Co zrobić gdy dziecko nie dzieli się zabawkami?

Oto, na co warto zwracać szczególną uwagę!
Co zrobić gdy dziecko nie dzieli się zabawkami?
fot. istock.com
19.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Małe dziecko nie rozumie jeszcze, że wszystko co je otacza, nie jest jego własnością. Trzeba je nauczyć szacunku do rzeczy i wykształcić w nim umiejętność dzielenia się. To nie jest przyjemne ani proste, ale ważne dla jego rozwoju i funkcjonowania w społeczeństwie.

Dziecko określa siebie z biegiem czasu. Zaczyna odróżniać rzeczy te których chce, od tych, których woli unikać. Zamiast rozkładać ręce z bezradności albo krzyczeć na Malca, spróbuj podejść do tego w odpowiedzialny sposób jak rodzic. Nie jest łatwo, wszyscy to wiemy, ale jak mówi popularne stwierdzenie "wszystko co piękne, rodzi się w bólach".

Co zrobić, aby ułatwić dziecku naukę dzielenia się, zaczynając od zabawek?

#1 Nie podnoś głosu

Staraj się nigdy nie krzyczeć na dziecko, mów spokojnym, zrównoważonym głosem. Proponuj rozwiązanie w stylu "teraz kolega się chwilę pobawi, a potem my się pobawimy dobrze?". W ten sposób nauczysz dziecko wrażliwości na potrzeby innych.

#2 Pokaż zalety współpracy

Ucząc go współpracy, pokażesz mu, że wspólnie łatwiej osiągnąć cel. Wspólnie np. podlewajcie kwiaty czy wyjmujcie zakupy. Pokaż dziecku, że w ten sposób, dzięki jego pomocy, masz np. czas na zabawę z nim. 

#3 Zachęcaj i doceniaj starania

Jeśli dziecko poda innemu dziecku swoją zabawkę, pochwal jego zachowanie. Zachęci to go do robienia tego w przyszłości. Dajesz w ten sposób też dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Zwróć mu też uwagę, że inne dzieci mogą tak samo mocno cieszyć się z zabawek jak ono samo.

#4 Naucz szacunku do własności

Pokazuj dziecku, że pytasz za każdym razem, gdy bierzesz jego rzeczy. Daj mu też szansę na powiedzenie "nie" oraz zmianę zdania po chwili. Upewnij się, że wszyscy w domu działacie w ten sam sposób - to nauczy dziecka dbania o swoje rzeczy i naśladownictwa. Zwracaj uwagę, że każdy ma swoją własność. 

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce dzielić się zabawkami?

fot. istock.com

#5 Nie chce, nie musi pożyczać

Jeśli inne dziecko domaga się zabawki od Twojego dziecka, możesz je delikatnie zachęcić. Pozwól mu jednak odmówić.

#6 Zwróć mu uwagę na to, że inni też mogą odmówić pożyczenia zabawek

Kiedy Malec odmawia współdzielenia się swoimi zabawkami, pokaż mu, że inne dziecko też może nie chcieć mu pożyczyć własnej.

#7 Uważaj na słowa

Nauka dzielenia się rzeczami nie przychodzi z dnia na dzień i jest to raczej długi proces. Nie karz dziecka, jeśli mu to nie wychodzi. I uważaj na to, co mówisz. Nie nazywaj go "żydem", "samolubem" czy "egoistą". 

Umiejętność dzielenia się powinna wynikać z tego, że dziecko pragnie tworzyć z drugim dzieckiem dobrą relację i chce zrobić mu przyjemność. Cały ten proces nie może kojarzyć się z przymusem. Dlatego nie wymuszaj nigdy zachowań, do których dziecko jeszcze nie dorosło.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie