Zdrowy plecak dla małego ucznia: eksperci radzą, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Zdrowy plecak dla małego ucznia: eksperci radzą, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze
fot. materiały prasowe
04.08.2020

Decydując się na wybór tornistra lub plecaka, stoimy – jako rodzice – przed bardzo trudnym zadaniem. Z jednej strony chcemy zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo i zadbać o jego zdrowie. Z drugiej, zależy nam na tym, aby plecak czy tornister posłużył dziecku dłużej niż jeden sezon. Do tego dochodzi trafienie w gust naszej pociechy. Jak to wszystko pogodzić?

Ten temat porusza organizator kampanii edukacyjnej, która właśnie wystartowała pod nazwą „Zdrowy plecak”. Jej pomysłodawcą jest znana z produkcji wysokiej jakości plecaków LOOZZ oraz tornistrów LOOZZ KIDS polska firma St. Majewski. Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom, dzieciom, nauczycielom i wszystkim zainteresowanym, jak powszechnym problemem są wady postawy wśród dzieci w wieku szkolnym.

„Nieodpowiednio dobrany tornister lub plecak szkolny może przyczynić się do powstawania skrzywień kręgosłupa oraz przeciążeń stawów u dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby tornister lub plecak, który dziecko codziennie nosi ze sobą, był zdrowy dla pleców” – mówi dr. n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca, główna ekspertka kampanii „Zdrowy plecak”.

fot. materiały prasowe

Zdrowy plecak - jakie powinien mieć cechy?

#1 Zdrowy plecak powinien być lekki

Zapakowany tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Tymczasem dzieci zazwyczaj noszą do szkoły dużo ciężkich książek, do tego śniadanie, bidon z wodą, pomoce naukowe, a niekiedy też ulubione zabawki. To wszystko może stanowić zbytnie obciążenie dla dziecięcych pleców i mieć wpływ nie tylko na postawę, ale też na… zmniejszenie pojemności płuc dziecka! Dlatego im lżejszy jest pusty plecak, tym lepszy będzie dla zachowania prawidłowej postawy. Tornister LOOZZ Kids waży niewiele ponad kilogram, plecak szkolny LOOZZ jest jeszcze lżejszy.

fot. materiały prasowe

#2 Zdrowy plecak powinien chronić przed wadami postawy

Ergonomiczna budowa plecaka dopasowuje się̨ do naturalnych krzywizn kręgosłupa i pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. System paneli tylnych powinien być usztywniony i mieć anatomiczny kształt, dopasowany do prawidłowego ułożenia łopatek i obręczy barkowej. W zdrowym plecaku dodatkowo znajdziemy panel stabilizujący odcinek lędźwiowy, który pomaga zachować fizjologiczną lordozę lędźwiową kręgosłupa.

#3 Zdrowy plecak powinien mieć regulowane szelki

Szerokie i miękkie szelki zapewniają wygodę i komfort noszenia plecaka lub tornistra (nie wbijają się w ramiona nawet przy dużym obciążeniu książkami), odciążą również barki. Ważne jest, by szelki miały opcję regulacji długości, co zapewni odpowiednie dopasowanie do wzrostu dziecka. Pozwoli również idealnie rozłożyć ciężar we właściwym miejscu pleców, tak aby dziecko nie pochylało się do przodu, próbując kompensować ciężar plecaka. I choć zapewne będzie to trudne w praktyce, zawsze staraj się zwracać uwagę dziecku na to, aby zawsze nosiło plecak na obu ramionach. Nawet jeśli pokonuje jedynie kilka metrów na szkolnym korytarzu, przechodząc z klasy do klasy.

#4 Zdrowy plecak powinien podnosić bezpieczeństwo na drodze

Dzieci często przemieszczają się na trasie szkoła-dom samodzielnie. Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, widoczność dzieci na drodze ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego, wybierając zdrowy plecak, zwróć uwagę na to, by miał liczne elementy odblaskowe, które zwiększą widoczność dziecka na drodze.

fot. materiały prasowe

#5 Zdrowy plecak powinien być bezpieczny dla zdrowia

Producenci, którzy w transparentny sposób podchodzą do dzielenia się z konsumentami składem chemicznym swoich produktów, często korzystają z certyfikatów i oznaczeń. Jednym z najistotniejszych dla zdrowia jest AZO FREE. Plecak oznaczony tym symbolem nie zawiera substancji niebezpiecznych, rakotwórczych ani alergizujących.

#6 Zdrowy plecak powinien być odpowiednio wentylowany

Aby chronić przed przegrzaniem pleców i zapewnić dziecku komfort użytkowania, zwróć uwagę na to, czy miejsce, w którym plecak styka się z plecami dziecka posiada system przepływu powietrza. Jeśli plecak wyposażono w odpowiedni system kanałów wentylacyjnych i specjalną powłokę paneli na tyłach, plecy dziecka nie będą narażone na przegrzanie. Zwiększy to komfort noszenia, niezależnie od ubioru i pogody.

fot. materiały prasowe

Wybierając nowoczesny, zdrowy i bezpieczny dla dziecka plecak lub tornister, nie musisz iść na kompromis i rezygnować z atrakcyjnego designu. Plecaki LOOZZ i tornistry LOOZZ KIDS posiadają modną grafikę i lubianą przez dzieci kolorystykę. Do tego dochodzi funkcjonalny kształt, praktyczne rozwiązania i intuicyjna organizacja wnętrza. Elementy plecaków i tornistrów były również testowane pod kątem wytrzymałości, co potwierdza certyfikat jakości INTERTEK Total Quality. Assured. Mamy więc pewność, że produkty posłużą nawet kilka lat. W dodatku nie trzeba wydawać na nie fortuny! Zaprezentowane tornistry LOOZZ KIDS i plecaki marki LOOZZ już na początku sierpnia dostępne będą w atrakcyjnej cenie wyłącznie w sieci sklepów Biedronka.

fot. materiały prasowe

Zdrowie pleców dziecka - jak o nie zadbać?

Z pewnością warto wypracowywać w dziecku dobre nawyki związane z codziennym użytkowaniem plecaka. Zacznij zwracać uwagę na szczegóły, bo to one mają kluczowe znaczenie.

#1 Każdego dnia sprawdzaj razem z dzieckiem zawartość plecaka. Wyjmijcie zbędne rzeczy: zabawki, maskotki, tablet, słodycze, papiery, puste opakowanie po soku, niezjedzone kanapki czy strój na WF.

#2 Pakuj tylko podręczniki i zeszyty niezbędne na dany dzień. To, co można, niech dziecko zostawi w domu lub w szkole.

#3 Dziecko zabiera ze sobą wodę? Niech weźmie bidon czy pustą butelkę i napełni ją w szkole, jeśli ma taką możliwość. Obecnie w wielu szkołach są baniaki i źródełka z wodą pitną.

#4 Wybieraj zeszyty w miękkich okładkach. Z pozoru to tylko kilka gramów więcej, ale już kilka takich zeszytów to waga, której dziecko zdecydowanie nie potrzebuje nosić na swoich plecach.

fot. materiały prasowe

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie