Jakie badania USG można wykonywać u dzieci?

Coraz częściej zdarza się, że tuż po porodzie możesz otrzymać skierowanie od lekarza na badanie USG i nie należy się tego bać, gdyż badanie jest bezpieczne nawet dla noworodków.
Jakie badania USG można wykonywać u dzieci?
fot. istock.com
08.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

USG (badanie ultrasonograficzne) ze względu na szybkość, prostotę wykonania oraz możliwość uzyskania dokładnych danych jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Badanie to jest bezpieczne dla pacjenta. USG wykorzystywane jest w diagnozowaniu wielu schorzeń. Obecnie nie dziwi już otrzymanie skierowania od lekarza na badanie USG osoby dorosłej. Coraz częściej obserwuje się jednak kierowanie na takie badanie dzieci i to już w pierwszych miesiącach życia. Pozwala to na szybką i skuteczną diagnozę wielu schorzeń, które mogą być szybko wyleczone poprzez podjęcie odpowiednich kroków już tuż po urodzeniu się dziecka.

Jakie badania USG wykonuje się u dzieci?

Jakie badania ultrasonograficzne najczęściej wykonuje się małym dzieciom i czego możesz się podczas takiego badania spodziewać?

USG stawów biodrowych - badanie to oprócz wyraźnych wskazań przeprowadzane jest profilaktycznie. Ma ono na celu stwierdzenie czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo, a dokładniej czy panewka stawowa nie jest zbyt płytka, a kość udowa odpowiednio ustawiona. Nieprawidłowy rozwój tych struktur określa się jako dysplazję.

Zobacz więcej: 10 powodów, dlaczego tablety powinny być zakazane dla dzieci poniżej 12 roku życia

Lekarz może skierować na takie badanie dziecko, u którego wyczuwa się "przeskakiwanie" nóżki w biodrze lub gdy dziecko porusza albo zgina wyraźnie bardziej tylko jedną nogę. Jeśli lekarz przy pierwszym badaniu noworodka zauważy coś niepokojącego, możliwe jest przeprowadzenie tego badania już wtedy. Ważne jest, aby USG bioder przeprowadzić, gdy dziecko skończy 6 tydzień życia. Diagnostyka w kierunku dysplazji jest bardzo istotna, ponieważ niewykryta zawczasu i nieleczona, może prowadzić do stanu wymagającego operacji.

Podczas zapisywania na badanie należy wspomnieć, że chodzi dokładnie o USG stawów biodrowych u dziecka, gdyż niezbędna jest do tego celu odpowiednia głowica. Zabieg trwa kilkanaście minut, w czasie których dziecko powinno być unieruchomione. Jeśli zdiagnozowana zostanie dysplazja, konieczne będzie ponowne przeprowadzenie badania USG po zakończeniu leczenia.

USG dziecko

fot. istock.com

USG jamy brzusznej - badanie przeprowadza się w celu oceny narządów znajdujących się w jamie brzusznej, takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, nerki, pęcherz moczowy.

Wykonuje się je, gdy wystąpią np. nawracające bóle brzucha, zaparcia, a także w przypadku kolki pojawiającej się po czwartym miesiącu życia dziecka. Stosuje się je również po infekcji układu moczowego. USG wykonywane jest tak jak u osoby dorosłej – poprzez przyłożenie i przesuwanie po brzuchu dziecka głowicy generującej ultradźwięki. Również w tej sytuacji używa się specjalnego żelu do USG, aby zwiększyć skuteczność zabiegu.

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie dziecka do zabiegu. Niemowlęta należy nakarmić przed badaniem. U dzieci do piątego roku życia USG przeprowadza się 2 godziny po posiłku, natomiast u dzieci po piątym roku życia nie wcześniej niż 6 godzin po posiłku. W przypadku badania nerek pęcherz moczowy powinien być pełny, dlatego przed zabiegiem należy podać dziecku coś do picia. USG trwa kilkanaście minut. Jak łatwo zauważyć badanie USG u dzieci jest wykonywane już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Znacznie ułatwia ono postawienie, co najważniejsze, dokładnej diagnozy i wdrożenie leczenia odpowiednio wcześnie. Z tego względu takie badanie USG powinno być wpisane jako stały element do kalendarza każdego nowonarodzonego dziecka. Z całą pewnością możesz zapytać o nie lekarza pediatrę na rutynowej wizycie kontrolnej.

Zobacz więcej: Czego możesz nauczyć się od swoich dzieci?

USG przezciemiączkowe - wykonywane jest ono w celu oceny prawidłowej budowy anatomicznej struktur mózgu oraz przy podejrzeniu problemów neurologicznych u dziecka. Ponadto, takie USG wykonuje się w przypadku zbyt szybkiego zwiększania się rozmiaru głowy dziecka, wystającego i twardego ciemiączka oraz urazów głowy (zarówno po porodzie jak i podczas porodu). Dodatkowo badanie takie jest zazwyczaj konieczne w przypadku wcześniaków lub dzieci z małą masą urodzeniową.

Badanie przeprowadza się poprzez przyłożenie głowicy generującej ultradźwięki do ciemiączka na głowie dziecka i delikatnego poruszania głowicą. Dlatego też badanie to może być wykonane tylko do momentu, gdy ciemiączko nie skostnieje, czyli do ok. 18 miesiąca życia. Pomiędzy głowicę od USG a skórę wprowadza się standardowy żel do USG, który pozwala na lepszy przepływ ultradźwięków. Do USG przezciemiączkowego nie trzeba specjalnie przygotowywać dziecka. Podczas zabiegu dziecko leży na plecach lub brzuchu. Rodzic przez cały czas jest obecny w gabinecie. Cały zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie