuczne.

SONDA
Rozmawiałaś/-eś już z dzieckiem na temat pielęgnacji okolic intymnych?
Rozmawiałaś/-eś już z dzieckiem na temat pielęgnacji okolic intymnych?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
weronika (Ocena: 5) 02.10.2020 14:45
u córki nie mam z tym problemu ale po porodzie nie było mi tak łatwo. kupiłam biobidet gruszkę. sprawdziła się podczas podmywania.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie