Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Moment rozwodu jest dla dziecka bardzo trudny. Wyjaśniamy jak rozmawiać z dzieckiem w tej sytuacji.
Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
fot. istock.com
23.12.2021
Katarzyna Lemanowicz

"Właśnie podjęliśmy z mężem decyzję o rozwodzie. Nie mieszkamy ze sobą już od trzech miesięcy, ale do tej pory mówiliśmy naszej pięcioletniej córce, że tatuś musiał wyjechać w delegację, itp. Teraz jednak nadszedł moment, aby wyznać jej prawdę. Myślę, że ona to bardzo przeżyje, ponieważ jest silnie związana z ojcem, dlatego chciałabym to zrobić bardzo delikatnie… Marzena (31 lat)."

Moment rozwodu jest dla dziecka, nieważne czy malucha, czy nastolatka, bardzo trudny. Bo choć niejednokrotnie widziało, jak się kłócicie, to chwila, w której dowiaduje się, że jego rodzice się rozstają, staje się dla niego prawdziwym dramatem. Coś się kończy, a zaczyna coś nowego, nieznanego. Psychologowie podkreślają jednak, że umiejętne powiadomienie dziecka o rozwodzie może załagodzić sytuację oraz pomóc mu w odnalezieniu się w odmiennej rzeczywistości.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Poniżej przedstawiamy rady specjalistów:

#1 Właściwe miejsce i czas na rozmowę jest najważniejsze

Rozmowa powiadamiająca dziecko o tak ważnych zmianach w jego życiu powinna się odbyć w momencie, w którym będziecie absolutnie pewni swojej decyzji. Co ważne, nie rozpoczynajcie tego tematu, gdy jedno z was wyprowadzi się dopiero za kilka miesięcy, bo dziecko będzie się łudziło, że może jednak się pogodziliście. Z drugiej strony, nie róbcie tego również w przeddzień wyprowadzki, gdyż może to być dla pociechy zbyt duży szok. Taką rozmowę najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed kluczowymi zmianami. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego, gdy dziecko jest chore, czeka je coś ważnego danego dnia albo właśnie gdzieś wychodzi. Ustalcie moment, w którym wszyscy będziecie w domu oraz nigdzie nie będziecie się śpieszyć.

#2 Ważne, by przygotować się na rozmowę

Zapomnijcie o wszystkich konfliktach i szczerze porozmawiajcie. Powinniście zastanowić się, jak zorganizujecie życie swojej pociechy po rozwodzie, aby później przedstawić mu to w trakcie kluczowej rozmowy. Spróbujcie również znaleźć odpowiedzi na hipotetyczne pytania – inaczej będziecie musieli ustalać coś przy dziecku. To mogłoby grozić kolejnymi nieporozumieniami, a kłótnia jest chyba ostatnią rzeczą, jakiej byś chciała podczas tak trudnej rozmowy.

#3 Jak zrobić pierwszy krok?

Pierwsza informacja, jaką otrzyma dziecko, powinna być krótka i konkretna. Maluchom do trzeciego roku życia wystarczy powiedzieć, że tata już nie będzie mieszkał z mamą. Z kolei przedszkolak będzie oczekiwał czegoś więcej – wiadomości na temat powodów rozstania. Warto wtedy wytłumaczyć, że rodzice przestali się kochać, ale to nie zmieniło ich uczuć do dziecka. Należy również zapewnić, że nie wszystkie konflikty i nieporozumienia w życiu tak się kończą.

Z nastolatkami bywa różnie, ale dzieci w tym wieku zwykle wcześniej przeczuwają nadchodzące zmiany. Na konkretną informację o rozwodzie mogę reagować płaczem, buntem, nieposłuszeństwem, ale psychologowie uważają, że pokazywanie negatywnych emocji jest lepsze niż tłumienie ich w sobie, więc jeśli taki stan nie utrzymuje się długo, jest on całkowicie normalny.

#4 Zapewnienie o miłości przede wszystkim

Niezmiernie ważne jest okazanie dziecku, że rodzicielska miłość jest wieczna i nigdy się nie skończy. Można na przykład powiedzieć: „Postanowiliśmy się rozstać, ale Ciebie nadal kochamy i zawsze będziemy twoimi rodzicami”.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

fot. istock.com

#5 Nie obarczajcie się winą

Udowodniono, że matki, szczególnie te zdradzone, dyskredytują tatę w oczach dziecka, obarczając go winą za rozwód. Nawet jeśli tak było, nie próbuj mu tego udowadniać przed pociechą, gdyż może to wpłynąć na jej relacje z ojcem. Nie wciągajcie jej w wasze osobiste konflikty i nieporozumienia, gdyż może to poważnie zaważyć na późniejszym kontakcie z którymś z was. Dlatego jeśli czujesz, że jeszcze nie uporałaś się z własnym dramatem, nie rozpoczynaj rozmowy z dzieckiem, ponieważ niekontrolowany atak twojej furii na pewno mu nie pomoże w zrozumieniu sytuacji.

#6 Zachowajcie spokój

Podczas tej rozmowy to dziecko powinno być dla was najważniejsze i choćby dlatego musicie kontrolować swoje emocje. Nie próbujcie jednak na siłę udawać szczęśliwych czy zadowolonych (nawet jeśli tak jest naprawdę) – dla dziecka wasze rozstanie nie jest niczym miłym, więc wasz uśmiech będzie absolutnie nie na miejscu i niepotrzebnie zrani dziecko. Z drugiej strony nie płaczcie też i nie krzyczcie, bo wzbudzi to w dziecku jeszcze większy niepokój oraz panikę. Ze spokojem oznajmijcie, że wasza decyzja jest ostateczna, ale to nie jest jego wina. W tym momencie z ust dziecka może paść pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy. Nawet jeśli miałabyś największą ochotę wykrzyczeć, że to przez tatę, który od roku miał kochankę w innym mieście, powstrzymaj się i powiedz, że tak się dzieje, jeśli ludzie przestają się kochać.

#7 Opowiedzcie, jak zmieni się świat dziecka

Aby zapewnić dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa, szczegółowo opowiedzcie, jak będzie wyglądało jego życie po waszym rozwodzie. Mówcie nawet o drobnostkach, które okazują się dla dzieci bardzo ważne, np. kto będzie chodził na wywiadówki albo z kim będzie jeździło do dentysty. Wspomnijcie też o tym, kiedy będzie się widywał z rodzicem, który się wyprowadza oraz jak długo będą trwały te spotkania. Nie próbujcie jednak łagodzić sytuacji przez pocieszanie, że może to się kiedyś zmieni i do siebie wrócicie. Gdy jedno z was znajdzie nowego partnera, dziecko jeszcze raz przeżyje ten sam dramat i rozczarowanie.

Rozwód, w rozwój dziecka - kiedy szukać pomocy specjalisty?

Najtrudniejszym okresem po rozwodzie rodziców są pierwsze trzy miesiące. Jeśli po upływie tego czasu pociecha nadal się buntuje, jest osowiała, nadmiernie pobudzona, opuściła się w nauce, nie chce chodzić do przedszkola albo szkoły, nie chce jeść lub wręcz przeciwnie - je więcej niż wcześniej - należy udać się do psychologa. Specjalista powinien pomóc dziecku w uporaniu się z nową sytuacją oraz zalecić odpowiedni tok terapii.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie