Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Co przyniesie ulgę maluchowi?

Radzimy też, jak zapobiegać problemom z pierwszymi ząbkami dziecka.
Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Co przyniesie ulgę maluchowi?
fot. istock.com
19.06.2020

Zęby mleczne zaczynają rozwijać się ok. 4. tygodnia życia płodowego, dlatego zdarza się, że noworodki przychodzą na świat z wyrzniętymi ząbkami lub ząbki wyrzynają im się krótko po porodzie. Takie sytuacje należą do rzadkości, jednak stanowią nie lada problem nie tylko dla malucha. Mama cierpi z powodu uszkodzeń brodawki sutkowej przy karmieniu, a w tym samym czasie dziecko rani sobie język, przez co rozwijają się np. stany zapalne dziąseł. Poza tym, zęby wrodzone są z reguły luźno związane z dziąsłem, istnieje więc ryzyko ich wypadnięcia i zakrztuszenia się nimi. Z tego powodu pediatrzy zalecają usunięcie zęba niedługo po urodzeniu.

Ząbkowanie - objawy i sposoby, jak sobie z nim poradzić

A co dzieje się w mniej skrajnych przypadkach? U niektórych maluchów pierwsze ząbki pojawiają się już w wieku 4 miesięcy, jednak obserwuje się, że coraz więcej rodziców czeka na ten moment znacznie dłużej.

Ząbkowanie u dziecka – objawy

Dobra wiadomość jest taka, że u większości dzieci dokuczliwe objawy nie są długotrwałą gehenną i towarzyszą pierwszym paru ząbkom – wybijanie się kolejnych zębów nie wywołuje żadnego poważniejszego dyskomfortu. Najczęstsze objawy ząbkowania to: przekrwienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąsła nad wyrzynającym się zębem. Zdecydowanie warto obserwować miejsca wyrzynania się ząbków, ponieważ łatwo tam o zapalenie. Zaniedbane, może doprowadzić do zakażenia i zapalenia mieszka zębowego, które może mieć bardzo przykre, a nawet niebezpieczne konsekwencje.

fot. istock.com

Powyższym objawom często towarzyszy przejściowe obniżenie odporności dziecka i stres, których wynikiem bywają stany podgorączkowe, drażliwość, zwiększona płaczliwość, spadek apetytu, ślinienie, infekcje, biegunki czy zaparcia. Stany pobudliwości nerwowej zwykle nasilają się w nocy i nie pozwalają na spokojny sen. Maluchy odczuwają też silną potrzebę wkładania do ust, żucia i gryzienia twardszych przedmiotów.

Pamiętaj, że ząbkowaniem nie można tłumaczyć wszelkich zmian zachowania u niemowlęcia. Rozdrażnienie i płaczliwość to formy manifestacji złego samopoczucia związanego z jakąkolwiek dolegliwością, dlatego w przypadku przedłużających się objawów, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Ząbkowanie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

W okresie ząbkowania dzieci mają tendencję do wkładania sobie różnych przedmiotów do ust, aby odczuć ulgę. Prostym rozwiązaniem będzie kupienie w aptece specjalnego gryzaka, który możesz dodatkowo schłodzić w lodówce, aby zapewnić cierpiącemu maluchowi jeszcze większą ulgę. Możesz też bardzo delikatnie pomasować dziąsło palcem owiniętym w sterylną gazę – taki zabieg przyspieszy też nieco proces przebicia się ząbka. Ulgę przyniesie też wyciąg z rumianku zakroplony bezpośrednio do jamy ustnej.

fot. istock.com

Jeszcze innym, bardzo skutecznym, a zarazem bezpiecznym dla dziecka sposobem radzenia sobie z dolegliwościami, są aerozole z benzydaminą, która ma właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwobrzękowe. Śmiało możesz wypróbować na przykład lek bez recepty Tantum Verde w aerozolu. Preparat zawiera najwyższej jakości benzydaminę o czystości wynoszącej minimum 99%. Tantum Verde aerozol 1,5mg/ml jest lekiem zalecanym przez wielu pediatrów jako skuteczne rozwiązanie do stosowania miejscowego w przypadku braku objawów ogólnoustrojowych, takich jak podwyższona temperatura ciała. Lek w minimalnym stopniu wchłania się do krwioobiegu i praktycznie nie działa ogólnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Aerozol Tantum Verde można stosować bez przeszkód nawet u najmłodszych dzieci (1 dawka na 4 kg masy ciała), a jego aplikacja jest szybka, bezpieczna i precyzyjna. Jak w przypadku wszystkich leków dla dzieci, również tych bez recepty, każdorazowo skonsultuj jego podanie z pediatrą.

Warto dodać, że ból związany z ząbkowaniem u niemowląt powinno się zwalczać miejscowo, dlatego jeżeli dziecko nie ma objawów ogólnoustrojowych, takich jak podwyższona temperatura ciała, pediatrzy odradzają stosowanie doustnych czy doodbytniczych leków przeciwbólowych na własną rękę. Taką decyzję powinien podjąć jedynie lekarz.

Jeżeli w trakcie ząbkowania Twoje dziecko dostało gorączki równej lub wyższej 38⁰C, a objawy nie ustępują przez kilka dni lub są coraz silniejsze, koniecznie zgłoś się z maluchem do pediatry. Zwróć uwagę na takie objawy, jak: ból ucha, biegunka, wysypka i ogólny zły stan Twojego dziecka. Nie zawsze za wszystkie te dolegliwości odpowiada ząbkowanie.

Jak zapobiec pierwszym problemom z małymi ząbkami?

O higienę jamy ustnej należy dbać od 1. miesiąca życia malucha. Wybierz się do stomatologa dziecięcego, który oceni stan jamy ustnej i udzieli odpowiednich wskazówek na temat właściwych zabiegów higienicznych. Zanim dziecko zacznie ząbkować, przemywaj mu buzię wacikiem z jałowej gazy umoczonym w przegotowanej wodzie.

Z kolei kiedy nareszcie pojawiają się pierwsze zęby mleczne, czyść je 2 razy dziennie za pomocą małej, miękkiej szczoteczki z użyciem pasty dostosowanej do wieku dziecka. Oczywiście unikaj w diecie Twojej pociechy słodyczy i słodkich napojów. Zamiast tego, zachęcaj dziecko do jedzenia pokarmów bogatych w wapń, fosfor i witaminę C. Niech od małego wie, jak ważne jest zdrowie zębów!

 

Tantum Verde, 1,5 mg/ml Benzydamini hydrochloridum aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle.

Wskazania: leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii a także po intubacji.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy.

OTC – produkty lecznicze wydawane bez recepty.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Materiał promocyjny

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 21:08
A czy jest możliwe że najpierw mogą wyjść jedynki na. Górze a nie na dole
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.07.2020 11:45
U córki było bezboleśnie, jedynie litry śliny. U syna stosowałam tamtum i smoczek i nie było tragedii
odpowiedz
Kasia M. (Ocena: 5) 02.07.2020 13:50
dobry tekst, dzieki SuperMamy!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 15:18
gryzaczek dobry sprawdzony sposób, ale Tantum Verde rzeczywiście pomógł kiedy ząbkowała moja córcia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.06.2020 02:44
reklama?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie