Czy wiesz, że w przeciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba otyłych przedszkolaków? Jak wobec tego powinno wyglądać menu najmłodszych?

WHO szacuje, że przy obecnej tendencji, do 2025 roku na świecie liczba dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą ciała może wzrosnąć nawet do ok. 70 mln
Czy wiesz, że w przeciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba otyłych przedszkolaków? Jak wobec tego powinno wyglądać menu najmłodszych?
fot. istock.com
09.09.2020
Katarzyna Lemanowicz

W przeciągu ostatnich 10 lat na świecie podwoiła się liczba otyłych przedszkolaków, a dzieci w wieku 10 - 12 lat to obecnie największa grupa zmagająca się z nadwagą. WHO szacuje, że przy obecnej tendencji, do 2025 roku na świecie liczba dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą ciała może wzrosnąć nawet do ok. 70 mln. Warto też dodać, że polskie dzieci uważane są za najszybciej tyjące na starym kontynencie. Dietetyk podpowiada z czego powinien składać się prawidłowy, codzienny jadłospis dzieci i młodzieży.

Zdrowe żywienie dzieci - zasady

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje”* z 2016 roku nadwagę miało 31% chłopców i 20% dziewcząt, a otyłość 13% chłopców i 5% dziewcząt.
W porównaniu do roku 2007 wzrost odsetka chłopców z nadwagą wyniósł 8 punktów procentowych, a dziewcząt 5 punktów procentowych.

- Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta u dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna, dla ich prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego jak i intelektualnego. Dobrej jakości produkty i prawidłowo zbilansowane posiłki spożywane co 3-4 godziny to zasady, które dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. – mówi Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food - Źle skomponowane posiłki oraz mała aktywność fizyczna w wieku szkolnym mogą doprowadzić do poważnych chorób w dorosłym życiu. Nadwaga i otyłość to pierwszy krok do pojawienia się cukrzycy, chorób układu krążenia, czy nowotworów. Dlatego dobre nawyki żywieniowe warto kształtować już od najmłodszych lat. Zadbajmy o to, by posiłki były nie tylko smaczne, ale i zdrowe, jak również o to, by dzieci regularnie chodziły na lekcje w-f’u. – dodaje dietetyk.

Zobacz więcej: Czym zastąpić cukier w diecie dziecka?

Zdrowe żywienie dzieci - co powinno się znaleźć na talerzu?

Według Instytutu Żywności i Żywienia całodzienne menu dla dzieci i młodzieży powinno dostarczać w zależności od wieku, masy ciała i wykonywanej aktywności fizycznej 1400 – 4000 kcal dziennie. Dieta dziecka niewiele różni się od tej dla dorosłych. Jednak, by zachęcić do jedzenia zdrowych dań, warto by były one kolorowe i ładnie podane. W wieku 4-18 lat można jeść właściwie wszystko, co zdrowe i zalecane również dla dorosłych.

Różnica jest jedynie w ilości oraz odpowiednim rozkładzie makroskładników, takich jak białko, węglowodany i tłuszcze oraz zawartość witamin i składników mineralnych w poszczególnych posiłkach. W diecie dzieci i młodzieży białko powinno stanowić 12-15%, tłuszcze 30%
a węglowodany 55-58%.

Zdrowe żywienie dziecka - zasady

fot. istock.com

Zdrowe żywienie dzieci - jakie przekąski wybrać?

Przygotowując każdy posiłek dla naszych pociech, niezależnie, czy zjemy go w domu, czy np.
w szkole powinniśmy pamiętać o ograniczeniu cukru i tłuszczów zwierzęcych, które nie przynoszą żadnych korzyści dla organizmu. Podstawą diety dzieci i młodzieży powinny być warzywa i owoce oraz dobrej jakości białko. Pamiętajmy również o dostarczaniu odpowiedniej ilości błonnika: chleb razowy, brązowy ryż, gruboziarniste kasze i pełnoziarnisty makaron. W posiłkach powinny również znaleźć się ryby i chude gatunki mięs, a także mleko i jego przetwory.

Zobacz więcej: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

- Dobrą propozycją posiłku dla dziecka do szkoły jest kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z dużą ilością warzyw oraz będącym źródłem białka np. chudym mięsem lub nabiałem. W ramach przekąski, przy dużej liczbie zajęć polecam również dodatkowo garść orzechów i świeże lub suszone owoce oraz jogurt naturalny. Możemy też zapakować domowe, pełnoziarniste muffiny lub tzw. „kulki mocy” z nasion, orzechów i suszonych owoców, na które w internecie znajdziemy wiele zdrowych przepisów. Dobrze sprawdzają się również banany i marchewki, które dzieci lubią za ich słodki smak a są przy tym zdrowe i sycą na dłużej. Ciekawym rozwiązaniem będą również owocowe lub owocowo-warzywne gęste koktajle i smoothie, które przechowujemy w kubkach termicznych lub innych, szczelnych, wielorazowych opakowaniach. Natomiast młodzież prócz kanapek na pewno chętnie zabierze pudełko, czyli tzw. lunchbox z sałatką na bazie pełnoziarnistego makaronu, kaszy lub brązowego ryżu z warzywami i indykiem lub soczewicą. – podpowiada Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food

SONDA
Czy twoje dziecko lubi chodzić do szkoły?
Czy twoje dziecko lubi chodzić do szkoły?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.09.2020 14:08
Ja nauczyłam dzieci, ze najlepszą przekąską jest maca z pesto (pesto mamy z Monini). Uwielbiają to bardziej niż słodkości czy jakieś chipsy :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.09.2020 21:32
Dzieci aż się trzęsą do cukru, lepiej nie kupować słodkiego picia. U nas w domu stoi cisowianka, czasem wyciskamy soki ze świeżych owoców, a na lody czy inne łakocie pozwalam raz w tygodniu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie