Jak bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu w upalne dni?

Wakacje w pełni i choć pogoda nie raz płata nam figla to jednak zdarzają się te upalne dni. Jak bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem na dworze, kiedy żar leje się z nieba?
Jak bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu w upalne dni?
fot. istock.com
14.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Na lato, pełne słońce czekamy przez większość roku. Szczególnie w tym roku tęskniliśmy za możliwością wyjścia na dwór i korzystania z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ale czy wiesz czy wiesz: jak gorąco to jest zbyt gorąco by wyjść z dzieckiem na dwór?

Podstawową sprawą jest zrozumienie, że my dorośli zupełnie inaczej odczuwamy upał. Dzieci, szczególnie te najmniejsze, podatne są negatywne skutki upałów. Jedno jest pewne, fala upałów nie musi oznaczać zamknięcia się w domu i rezygnacji z zabawy na świeżym powietrzu.

Zasady, które zapobiegają chorobom i urazom związanym z upałem

Wybierz odpowiednią porę dnia

Upał nie musi oznaczą konieczności zamknięcia się w domu. Jeśli masz małe dzieci, które muszą wyjść na zewnątrz po prostu wybierz odpowiednią porę dnia. Najlepszym momentem do zabawy na świeżym powietrzu w gorący dzień jest rano i późne popołudnie. Pediatrzy przestrzegają przed przebywaniem na dworze w upalny dzień w godzinach 12-16. Te 4 godziny przeznacz na zjedzenie czegoś chłodzącego i pysznego lub na drzemkę. Wykorzystaj ten czas, kiedy twoje dziecko odpoczywa i przeczytaj wciągającą książkę.

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa

O kremach z filtrem powinnyśmy pamiętać przez cały rok. Ale w te upalne dni to totalny must have, bez którego nie możemy wyjść z domu. Stosuj kremy z filtrem na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Im wyższy filtr kremu tym lepsza ochrona. Dodatkowo warto spędzać czas w zacienionym miejscu i unikać ekspozycji na słońce. W naprawdę upalne dni zakładaj kapelusz, chustkę, czy czapeczkę ochronną. 

Zobacz więcej: Jak przetrwać upał z małym dzieckiem?

Zapomnij o kocykach

To trochę intuicyjne działanie i powodowane impulsem, bo kiedy promienie słoneczne są intensywne, rodzice szukają naturalnych sposobów by nie dopuścić do kontaktu delikatnej skóry dziecka ze słońcem. To oczywiście punkt skierowany do rodziców małych dzieci, które czas na świeżym powietrzu spędzają jeszcze w wózeczkach. Eksperci ostrzegają, że układanie kocyka, nawet wykonanego z delikatnych materiałów może drastycznie zwiększyć temperaturę ciała dziecka. 

Kiedy promienie słoneczne są intensywne, rodzice naturalnie szukają sposobów, aby nie dopuścić do kontaktu delikatnej skóry dziecka, ale eksperci ostrzegają, że powszechna praktyka układania koca (nawet bardzo cienkiego muślinu) nad wózkiem lub fotelikiem samochodowym może zwiększyć temperaturę dziecka drastycznie. Eksperyment przeprowadzony przez szwedzkich lekarzy wyjaśnia: że jeśli na zewnątrz jest temperatura 22 st.C. to gdy przykryjemy dziecko leżące w wózku kocykiem, temperatura w gondoli może wzrosnąć nawet do 36 st.C.

Najlepiej w upalne dni chronić dziecko przed słońcem przez przyczepienie parasolki ochronnej, czy zadaszenia.

Dziecko w wózeczku

fot. istock.com

Zapewnij odpowiednie nawodnienie

Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta do 6 miesiąca życia nie wymagają dopajania wodą. W przypadku zarówno dzieci karmionych piersią, czy będących na mleku modyfikowanym niezbędne będzie częstsze karmienie - szczególnie w te upalne dni. W tym czasie mama powinna zwracać uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. 

Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.07.2020 13:22
W naszym ogrodzie rośnie mnóstwo drzew dających przyjemny cień, więc w upalne dni wolimy spędzać czas na powietrzu niż w domu. Postawiliśmy basen, kupiliśmy maluchom zestaw gier Sport&Fun Alexandra - ogólnorozwojowe zabawy łączące przyjemne z pożytecznym i wysokie temperatury nie są nam straszne.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie