Gdy przyjdzie pora na naukę korzystania z nocnika, rodzice zaczynają oglądać się za sprzętem, zupełnie zapominając o tym, jak należy przyzwyczajać dziecko do korzystania z niego. Okazuje się, że siadanie na nocnik wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby nam się wydawać. Nie jest to łatwe dla rodziców, a co dopiero dla dziecka.
Wiele problemów związanych z nietrzymaniem moczu w dorosłym życiu wiąże się właśnie ze zbyt szybkim sadzaniem na nocnik. Dziecko, które uczy się korzystać z nocnika, gdy nie jest jeszcze na to gotowe, przeżywa silne stresy związane z tym, że nie potrafi sprostać wymaganiom rodziców. Ten stres odbija się w przyszłości. Nietrzymanie moczu wpływa na psychikę tak silnie, że dziecko niejednokrotnie nie jest w stanie sobie z tym poradzić i w przyszłości w każdej stresującej sytuacji zdarza mu się nietrzymanie moczu. Są to oczywiście sytuacje, które w przyszłości trzeba będzie konsultować z psychologiem i urologiem.
Jak to jeszcze robi w pieluchę? Już dawno powinno korzystać z nocnika. Ekspertka do wychowania dzieci Janet Lansbury twierdzi, że: „Dzieci nie potrzebują nacisków ze strony dorosłych. One potrzebują opieki, cierpliwości, dobrej komunikacji i wsparcia. I uwzględnienia tego, że proces nauki korzystania z nocnika jest kwestią bardzo indywidualną”.
Człowiek jest zbudowany tak, że jego naturalną i optymalną pozycją do oddawania kału jest kucanie. Dzięki temu cała czynność jest znacznie łatwiejsza niż wtedy, gdy siedzimy. Jest to szczególnie istotne w przypadku małego dziecka. Należy więc tak uczyć dziecko, by kucało na nocniku, a nie prosto siedziało.
Jeśli dziecko ma zaparcia, nauka korzystania z nocnika nie może przynieść pozytywnych efektów. Sprawdzaj więc konsystencję kupy dziecka, a jeśli zauważysz, że cierpi na zaparcia, przerwij naukę korzystania z nocnika. Warto wówczas wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie dziecka i powrócić do nocnikowania, gdy kupa dziecka znów będzie miała miękką konsystencję.
Nocnikowanie warto przerwać również wówczas, gdy dziecko zaczyna załatwiać się znacznie rzadziej niż zazwyczaj. Często jest tak, że oddawanie kupy na nocnik jest dla dziecka krępujące i niekomfortowe. Pozwól dziecku dojrzeć do tego, by swobodnie chciało dojrzeć do tego, żeby siadać na nocnik.
Pamiętaj, że siadanie na nocnik wcale nie jest łatwe, a większość nocników wcale nie ma takiego kształtu, który ułatwiałby dziecku to zadanie. Nie ma też takiego momentu, kiedy dziecko koniecznie musi korzystać z nocnika. To wszystko przyjdzie naturalnie!