Jakie mleko wybrać dla małego dziecka?

Im dziecko starsze, tym jego dieta staje się bardziej różnorodna, jednak jej ważnym składnikiem wciąż pozostaje mleko.
Jakie mleko wybrać dla małego dziecka?
fot. istock.com
08.07.2020

Jakie mleko podawać dziecku między 1. a 3. rokiem życia, wiedząc, że w tym wieku młody organizm wciąż intensywnie rośnie i potrzebuje witamin oraz składników mineralnych? Dowiedz się, które mleko, jeśli maluch nie jest karmiony piersią – krowie czy modyfikowane – jest lepszym źródłem tych ważnych składników.

Jakie mleko wybrać dla małego dziecka?

Zwróć uwagę na potrzeby małego brzuszka

Junior w wieku 1-3 lat wciąż intensywnie rośnie, a jego układ pokarmowy nieustannie dojrzewa i będzie rozwijał się aż do ok. 5.-7. roku życia. To dlatego jego brzuszek nadal jest delikatny, a jadłospis niedopasowany do potrzeb młodego organizmu może spowodować niedobory ważnych składników odżywczych w diecie.

Czy wiesz, że…

…dziecko po 1. roku życia potrzebuje 6 razy więcej witaminy D i około 4 razy więcej żelaza, jodu oraz wapnia niż osoba dorosła?[1]

Brzuszek juniora wymaga odpowiednio skomponowanego menu, co powinno przekładać się na staranny dobór produktów pokrywających jego całodzienne zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze. Eksperci rekomendują, aby w menu małego dziecka każdego dnia znalazło się miejsce na 2 kubki mleka, w tym mleka modyfikowanego, i 1 porcję produktów mlecznych, takich jak kefir, twarożek czy ser żółty. Są one bowiem źródłem białka oraz witamin i składników mineralnych, w tym wapnia[2].

Rola mleka w diecie dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dziecko było karmione wyłącznie kobiecym pokarmem do ukończenia 6. miesiąca życia. Do tego czasu mleko mamy pokrywa zapotrzebowanie niemowlęcia na prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie postawiono granicy, która by wyznaczała, jak długo powinno trwać karmienie piersią – rekomendowana jest kontynuacja tego sposobu żywienia przy jednoczesnym rozszerzaniu diety do 2. roku życia lub dłużej – tak długo, jak chce tego mama i dziecko.

Eksperci rekomendują, aby w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lata pojawiły się dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i dodatkowo porcja produktów mlecznych, takich jak twarożek, jogurt czy ser. Są one bowiem źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, które odpowiada za prawidłowy wzrost oraz rozwój mięśni i zębów dziecka[3].

Jakie mleko wybrać po 1. urodzinach?

Jeśli z uzasadnionych względów karmienie piersią nie jest możliwe lub nie jest kontynuowane po 1. roku życia dziecka, warto rozważyć wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego typu Junior. Dostarcza ono składniki odżywcze wspierające prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu. Mleka modyfikowane Bebiko Junior[4], podobnie jak mleko krowie, są cennym źródłem wapnia, a do tego zawierają do 155 razy więcej witaminy D, 15 razy więcej witaminy C, 15 razy więcej witaminy E, 12 razy więcej żelaza, 6 razy więcej jodu niż mleko krowie[5]. Właśnie dlatego Bebiko Junior to więcej niż mleko. Zastępując nimi 2 kubki po 200 ml mleka krowiego, rodzice mogą lepiej realizować zapotrzebowanie dziecka na te istotne witaminy i składniki mineralne, ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

To ważne!

Wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka z 2016 r. pokazują, że aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a 42% ma niedobory wapnia w diecie[6].

Mleko modyfikowane typu Junior może wesprzeć w uzupełnianiu diety dziecka w często deficytowe składniki, jak np. witaminę D, wapń czy żelazo[7].

 

Ważne informacje:

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IŻŻ, Warszawa 2017.

[2]Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[3]Tamże.

[4]Bebiko Junior 3 NUTRIflorExpert, Bebiko Junior 4 NUTRIflorExpert, Bebiko Junior 5 NUTRIflorExpert.

[5]Wartości te zostały opracowane na podstawie porównania ilości składników zawartych w dwóch kubkach 200 ml mleka modyfikowanego Bebiko Junior i dwóch kubkach 200 ml mleka krowiego 2%.

[6]Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 ( raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) badanie przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia.

[7]Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie