6 zaskakujących faktów na temat noworodków. O tym nie usłyszysz od żadnego lekarza

Te maluchy to naprawdę fascynujące istotki!
6 zaskakujących faktów na temat noworodków. O tym nie usłyszysz od żadnego lekarza
fot. istock.com
31.03.2020
Katarzyna Lemanowicz

“Cud narodzin” to naprawdę wyjątkowo trafne określenie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy w łonie kobiety rozwija się zupełnie nowe życie, nowa istota, która przyjdzie na świat ze swoją własną, niepowtarzalną osobowością i charakterem. Ale już w łonie matki z dzieckiem dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy. 

Po przyjściu na świat noworodki charakteryzują się zestawem cech, których na próżno szukać u osób dorosłych, a nawet u starszych dzieci. Z tego powodu można bez wątpienia stwierdzić, że to naprawdę fascynujące istoty! Poniższe 6 faktów na temat noworodków nie są powszechnie znane, ale na pewno warto się z nimi zapoznać. Który z nich jest waszym zdaniem najbardziej niezwykły? 

Zdumiewające fakty o noworodkach

#1 Nie czują smaku soli 

Dzieci rodzą się z dobrze wykształconym zmysłem smaku – poza tym słonym. Badania wykazały, że ten smak zaczynają odczuwać dopiero ok. 4 miesiąca życia. Rekompensują to sobie natomiast większą liczbą kubków smakowych niż ta, którą mogą pochwalić się dorośli.  

#2 Płaczą, ale... nie łzami 

Noworodkom większość czasu zdecydowanie zajmuje płacz, ale nie ronią one łez. To dlatego, że ich kanały łzowe nie funkcjonują. Dzieje się tak dopiero między trzecim a dwunastym tygodniem życia dziecka.  

#3 Mają więcej kości niż dorosły człowiek 

I to o wiele więcej. Noworodek przychodzi na świat z zestawem ok. 300 kości, podczas gdy dorosły człowiek ma ich 206. Niektóre kości u dziecka na przestrzeni miesięcy i pierwszych lat po narodzinach łączą się w jedną całość. Przykład? U noworodka czaszka na początku składa się z kilku oddzielnych kości, które ok. 2. roku życia łączą się w spójną całość. 

Zaskakujące fakty na temat noworodków

fot. istock.com

#4 Miesiączkują 

Rozwijając się w łonie matki, dziecko jest wyeksponowane na wysokie stężenie kobiecych hormonów, a jednym z nich jest estrogen. Gdy podczas porodu dziecko “odłącza się” od matki, poziom estrogenu gwałtownie spada. U dziewczynek może wystąpić wówczas tzw. pseudomiesiączka. Jest to dość powszechne zjawisko, zwłaszcza w pierwszym tygodniu życia dziecka, dlatego na widok paru kropel krwi w pieluszce nie powinnaś wpadać w panikę. 

#5 Produkują mleko 

Gwałtowny spadek hormonów po przyjściu na świat może objawić się także jako mlekotok. Wówczas u noworodka wykształcają się gruczoły piersiowe, które zaczynają produkować niewielką ilość mleka. Co ciekawe, może to dotyczyć zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Podobnie jak pseudomiesiączka, jest to dość powszechne zjawisko, które nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia i przechodzi samoistnie po ok. 2 miesiącach. 

#6 Pamiętają smaki znane z łona matki 

Jak już wspomnieliśmy, wprawdzie noworodki nie czują słonego smaku, ale inne – owszem. Co więcej, zaczynają je rozróżniać już ok. 4.-5. miesiąca ciąży. Płyn owodniowy, w którym znajduje się dziecko pozostaje pod wpływem pokarmu, jaki spożywa kobieta. W rezultacie po przyjściu na świat dziecko może mieć konkretne preferencje dotyczące pewnych smaków i potraw w związku z tym, na co jego mama miała największą ochotę podczas ciąży. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 4) 21.04.2020 23:46
Ja w czasie ciąży uwielbiałam orzechy i różnego rodzaju bakalie....efekt.. moje dziecko nie zna smaku orzechów, bo ma silną alergię....rodzynek nie cierpi....
odpowiedz
Polecane dla Ciebie