Jak nauczyć dziecko wykonywania swoich obowiązków?

Ta jedna rada nie jest wcale taka trudna do wykonania, a przynosi spektakularne wyniki!
Jak nauczyć dziecko wykonywania swoich obowiązków?
fot. istock.com
09.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Nasi rodzice płacili nam czasami za wykonywanie drobnych prac domowych. Inni bardzo się tego wystrzegali, uważając, że każdy w domu powinien mieć swój przydział domowych obowiązków. Zapewne słusznie. W końcu pomoc w domu jest naturalną rzeczą. Dzieci od wieków pomagały swoim rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa domowego, a często wykonywały pracę fizyczną ponad swoje możliwości. I raczej nie dostawały za to gór złota, a często nawet nie usłyszały słowa pochwały. Po prostu było to naturalne.

Jak nauczyć dziecko wykonywania swoich obowiązków?

Dzisiejsze czasy przyniosły trudne zadanie rodzicom - aby nauczyć swoje dziecko wykonywania swoich obowiązków, trzeba się nieco postawić systemowi. A jednak moje koleżanki, których mamy już w wieku 13 lat oczekiwały konkretnej pomocy, w tym też gotowania dla rodziny, w przeciwnym razie, oczekiwały, że dziecko samo się utrzyma. Twarde zasady? Można tak powiedzieć, ale dzisiaj większość z nich jest, jak to mówili nasi dziadkowie, "porządnymi ludźmi", z zasadami i odpowiednim podejściem do życia i pieniędzy.

A przecież wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Chcemy, by poradziły sobie w życiu same. Kiedyś.

Jak nauczyć dziecko wykonywania swoich obowiązków?
fot. istock.com

Naucz dziecko samodzielności

Dlatego nie odrzucajmy ich pomocy od najmłodszych lat. Choćby były niezdarne, robiły więcej bałaganu niż pożytku. Najważniejsza jest chęć, zaszczepienie w dziecku potrzeby wykonywania pewnych prac. I tak, na pewno sama zrobisz to szybciej, ale jeśli nie chcesz tego szybciej i dokładniej robić do końca życia, to wykorzystaj tę szansę, którą podrzuca ci teraz życie. 

Potraktuj chwilową frustrację jako inwestycję w przyszłość. Uzbrój się w cierpliwość. Najważniejsze to jakoś zacząć, potem będzie już z górki.

Dodatkowo, jak zapewnia Andrew Coppens z Uniwersytetu w New Hampshire, "wczesne możliwości współpracy z rodzicami prawdopodobnie wyznaczają trajektorię rozwojową u dzieci, która prowadzi do dobrowolnego pomagania innym i przejmowania obowiązków domowych".

Najgorsze, co możesz powiedzieć to "daj, zrobię to lepiej/szybciej", "nie mam tyle czasu, by ci to teraz tłumaczyć" i "nie jesteś wystarczająco zaangażowany/a w pracę, którą ci wyznaczyłam". Dlaczego? Bo dziecko w końcu ci uwierzy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie