Jak żyć, gdy zostajesz z jednym rodzicem?

Rozwód, separacja, śmierć – różne czynniki sprawiają, że młody człowiek nagle zostaje tylko z jednym rodzicem.
Jak żyć, gdy zostajesz z jednym rodzicem?
fot. istock.com
26.10.2009
Katarzyna Lemanowicz

Tradycyjny model rodziny zakłada, że dziecko wychowuje się z mamą oraz tatą. W życiu bardzo często bywa jednak tak, że młody człowiek w obliczu różnych sytuacji zostaje tylko z jednym rodzicem. Bez względu na to, czy jest to tylko matka, czy ojciec, dorastanie wyłącznie z jednym z nich jest z pewnością inne niż wychowywanie się w kompletnej rodzinie. Gdy znajdziesz się w takim położeniu, na pewno z początku możesz czuć się zagubiona. Pamiętaj jednak, że nie jest to koniec świata. Od tej pory wiele będzie zależało od ciebie i twojej postawy. Czeka cię większa samodzielność i odpowiedzialność za własne czyny oraz decyzje. Nadejdą zmiany, którym musisz stawić czoła. 

Rozwód rodziców - jak przygotować dziecko?

Rozwód ukochanych rodziców to najczęściej dla dziecka koniec świata. Choć czasem może oznaczać wybawienie dla podupadającej rodziny, najczęściej jest bardzo bolesny i oznacza wielki ból. dziecko, zwłaszcza małe, nie rozumie końca miłości ich rodziców. Widzi tylko jedno – traci mamę albo tatę, a jego rodzina przestaje istnieć. Najczęściej rozwód oznacza podzielenie się opieką nad dzieckiem bądź dziećmi. Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy jeden rodzic dostaje pod skrzydła jednego malucha, a drugi rodzic – jego rodzeństwo. Podział w rodzinie dla dorastającego człowieka jest często traumatycznym przeżyciem. Jeżeli twoi rodzice się rozwodzą, a ty zostajesz tylko z jednym z nim, z pewnością odczujesz brak mamy albo taty. Niewykluczone, że będziesz wściekła na cały świat. Młody człowiek, którego rodzice się rozchodzą, może przeżywać okres buntu i efektem takiego zachowania często jest odsunięcie od tego rodzica, który z nim został. 

Pamiętaj jednak, że koniec miłości rodziców to nie koniec ich miłości do ciebie. Im również jest bardzo ciężko w sytuacji, w jakiej się znaleźli. Bo czy ludzie, którzy pobrali się w szczęściu, miłości, przez wiele lat żyli razem i którzy posiadają dzieci, mogą w ogóle być zadowoleni, że się rozwiedli? Oczywiście, że nie – i to oni tak naprawdę przeżywają teraz najtrudniejsze chwile. Dlatego spróbuj się nie izolować, ani nie zwracać na siebie uwagi za wszelką cenę. Stając się podporą dla rodzica, z którym zostałaś, zyskacie wzajemne wsparcie. Teraz będziecie zdani tylko na siebie. Rodzic będzie starał się zastąpić ci zarówno mamę jak i tatę. Nie dostarczając mu dodatkowych problemów i wczuwając się w sytuację, z pewnością wiele zyskasz – zwłaszcza przyjaciela w rodzicu, z którym być może miałaś do tej pory średni kontakt. 

Separacja rodziców

Dla wielu osób separacja jest rozwodem bez legalizacji, czyli nieoficjalnym rozejściem się małżonków. Dotychczasowi partnerzy nie mieszkają razem, nie spędzają ze sobą czasu, ale na papierze wciąż są małżeństwem. dziecko w takim układzie jest najbardziej pokrzywdzone – sytuacja jest trudna zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, która może mieć problem z wytłumaczeniem swojego nowego położenia koleżankom czy nauczycielom. Jeśli twoi rodzice postanowili żyć w separacji, daj im obydwojgu czas na oswojenie się z tą sytuacją. Przynajmniej na początku postaraj się nie pytać, czy jednak się rozejdą ostatecznie, czy może do siebie wrócą. Nawet jeśli jest to sytuacja przejściowa, nie szukaj na siłę rozwiązania – to muszą znaleźć rodzice. 

Choć będzie ci ciężko, dobrze jest w tym czasie spojrzeć na rodziców z innej perspektywy. Nie jak na mamę i tatę, ale jak na partnerów, którzy pogubili się ze swoim uczuciem i stali się dla siebie obcy. To paradoksalnie może być wskazówka dla ciebie, jak żyć w związku z drugim człowiekiem. – Jesteśmy lustrem rodziców, często nawet nieświadomie powielamy ich błędy – uważa dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog rodzinny. – Ich rozwód czy separacja powinna być dla dziecka wskazówką, jak nie postępować w dorosłym życiu. Dzięki temu młody człowiek może się nauczyć, co tak naprawdę liczy się w związku z drugim człowiekiem i na czym polega prawdziwe partnerstwo – dodaje specjalistka. 

Samotne macierzyństwo

Niewykluczone, że rodzice wściekli na siebie nawzajem będą próbowali nastawić cię przeciwko drugiemu rodzicowi. Przykładowo – gdy zostaniesz pod jednym dachem z mamą, ta może wieszać psy na twoim tacie. To normalne zachowanie, oboje są bowiem na siebie wściekli i na tobie wylewają swoje żale. Ty jesteś również żywą pamiątką po ich związku i po tym, jak blisko kiedyś ze sobą byli, zanim się nie rozstali. Twoim zadaniem jest być na to przygotowaną i po prostu się... uodpornić. Zmienianie frontów pod wpływem rodziców zaszkodzi tobie, waszym relacjom – słowem: nikomu nie wyjdzie na dobre! 

Tragedia życiowa - jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Czyli najkrócej rzecz ujmując: śmierć  jednego z rodziców (lub ciężka, nieuleczalna choroba jednego z nich), sytuacja jest naprawdę tragiczna. Jest jeszcze gorsza, gdy zostajecie sami, bez jednego członka rodziny, praktycznie z dnia na dzień. Wtedy do samotności i braku mamy lub taty jest się trudniej przyzwyczaić – zazwyczaj potrzeba na to sporo czasu. Jednak najważniejsze to być dla siebie oparciem z drugim rodzicem. W tym czasie będzie wam nad wyraz ciężko – to trochę tak, jakby życie nagle zaczęło się dla was zupełnie od nowa. Rodzic, z którym zostajesz, musi przejąć obowiązki drugiej strony i być dla ciebie zarówno wyrozumiałą mamą oraz surowym ojcem. Obowiązków przybędzie również tobie. Normą jest bunt jako forma ucieczki od problemów. Jednak tak naprawdę sprostać im możecie tylko razem, będąc silnymi ludźmi, którzy wzajemnie się wspierają. 

Bez względu na to, w jakich okolicznościach oraz z jakim rodzicem nagle zostaniesz, kluczem do waszego szczęścia i równowagi jest wzajemny szacunek zrozumienie. Tylko tak żyjąc, można nadal tworzyć udaną, radosną, kochającą się rodzinę. Bo utrata jednego z rodziców jest bardzo ciężka – jednak przy odrobinie chęci i zaufania do tego, który pozostał, może stać się to lżejsze. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie