Czy jako matka samotnie wychowująca syna możesz działać tak, by twój syn nigdy nie miał ci za złe, że jesteście sami?

Matka samotnie wychowująca syna nigdy nie będzie jego ojcem. Ma jednak szanse wychować go tak, że nigdy nie poczuje braku ojca.
Czy jako matka samotnie wychowująca syna możesz działać tak, by twój syn nigdy nie miał ci za złe, że jesteście sami?
fot. istock.com
16.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nieobecność ojca w domu i jako partnera matki niekoniecznie musi być dla syna nieszczęściem. Warunkiem jednak jest, że ojciec daje synowi poznać, że jest on dla niego ważny. Wtedy matka samotnie wychowująca syna nie musi się martwić o jego męskie wzorce i edukację. Gorzej, jeśli ojciec jest nieznany, nie interesuje się dzieckiem, albo nie żyje.

Czy jako matka samotnie wychowująca syna możesz działać tak, by twój syn nigdy nie miał Ci za złe, że jesteście sami?

Co należy robić, by syn nie odczuł braku ojca i był szczęśliwy?

  • Nigdy nie broń dziecku ojca (jeśli nie ma ku temu istotnych wskazań). Gdy szuka z synem kontaktu, zabiera na wakacje, spędza z nim dużo czasu nie ograniczając się do bycia ojcem weekendowym, wspiera zarówno waszego syna, jak i ciebie w trudnych sytuacjach, również finansowych.
  • Zadbaj o to, by miał szansę zobaczyć, jak w domowych sytuacjach funkcjonują mężczyźni. To bardzo istotne w przypadku chłopców! Do wspólnej zabawy i wychowywania angażuj więc dziadków, wujów i znajomych! Spędzając razem czas, twój syn będzie mógł dowiedzieć się, jak funkcjonują mężczyźni w środowisku naturalnym i przekonać się, że to, że czasami ma ochotę zachować się obleśnie, to obleśne, ale w przypadku większości mężczyzn – normalne.
  • Jeśli twój syn nie zna i nie pozna nigdy ojca, to opowiadaj mu o nim jak najwięcej. Porównuj syna z jego ojcem, by mógł poczuć się dowartościowany. W ten sposób podniesiesz jego poczucie własnej wartości i sprawisz, że podświadomie będzie chciał dążyć do ideału, którym będzie jego ojciec.
mama z synem
fot. istock.com

 Czego nie należy robić, by syn był w przyszłości szczęśliwy?

  • Nie wychowuj syna na mężczyznę, wychowuj go po prostu. Nie będziesz dla niego ojcem, więc nie sil się na opowiadanie, co robią mężczyźni w danych sytuacjach. Jeśli chcesz mu pokazać, jak powinien wyglądać wzorzec mężczyzny, to pokaż mu swoim zachowaniem, jak wygląda wzorzec kobiety. Maluj paznokcie, ciesz się z kwiatów, poproś czasem o herbatę i wniesienie ciężkich zakupów. To najlepsze, co możesz zrobić.
  • Nie szydź z ojca w obecności syna. Musisz pamiętać o tym, że wszystko, co mówisz i myślisz o ojcu rani poczucie wartości twojego syna. Jeśli ojciec zasługuje na krytykę, to ta krytyka powinna być konstruktywna i komunikowana z zachowaniem szacunku dla ojca.
  • Pozwól mu na to, by się usamodzielniał. On będzie wychodził z kolegami i będzie szukał własnej tożsamości, którą będzie postrzegał przez pryzmat męskości. Przyjdzie taki moment, że będziesz mu w życiu przeszkadzała, bo będziesz „babą”. Przeczekaj to, bo nikt nigdy nie będzie dla niego ważniejszy niż ty.

Dziecko ma ojca po to, by móc bezpiecznie oddzielić się od mamy. Tata jest więc przewodnikiem, który pozwala dziecku pewnie ruszyć w świat, odkrywać go i eksplorować. Jeśli w waszym życiu zabraknie taty, bądź dla swojego syna takim właśnie przewodnikiem i pozwól mu czasami stać się twoim kumplem!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.03.2021 07:59
Jestem samotną matką, Kacperek ma tatę, ale nie jesteśmy razem. Nie bronię mu kontaktu z synem. Spotykają się praktycznie w każdy weekend. Staram się, by niczego mu nie brakowało, poświęcam mu dużo uwagi, wspólnie gramy w Złap Robala, malujemy, układamy klocki, gotujemy. Synek jest moim oczkiem w głowie i myślę, że mimo braku ojca 24 h na dobę wyrośnie na wspaniałego faceta, bez kompleksów.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie